«جلال میرزایی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا در خصوص آخرین وضعیت قیمت بنزین گفت: به احتمال زیاد سهمیه تعیین شده برای یک  ماه  60 لیتر برای هر خودرو خواهد بود و بیشتر از ۶۰ لیتر، با قیمت آزاد محاسبه می شود. وی افزود: احتمال می رود که […]

«جلال میرزایی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا در خصوص آخرین وضعیت قیمت بنزین گفت: به احتمال زیاد سهمیه تعیین شده برای یک  ماه  60 لیتر برای هر خودرو خواهد بود و بیشتر از ۶۰ لیتر، با قیمت آزاد محاسبه می شود.

وی افزود: احتمال می رود که قیمت بنزین تا ۶۰ لیتر با ۱۰۰۰ تومان و بیشتر از آن با قیمت بین ۱۵۰۰ تا 2500 تومان عرضه شود.

میرزایی ادامه داد: تجدیدنظر در قیمت ها تصمیم کمیسیون انرژی نیست بلکه سران سه قوه، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در شورایعالی اقتصادی است که به یک جمع بندی رسیدند.

مصرف بی‌رویه بنزین و قاچاق چالش های اساسی فرآورده های نفتی

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مصرف بی‌رویه بنزین و قاچاق ۲ چالش اساسی در خصوص فرآورده های نفتی است که با واقعی شدن قیمت بنزین این موارد تا حد زیادی رفع می شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ روزانه حدودا ۵ میلیون لیتر قاچاق صورت می گرفته ولی الان به ۲۰میلیون لیتر در روز رسیده است. مصرف بنزین نیز از ۶۰ میلیون لیتر در روز به ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده است که این حجم از مصرف، مصرف بی‌رویه است.

ارائه سوبسید برای مصرف بنزین صحیح نیست

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی بحث  هدر رفت منابع را عنوان کرد و گفت: برخی از کشورها برای تولید و ساخت زیربناهای آموزشی، امنیت پایدار، مقابله با آسیب های اجتماعی و از این قبیل مسائل سوبسید می دهند ولی متاسفانه در کشور ما  برای مصرف سوخت سوبسید داده می شود.

وی افزود: برای حفظ اعتماد مردم صرفا اکتفا به اصلاحات قیمتی، کفایت نمی کند و جوابگو نخواهد بود. اصلاح مصرف بنزین با خودروهای موجود در بازار بی نتیجه خواهد ماند و مصرف کاهش چشمگیری نخواهد داشت بنابراین دولت بایستی اجازه دهد واردات خودروهای کم مصرف مجددا از سر گرفته شوند.

میرزایی اظهار کرد: قیمت خودروهای کم مصرف بالاست دولت باید با اجازه ورود خودروهای دست دوم، آن دسته از خودروهایی که ۵-۶ سال از تولیدشان گذشته و مناسب طبقه متوسط جامعه است وارد کشور شود زیرا اگر ناوگان حمل و نقل عمومی و خودرویی کشور به این روال باشند نتیجه مطلوبی نخواهیم گرفت.

واردات خودروهای کم مصرف باید از سر گرفته شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر واردات خودرو از سر گرفته شود خودروسازان به تکاپو خواهند افتاد و کیفیت خودروهای خود را بالا برده و به سمت دانش فنی می روند.

میرزایی تاکید کرد: زمانیکه که خودروسازان خودروها را برای یکسال آینده پیش فروش می کنند دیگر دغدغه‌ای برای اینکه خود را با بازار رقابتی تطبیق دهد ندارند پس بنابراین باید خودروسازی داخلی به بازار رقابتی تبدیل شود.