رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه برنامه‌های مربوط به “مهار تورم و رشد تولید” با همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط در دولت طراحی شده است، گفت: با برنامه‌ریزی منظمی که وجود دارد قطعا تورم در سال جاری به سطوح پایین تری هدایت می شود و رونق در بخش‌های تولیدی هم محقق خواهد شد. به گزارش […]

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه برنامه‌های مربوط به “مهار تورم و رشد تولید” با همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط در دولت طراحی شده است، گفت: با برنامه‌ریزی منظمی که وجود دارد قطعا تورم در سال جاری به سطوح پایین تری هدایت می شود و رونق در بخش‌های تولیدی هم محقق خواهد شد.

به گزارش خبرنما به نقل از  ایسنا،‌ محمدرضا فرزین در دیدار نورزی با کارکنان بانک مرکزی با اشاره به نام گذاری سال جاری به عنوان «سال مهار تورم و رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: تحقق هدف مهار تورم در گرو کنترل نقدینگی، مهار افزایش هزینه‌های دولت و اتخاذ سیاست‌های مالی و خارجی مناسب است.

وی با بیان اینکه در زمینه تورم، نقش اصلی را بانک مرکزی عهده دار است، تاکید کرد: سالهاست تورم به موضوعی مزمن در اقتصاد ایران بدل شده است و تمام حاکمیت باید برای مهار آن کمک کنند. البته درباره نقدینگی هم معتقدیم که باید این شاخص بصورت هدفمند به سمت بازارهای مولد هدایت شود تا آثار آن در مهار تورم و تحقق رشد تولید مشاهده شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به دیدار شب گذشته مسئولان نظام با مقام معظم رهبری و تاکید معظم له  نسبت به سیاست خارجی گفت: معتقدم سیاست خارجی مناسب به کارآمدی سیاست‌های اتخاذ شده در بازار ارز و پول و بهبود انتظارات تورمی کمک می کند و نمی‌توان این امر را نادیده گرفت ضمن اینکه در مهار تورم نیز به سیاست پولی و مالی مناسب نیاز داریم و در این باره ضروری است تأمین مالی دولت غیرتورمی باشد.

فرزین در ادامه با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام بانکی تصریح کرد: عدم کفایت سرمایه، ناترازی ناشی از اضافه برداشت ، مشکلات سهامداری و مدیریتی از جمله  مشکلاتی است که عمده بانک‌ها سالهاست با آن مواجه هستند و می‌ بایست در فرآیند اصلاح نظام بانکی، حساسیت و دقت و صراحت در برخورد را در دستور کار قرار داد تا کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز بدست آید. بنابراین به طور جدی باید به مسائل بانک ها ورود کنیم و نظارت و مقررات گذاری لازم را داشته باشیم.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به راه‌انداری مرکز مبادله ارز و طلای ایران و نقش آفرینی این مرکز در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت:‌ این مرکز قطعا در ثبات اقتصادی و عمق بخشی به بازار ارز کشور، نقش بی بدیلی دارد و در آینده و با عبور از شرایط تحریم، ارتباطات در درون منطقه و در سطح بین الملل نیز افزایش می یابد و کارکرد مرکز مبادله ارز و طلای ایران نیز توسعه می یابد. هر چند این مرکز در شرایط تحریم نیز می‌تواند با استفاده از ابزارهای ارزی روز موجود در دنیا به ایجاد ثبات در بازار ارز کمک کند.

وی با بیان اینکه ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست، تصریح کرد: در این باره باید از ابزارهای مختلف استفاده کرد. بازار مبادله ارز و طلای ایران نیز با همین هدف راه اندازی شد و با سیاست های تثبیتی که مدنظر داریم قطعا می‌توانیم با استفاده از آن به چرخه معیوب افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و … خاتمه دهیم.

فرزین با تاکید بر نقش همکاری بانک مرکزی با سایر سازمان ها گفت: ‌بانک مرکزی یکی از مهم ترین نهادهای اقتصادی در هر کشوری است و حتی در سیاست های مالی اثرگذار است و تصمیمات و سیاست های این بانک می تواند اثرات روزانه بر سایر بازارها داشته باشد؛ لذا تصمیم گیری در بانک مرکزی امری سخت و حیاتی است.

انتهای پیام