آفتاب‌‌نیوز : در این حرکت اعتراضی که هم اکنون در میدان ترافلگار لندن در حال برگزاری است، شرکت کنندگان شعارنوشته‌هایی را در دست دارند که روی آن عبارت‌هایی چون «نه به ترامپ نه به جنگ»، «ترامپ فلسطین را رها کن»، «دست از حمایت تسلیحاتی اردوغان بردارید» و «نه به اردوغان، نه به جنگ» نوشته شده […]

آفتاب‌‌نیوز :

در این حرکت اعتراضی که هم اکنون در میدان ترافلگار لندن در حال برگزاری است، شرکت کنندگان شعارنوشته‌هایی را در دست دارند که روی آن عبارت‌هایی چون «نه به ترامپ نه به جنگ»، «ترامپ فلسطین را رها کن»، «دست از حمایت تسلیحاتی اردوغان بردارید» و «نه به اردوغان، نه به جنگ» نوشته شده است.

معترضان سپس قرار است به سمت کاخ باکینگهام که در آنجا ملکه میزبان سران اجلاس ناتو خواهد بود راهپیمایی کنند.

تظاهرات مخالفان اجلاس ناتو در لندن

این حرکت اعتراضی که باعث ایجاد ترافیک سنگینی در مرکز لندن شده، از سوی ائتلاف توقف جنگ و حمایت نهادهای ضد جنگ برگزار شده است.

شنبه گذشته نیز گروهی از فعالان ضد جنگ و پویش‌گران خلع سلاح اتمی در کنفرانسی که با همت ائتلاف توقف جنگ تحت عنوان «بی‌نظمی نوین جهانی» در لندن برگزار شد خواستار برچیده‌شدن ناتو شدند.

در این کنفرانس بر ادامه تلاش‌ها برای مخالفت با جنگ و نفی ناتو تاکید و از همکاری سازمان‌های ضد جنگ بین المللی، لابی‌گری و رسوا کردن رابطه اقتصاد، جنگ و تسلیحات به عنوان راه‌هایی برای نجات انسان‌ها و محیط زیست نام برده شد.

اجلاس دو روزه ناتو امروز (سه شنبه) با حضور سران کشورهای عضو این ائتلاف در لندن گشایش یافت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که دیشب وارد این کشور شد، صبح امروز با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ملاقات کرد.

او در هر دو ملاقات بر لزوم افزایش بودجه دفاعی سایر اعضای ناتو تاکید و تصریح کرد: ناتو رفتار و عملکرد منصفانه‌ای در قبال آمریکا نداشته و دیگر اعضای ناتو بسیار کم برای این سازمان هزینه کرده اند.

هم زمان روزنامه سان انگلیس با انتشار فیلمی کوتاه از سخنرانی ۵ سال پیش جرمی کوربین رهبر کنونی حزب کارگر به نقل از وی نوشت: من هوادار ناتو نیستم و آرزو می کنم که ناتو وجود نداشت.

کوربین دیروز هم در توییتر به بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس توصیه کرد از دنباله‌روی و چاپلوسی ترامپ دست بردارد. او جانسون را چاپلوس ترین سیاستمدار جهان نسبت به رئیس جمهوری آمریکا توصیف کرد.