به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، محمد تقی ایرانی عصر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کالای همراه ملوان با قاچاق تفاوت دارد و باید از به کار گیری این واژه برای کالای همراه ملوان پرهیز شود. جانشین رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بوشهر اضافه کرد: ورود کالای همراه […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، محمد تقی ایرانی عصر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کالای همراه ملوان با قاچاق تفاوت دارد و باید از به کار گیری این واژه برای کالای همراه ملوان پرهیز شود.

جانشین رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بوشهر اضافه کرد: ورود کالای همراه ملوان توسط شناورهای سنتی با ظرفیت پایین‌تر از ۵۰۰ تن قانونی است و این شناورها با طی روال قانونی به واردات کالا می‌پردازند.

وی افزود: با توجه به مشکلات متعدد اقتصادی ناشی از بروز پدیده پاندمی کرونا و مشکلات پیش آمده از قبل تحریم‌های ظالمانه و به منظور تأمین و تقویت و حمایت از معیشت ملوانان، لنجداران و مالکین شناورها و در راستای تحقق حقوق مرزنشینان، از طرف استاندار و ریاست کمیسیون استان پیگیری‌های متعددی صورت گرفت تا از طریق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان‌های مربوطه مجوز مرحله نخست سفر شناورها دریافت شود.

واردات بدون اعمال تشریفات رایج

ایرانی با اشاره به اینکه بر اساس مجوز یاد شده هر شناور مجاز به واردات ۳۰ وانت کالای همراه ملوان بدون اعمال تشریفات رایج ترخیص کالاها و رویه‌های رسمی است تأکید کرد: مالکین، ناخدا و ملوانان شناورها باید صرفاً بر اساس لیست ۹۷ قلم کالای اعلام شده مجاز اقدام به ورود کالا کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر ادامه داد: بر این اساس هر لنج دار می‌تواند محموله‌ای معادل ۳۰ وانت را به عنوان ته لنجی یا کالای ملوانی بدون اعمال تشریفات رایج ترخیص کالاهای رسمی از گمرک خارج کند.

وی با اشاره به معضلات مرتبط با پدیده شوتی ناراحتی و ابراز تأسف و تأثر خود از پیشامدهای اخیر افزود: به طور جدی اعلام می‌کنیم که بر اساس نظر تمامی اعضای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و مصوبات شورای تأمین و مستند به مجوزهای قانونی اخذ شده برای ورود کالا از محل ملوانی، جابه جایی گروه کالایی یاد شده در استان بلامانع است.

سازوکار مناسب ایجاد شود

ایرانی با بیان اینکه گمرک در دراز مدت باید سازوکار خود در این حوزه را برای گردش آزادانه کالا در سطح بازار و مراکز اقتصادی استان ارائه کند اظهار داشت: جابجایی و انتقال گروه کالایی یاد شده بر اساس لیست مربوطه و با مجوز رسمی دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور و از محل مبادی و مرزهای رسمی بوده، مشمول هیچ‌گونه محدودیتی نبوده و این موضوع باید مورد توجه مسئولین محترم حوزه انتظامی و قضائی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با این اقدام، فعالیت‌های مرتبط با نقل و انتقال کالا در سطح استاد به حالت عادی در آمده و معضلات و مشکلات پدیده‌ای به عنوان خودروی شوتی بر چیده شود.

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، مجوز مرحله نخست سفر شناورهای سفاری در قالب مجوز ورود کالای همراه ملوان برلی شناورهای سنتی با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن طی فردا به ستاد نظارت گمرکات استان ابلاغ خواهد شد.

بر اساس این مجوز شناورهایی که هنوز مرحله سوم سفر خود را انجام نداده‌اند، تنها دو ماه فرصت دارند تا از این سهمیه استفاده نموده و سپس از مرحله نخست سفر سال جاری یا به اصطلاح مرحله چهارم بهره ببرند.