تهیه کننده سریال «زیرخاکی» گفت: این پیشنهاد را دریافت کرده‌ایم که فصل سوم «زیرخاکی» برای ماه رمضان سال آینده تولید شود. ما برای پاسخ فرصت خواسته‌ایم و هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم. نشست پرسش و پاسخ سریال «زیرخاکی» عصر امروز چهارشنبه ۲ تیر با حضور جلیل سامان نویسنده و کارگردان، رضا نصیری نیا تهیه کننده […]

تهیه کننده سریال «زیرخاکی» گفت: این پیشنهاد را دریافت کرده‌ایم که فصل سوم «زیرخاکی» برای ماه رمضان سال آینده تولید شود. ما برای پاسخ فرصت خواسته‌ایم و هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.

نشست پرسش و پاسخ سریال «زیرخاکی» عصر امروز چهارشنبه ۲ تیر با حضور جلیل سامان نویسنده و کارگردان، رضا نصیری نیا تهیه کننده و اهالی رسانه در موسسه ریحان فیلم برگزار شد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا به نقل از روابط عمومی سریال، در ابتدای نشست نصیری نیا در پاسخ به اینکه آیا فصل سوم سریال هم ساخته خواهد شد توضیح داد: دیروز یک جلسه طولانی با آقای اکبرشاهی مدیرگروه فیلم و سریال سیما داشتیم که در آن به صورت رسمی به ما پیشنهاد شد که فصل سوم «زیرخاکی» برای ماه رمضان سال آینده تولید شود. ما برای پاسخ فرصت خواستیم تا موضوع را بررسی کنیم و ببینیم سریال به ماه مبارک رمضان می رسد یا خیر. هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم و بناست تا پایان تیرماه به جمع بندی برسیم.

سامان نیز در پاسخ به سوال مشابهی گفت: حرفهای من و آقای نصیری نیا با هم فرق ندارد. با هم شرایط را بررسی می کنیم. درست است که ما به مخاطبان تعهد اخلاقی داریم ولی تعهدی به سازمان نداریم و برای ساخت فصل سوم از قبل چیدمانی نشده است. ادامه سریال به شرایط بستگی دارد. چیزی که برای من به عنوان نویسنده مهم تر است، این است که قصه گریبان مرا بگیرد و نیاز درونی حس کنم که قصه ای وجود دارد که باید آن را بگویم.

تلاش کردیم حال مردم را بهتر کنیم

کاگردان زیرخاکی درباره تجربه ساخت اثر در ژانر کمدی بیان کرد: مردم از هر جهت تحت فشار هستند و زندگی آنها درگیر فضایی تراژدیک است؛ وقتی علاوه بر تحریم ها، فشار اقتصادی، کرونا هم آنها را تحت فشار گذاشته است در چنین شرایطی ما تلاش کردیم در ۶۵۰ دقیقه حالشان را بهتر کنیم.

سامان درباره اینکه آیا خواسته شخصیت منافقان را احمق نشان دهد، تصریح کرد: شخصیت‌پردازی آنها به لحنی که در کار انتخاب کردم و ایجاد موقعیت های کمیک برمی گشت. من در سه کار قبلی ام به صورت جدی به موضوع منافقان پرداخته بودم و حالا می خواستم از زاویه دیگری به آنها بپردازم. بین افراد آنها هم شخصیت پخمه بود هم غیر پخمه. همین که در مقطعی ۲۰۰ نفر در جنگل جمع شوند و بخواهند تهران را بگیرند، فی نفسه احمق هستند و نیازی به تلاش من نیست!

حرف سیاسی زدن در زمان حال سخت است

کارگردان «زیرخاکی» درباره بستر تاریخی سریال هایش اظهار کرد: وقتی می خواهیم حرف سیاسی بزنیم پرداختن به آن در زمان حال خیلی سخت است، چون مسئولان هستند و ممکن است موضع بگیرند. اما وقتی به ۴۰ سال قبل برمی گردیم ممکن است خود مسئولان هم به آن زمان انتقاداتی داشته باشند. بنابراین بخشی از دلیل قصه گویی در دهه های قبل به سانسور برمی گردد. در حالی که پرداختن به مسائل شدنی و راحت است، گفتن واقعیت های زمان حال غیرممکن به نظر می رسد.

حجازی فر و بازگشت به «زیرخاکی»

نصیری نیا نیز در ادامه در خصوص اینکه آیا هادی حجازی فر به سریال برمی‌گردد، توضیح داد: یکی از مسائلی که ساخت فصل سه را نیازمند بررسی می کند همین موضوع است. ما وقتی کار جدیدی را شروع می کنیم، قدرت انتخابمان بالاست ولی درباره فصل سوم یک کار همه باید نقش خودشان را ادامه دهند. درباره حجازی فر هم همین گونه است و به واسطه تعهداتی که او در سریال شهید باکری دارد باید صحبت کنیم و هر زمانی هادی عزیز شرایط حضور داشته باشد ما استقبال می کنیم.

در ادامه سامان در پاسخ به اینکه با توجه به همزمانی پخش سریال با انتخابات ریاست جمهوری، مسابقات فوتبال مقدماتی جام جهانی، یورو و مسابقات تیم ملی والبیال، آیا از زمان پخش راضی بودید، تصریح کرد: دوست داشتم سریال زمان بهتری پخش شود اما با این استدلال که حال مردم خوب نیست و بیایید زودتر کار را پخش کنیم، قبول کردم و این زمان پخش را پذیرفتم.

دوست ندارم مردم برای دیدن کارم پول بدهند

سامان نیز درباره اینکه آیا قصد ورود به نمایش خانگی را ندارد، گفت: دوست ندارم مردم برای دیدن کارم پول بدهند. دوست دارم مردم راحت کارهایم را از تلویزیون ببینند؛ مگر اینکه شرایطی پیش بیاید که نتوانیم کار کنیم. مثلا حرفهایی داشته باشیم که نشود در تلویزیون آنها را زد. اما فعلا همچنان برای کسانی که در شهرها و روستاها هستند و برای تربیت فرزندانشان نمی خواهند تسلیم شوند و سراغ ماهواره بروند، باید در تلویزیون سریال بسازم.

وی تاکید کرد: عوامل در شبکه نمایش خانگی دستمزد بهتری میگیرند و از لحاظ حجاب، ممیزی و مسائل مالی دستمان بازتر است اما در تلویزیون باید تمام محدودیت ها را بپذیرند و پول زیاد هم که نمی توانیم به آنها بدهیم.

نصیری نیا سریال را با قرض تمام کرد

این کارگردان تصریح کرد: علاوه بر توانایی کارگردان، باید خواست تهیه کننده نیز باشد و نصیری نیا در این خصوص درجه یک است. خیلی ها بودجه بهتری هم دارند ولی آن را خرج کار نمی کنند. ایشان نه تنها خرج کار می کنند بلکه از خودشان و اعتبارشان هم می آورند و همین سریال را هم با قرض تمام کردند.

۵۰ درصد عمرم صرف آثاری شد که ساخته نشدند

کارگردان سریال «زیرخاکی» همچنین با بیان اینکه نیمی از عمرش صرف آثاری شده که ساخته نشده و به سرانجام نرسیده اند، افزود: سریالی با نام «تیله دزدها» بود که طی دو سال آن را برای گروه کودک نوشتم و نتوانستم آن را بسازم. زمان آقای لاریجانی کاری با نام «قیام جنوب» در مرکز فارس ساختم که اثر دیگری به نام «پلیس جنوب» ادامه آن کار درباره مقاومت قشقایی ها در مقابل انگلیسی‌ها بود. بخش هایی از این کار را که صحنه های بازسازی اسب و تیر و تفنگ بود فیلمبرداری کردیم اما مرکز فارس بودجه نداشت. به تهران رفتیم تا بودجه را تهیه کنیم اما وقتی به فارس برگشتم متوجه شدم روی راش‌های سریالم گزارش گرفته بودند! چون نوار نداشتند و از نوارهای سریال ما استفاده کرده بودند! نواری که کمترین ارزش را در بین وسایل ساخت فیلم دارد.

سامان ادامه داد: «تافته جدا بافته» اولین طنز من بود که با یک تغییر مدیریت، به آرشیو رفت. دو سال برای تحقیق و فیلمنامه سریال «چمران» زمان گذاشتم و کار نهایی نشد. الان هم که فکر می کنم می‌بینم شهید چمران مدعی زیاد دارد. ویژگی او این بود که هرکدام از دوستانش فکر می کردند تنها دوست او هستند. شاید روزی خارج از تلویزیون بتوانم این سریال را بسازم اما قطعا مشکلات خاص خود را دارد که مهم ترین نکته آن انتخاب بازیگر برای شخصیت چمران است. او الگویی برای تمام نسل هاست و کسی است که تا اخرش رفت و به مقام و اعتباری در یک کشور خارجی رسید که شخصیتی مثل همین فریبرز دنبالش بود اما شهید چمران به همه آنها پشت پا زد و به لبنان رفت.

کارگردان فیلم سینمایی «وقت بودن» درباره سرنوشت این فیلم نمایش داده نشده نیز گفت: چندین بار پیگیر شدم و به نتیجه نرسیدم. اخیرا مسئولان شبکه چهار پیگیر کار بودند که من درگیر بودم. البته آنقدر از ساخت این فیلم زمان گذشته که اگر الان آن را ببینم شاید دیگر دوستش نداشته باشم. برای همین هم رمان آن را نوشتم که بهتر از فیلم از آب درآمد.

پخش فصل دوم سریال «زیرخاکی» به کارگردانی جلیل سامان و تهیه‌کنندگی رضا نصیری‌نیا و محصول جدید مرکز سیمافیلم از روز جمعه ۷ خرداد آغاز شد.

پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، نادر فلاح، گیتی قاسمی، نسرین نصرتی، فروغ قجابگلو، مریم سرمدی، خسرو احمدی، اکبر رحمتی، مهری آل آقا، امید روحانی، اصغر نقی زاده، رایان سرلک، ستاره پسیانی و هومن برق‌نورد از جمله بازیگران این سریال هستند.

جلیل سامان پیش از این سریال های ارمغان تاریکی، پروانه و نفس را با مضمون وقایع پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و نقش نیروهای مختلف مبارز در این دوران ساخته بود. این سریال ها که بعد به سه‌گانه‌ای از سوی وی تعبیر شدند با اقبال مردم و منتقدان روبرو بودند. ارمغان تاریکی در سومین دوره جشنواره جام جم صداوسیما برترین سریال حوزه انقلاب اسلامی معرفی شد.