آفتاب‌‌نیوز : روایت برف و باران در استان‌های مختلف ایران حکایتی سیاه‌وسفید است، مسافران و خودروهای گرفتار در محورها، تعطیلی مدارس و ادارات، راه‌های بین‌شهری و روستایی مسدود و تصادفات تأسف‌بار بخشی از دردسرهای بارش‌های زمستانی در استان‌ها بوده که البته سفیدپوشی شهرها و ارتفاعات و خوشحالی مردم و کشاورزان، از برف و باران رویدادی […]

آفتاب‌‌نیوز :

روایت برف و باران در استان‌های مختلف ایران حکایتی سیاه‌وسفید است، مسافران و خودروهای گرفتار در محورها، تعطیلی مدارس و ادارات، راه‌های بین‌شهری و روستایی مسدود و تصادفات تأسف‌بار بخشی از دردسرهای بارش‌های زمستانی در استان‌ها بوده که البته سفیدپوشی شهرها و ارتفاعات و خوشحالی مردم و کشاورزان، از برف و باران رویدادی فرح‌بخش ساخته است.

مطابق اعلام سازمان هواشناسی روز پنجشنبه جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال خوزستان، فارس، شمال خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، البرز، تهران، سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، ارتفاعات کرمان شاهد بارش برف و باران و مه آلودگی خواهد بود.

برف و باران در آسمان ایران/ جزئیات تعطیلی مدارس و وضعیت جاده‌ها

محمد رودباری مدیرکل مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم در این رابطه گفت: با اعلام سازمان هواشناسی سامانه بارشی که وارد کشور شده است، از هم‌اکنون و با شدت بیشتر از امشب در بسیاری از استان‌های کشور موجب بارش برف خواهد شد.

وی گفت: با توجه به اطلاعیه هواشناسی مبنی بر ورود جبهه بارشی همراه با کولاک، برف و برودت هوا به کشور تلاش شده از دو روز گذشته اطلاعیه به استان‌های درگیر ارسال و تاکید شود راهدارخانه‌ها از نظر شن، نمک، تجهیزات راهداری، گازوئیل و… حتماً تجهیز شوند.

برف و باران در آسمان ایران/ جزئیات تعطیلی مدارس و وضعیت جاده‌ها

رودباری با اشاره به اینکه در ۹۴۰ پایگاه راهداری زمستانی ادوات و راهداران در آماده‌باش کامل هستند، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با ورود این سامانه بارشی از سمت شمال غرب، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین و چند استان دیگر درگیر بارش برف شود.

آماده‌باش راهداران در ۱۴ استان برفی کشور / بکارگیری تجهیزات برفروبی

مدیرکل ماشین‌آلات و مدیریت بحران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تاکید کرد: پیش‌بینی ما این است که ۱۴ استان درگیر بارش برف شوند، همچنین کولاک در برخی از محورها پیش‌بینی شده است، ضمن اینکه در دو استان بوشهر و خوزستان هم بارش باران داریم.

رودباری افزود: راهدارخانه‌ها در این ۱۴ استان تجهیز کامل شده‌اند، ضمن اینکه راهدارها هم مشغول نمک‌پاشی و برف‌روبی در محورهای این استان‌ها هستند، کما اینکه عملیات برف‌روبی همچنان ادامه دارد و تا پایان بارش برف ادامه می‌یابد.

وی اضافه کرد: ۱۰ هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری در این ۹۴۰ راهدارخانه و جاده‌های کشور مستقر شده‌اند و ۱۲ هزار و ۳۰۰ نیروی راهدار آماده‌باش هستند.

مدیرکل ماشین‌آلات و مدیریت بحران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: همچنین مرکز مدیریت راه‌ها در ستاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و همه مراکز مدیریت راه‌های استان‌های درگیر برف و باران در آماده‌باش هستند و رصد جاده‌ها و نظارت بر عملیات راهداری از طریق ۸۰۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری انجام می‌شود.

رودباری ادامه داد: هموطنان می‌توانند از طریق تلفن گویای ۱۴۱ گزارش‌های خود را درباره جاده‌ها ارسال کنند تا در صورت لزوم ادوات لازم اعزام شود، همچنین همکاران ما در مراکز مدیریت راه‌ها مستقر هستند و مردم می‌توانند آخرین وضعیت جاده‌ها را از طریق تلفن گویا و سایت ۱۴۱ دریافت کنند.

مدیرکل مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تاکید کرد: مردم از تردد غیرضروری در جاده‌های کشور بپرهیزند و در صورت امکان حداقل تا دو روز آینده در جاده‌ها خصوصاً جاده‌های کوهستانی تردد نداشته باشند و در صورت ضرورت، حتماً تجهیزات زمستانی کامل و زنجیر چرخ در خودرو داشته باشند و از سلامت خودروی خود و سیستم گرمایشی آن مطمئن باشند، ضمن آنکه دقت کنند مخزن سوخت خودروی آنها در سفرها تکمیل باشد.

روزهای سرد و برفی لرستان / ‏‬ ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند

مدیرکل هواشناسی لرستان از ورود سامانه بارشی سرد و برفی به جو این استان از بعدازظهر چهارشنبه خبر داد.

مرادپور، افزود: بر اساس مدل‌های بارشی دریافتی، همه نقاط استان به طور متوسط بارشی بین ۲۰ تا ۴۰ میلی متر را خواهند داشت، اما در برخی نقاط غرب و جنوب استان مانند شهرستان‌های کوهدشت، رومشکان، چگنی، پلدختر، خرم آباد و سپیددشت به صورت نقطه‌ای بارشی بیش از ۴۰ میلی متر را خواهیم داشت.

وی، عنوان کرد: همچنین ارتفاع برف در گردنه‌ها بیش از ۵۰ سانتی متر و در سطح شهرهای شمالی و شرقی متوسطی بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر تخمین زده می‌شود.

صیاد درگاهپور مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان هم اظهار داشت: با توجه به بارش برف در مناطق مختلف لرستان، پنجشنبه تمامی مدارس استان تعطیل است. وی، گفت: همچنین هیچ گونه فعالیت آموزشی و کلاس تقویتی در مدارس استان برگزار نمی‌شود.

رئیس پلیس راه لرستان با اشاره به انسداد مقطعی محور خرم‌آباد- بروجرد، گفت: آزاد راه «پل زال» همچنان مسدود است. سرهنگ مصطفی دالوند با اشاره به بارش سنگین برف در محورهای لرستان، اظهار داشت: محور خرم آباد – بروجرد در مقطعی از زمان مسدود شد که با اقدامات صورت گرفته این جاده در حال حاضر باز است و تردد در آن برقرار است.

وی همچنین به وضعیت آزاد راه «پل زال» اشاره کرد و گفت: همچنان این آزاد راه مسدود است و تردد در آن برقرار نیست. رئیس پلیس راه لرستان، تصریح کرد: تردد در بقیه محورهای لرستان برقرار است.

رئیس پلیس راه لرستان گفت: با توجه به شدت بارش برف و بوران، تردد در محورهای لرستان تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد از تعطیلی این دانشگاه و لغو امتحانات دانشجویان، به دلیل بارش شدید برف و سرما خبر داد.

غلامرضا آقامیرزایی شامگاه چهارشنبه در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشت: با توجه به گزارش خبرنما به نقل از و پیشنهاد شرکت توزیع نیروی برق، به علت برودت هوا و افزایش بیش از حد مصرف انرژی، در جهت جلوگیری از قطع برق در استان و با توجه به وضعیت جوی و لغزندگی جاده‌های مواصلاتی و شهری، با نظر موافق اعضای مدیریت بحران استان، همه ادارات، دانشگاه‌ها، مدارس و مؤسسات دولتی پنجشنبه تعطیل هستند.

وی یادآور شد: واحدهای خدمات‌رسان، امدادی و بهداشتی و درمانی و بخش‌های خدمات‌رسان شهرداری‌ها فردا تعطیل نیستند.

سامانه فعال بارشی فردا وارد آذربایجان شرقی می‌شود

سامانه جدید بارشی از فردا پنج شنبه وارد آذربایجان شرقی می‌شود و با ورود این سامانه که تا اواسط هفته آینده در استان ماندگار است دمای هوا کاهش می‌یابد.

طبق اعلام مدیران هواشناسی استان دمای هوا به صورت محسوس از ۵ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد.

با ورود این سامانه شاهد بارش برف در نواحی مختلف استان خواهیم بود و احتمال که یخبندان، مه گرفتگی، و اختلال تردد در معابر شهری و جاده‌های مواصلاتی استان دور از انتظار نیست.

طبیعی است باید رانندگان و مسافران از ترددهای غیرضروری و سفرهای درون استانی خودداری کنند.

راه ارتباطی ۱۰ روستای شهرستان هشترود بر اثر بارش برف و کولاک همچنان بسته است و کولاک و وزش باد شدید کار راهداران را برای انجام عملیات بازگشایی سخت کرده است.

بارش برف گردنه‌های «شاه منصوری» و «چری» را مسدود کرد

غلامعلی نوربخش با اشاره به بارش برف و وجود کولاک در شهرستان کوهرنگ، اظهار داشت: برف و کولاک در گردنه‌های شاه منصوری و چری چهارمحال و بختیاری گزارش شده است.

رئیس پلیس راه چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: تردد در این گردنه‌ها به علت بارش شدید برف و کولاک امکان پذیر نیست.

وی بیان کرد: در حال حاضر جاده‌های استان در پی بارش برف و باران لغزنده هستند.

رئیس پلیس راه چهارمحال و بختیاری گفت: رانندگان از سفر غیر ضروری به مناطق مرتع استان پرهیز کنند.

گردنه‌های شاه منصوری و چری در شهرستان کوهرنگ این استان قرار دارند.

آماده باش نیروی امدادی هلال احمر در محورهای دماوند

رئیس جمعیت هلال احمر دماوند از آماده باش نیروی امدادی هلال احمر در محورهای این شهرستان خبر داد.

سعید طاهری با اشاره به آماده باش جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند در محورهای ارتباطی این شهرستان، اظهار داشت: نیروهای امدادی در مناطق برف گیر دماوند مستقر شده‌اند.

وی بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته نیروهای امدادی به مسافران و خودروها در بستن زنجیر چرخ و ارائه کمک‌های امدادی خدمات رسانی کردند.

طاهری در ادامه عنوان داشت: در پی تداوم سرما و بارش برف و احتمال کولاک در محور هراز، عوامل امدادی جمعیت هلال احمر به صورت آماده باش در آمده تا در موقع بحران به مردم خدمات ارائه دهند.

رئیس جمعیت هلال احمر دماوند افزود: مردم خودروهای خود را به تجهیزات زمستانی مجهز نمایند و حتی الاامکان از سفرهای غیر ضروری خوداری کنند.

مسئول راهداری دماوند هم از آماده باش عوامل راهداری دماوند خبر داد و گفت: تمام مسیرهای شهری و روستایی دماوند باز و تردد برقرار است.

رئیس پلیس راه شرق استان تهران از بارش برف در محورهای هراز و فیروزکوه خبر داد و گفت: با توجه به لغزندگی محورها همراه داشتن تجهیزات زمستانی ضروری است.

سرهنگ سیاوش محبی، بارش از بارش برف در محورهای هراز و فیروزکوه خبر داد و اظهار داشت: با توجه به لغزندگی محورها همراه داشتن تجهیزات زمستانی ضروری است.

وی با بیان اینکه بارش برف در محورهای فیروزکوه و هراز، در شرق تهران شروع شده سطح محورها لغزنده است و شرایط مناسبی برای سفر کردن نیست.

محبی از مسافران خواست در صورت الزامی بودن سفر، تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ همراه داشته باشند.

رئیس پلیس راه شرق استان تهران بیان داشت: از همه رانندگان می‌خواهیم ضمن رعایت نکات ایمنی راه از هر گونه عجله و شتاب بپرهیزند.

رئیس ستاد مدیریت بحران دماوند از آماده‌باش دستگاه‌های خدماتی دماوند خبر داد و گفت: تردد جاده‌ای بدون وقفه و مشکل در حال انجام است.

ضرورت آماده‌باش دستگاه‌ها در پی ورود توده هوای سرد به استان زنجان / ‏‬ ادارات تعطیل شد

مهرداد سلطانی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان شامگاه چهارشنبه در جلسه فوق‌العاده مدیریت بحران استان زنجان، افزود: فلسفه تشکیل جلسه فوق‌العاده، نفوذ توده هوای سرد به استان زنجان است که با توجه به این هشدار، آمادگی لازم صورت گیرد. همچنین مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز در استان حضور داشته باشند.

وی بر ضرورت سطح آمادگی در برابر حوادث غیرمترقبه تاکید کرد و ادامه داد: اماکن موقت اسکان به منظور خدمات‌رسانی در برف و کولاک در آماده‌باش کامل قرار گیرند و مورد توجه کافی باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان با بیان اینکه در هیچیک از بخش‌ها با بحران مواجه نیستیم، تصریح کرد: برگزاری این جلسات برای پیشگیری از بحران احتمالی است.

سلطانی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی به منظور صرفه‌جویی و نیز حوادث باید به صورت جدی‌تر در دستورکار قرار گیرد تا مورد مؤثر واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: در مواجهه با افت فشار گاز بر اساس ترتیب اولویت و پروتکل اجرا خواهد شد و تصمیمات لازم متناسب با دستورالعمل اقدام شود.

به گزارش خبرنما به نقل از استانداری زنجان، به علت برودت هوا و جهت کنترل مصرف انرژی، ادارات زنجان به جز دستگاه‌های خدمات‌رسان شهر زنجان، پنج شنبه (سوم بهمن ماه) تعطیل است.

در اطلاعیه استانداری زنجان بر لزوم خاموش کردن سیستم‌های گرمایشی ادارات تاکید شده است.

راه ارتباطی ۱۸۰ روستای کهگیلویه و بویراحمد مسدود شده است

محمد حسین نصیری مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بر اثر بارش شدید برف و باران در استان، راه ارتباطی ۱۸۰ روستای مناطق سردسیری و گرمسیری استان مسدود شده است.

نصیری با بیان اینکه تلاش راهداران برای برقراری ارتباط ایمن در جاده‌ها ادامه دارد، اظهار کرد: مسیر یاسوج به اقلید نیز مسدود شده و در اسرع وقت نسبت به بازگشایی آن اقدام خواهد شد.

وی ابراز داشت: در محورهای مواصلاتی و برفگیر استان نیز تردد تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: همه محورهای منتهی به شهر یاسوج برفی و لغزنده بوده و محور یاسوج پرام نیز مسدود است.

مدارس استان قزوین روز پنجشنبه تعطیل شد

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: به دلیل کولاک شدید و سرمای هوا مدارس استان قزوین فردا پنجشنبه سوم بهمن ماه در تمامی مقاطع تحصیلی تعطیل است.

خیرالله رحمانی اظهار داشت: با هماهنگی‌های به عمل آمده با ستاد مدیریت بحران استان، به دلیل بارش شدید برف، کولاک و برودت هوا در همه مناطق استان، مدارس تمامی مقاطع تحصیلی در استان قزوین در نوبت صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه سوم بهمن ماه تعطیل است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: فرهنگیان، دانش آموزان و خانواده‌های محترم لازم است از رفتن فرزندان خود به مدارس جلوگیری کرده و در منزل تکالیف آنها را مرور کنند.

آغاز به کار ادارات دولتی استان همدان فردا از ساعت ٩ صبح

به دلیل بارش برف و لغزندگی معابر درون شهری و برون شهری، کلیه ادارات دولتی به استثنای ادارات امدادی، خدماتی و درمانی فردا پنج‌شنبه سوم بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۹ صبح آغاز به کار خواهند کرد.

همچنین بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همدان به دلیل بارش شدید برف، برودت هوا و لغزندگی سطح معابر بخش اداری و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همدان، فردا پنج شنبه سوم بهمن ماه تعطیل است.

طبق اطلاعیه روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان، به علت بارش برف کلیه کارگاه‌های آموزشی در مراکز دولتی و آموزشگاه‌های آزاد در روز پنج‌شنبه مورخ ۹۸/۱۱/۳ در دو نوبت صبح و عصر تعطیل است و تمامی آزمون‌های کتبی هماهنگ، صنعت ساختمان و تفاهمنامه، لغو و به روز شنبه ۵ بهمن در همان ساعت موکول می‌شود.

رئیس راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نهاوند گفت: تردد در محور مواصلاتی نهاوند-نورآباد به علت کولاک و مه گرفتگی تنها با زنجیر چرخ ممکن است.

وحید صفدری با اشاره به بارش شدید برف در محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند گفت: در حال حاضر ۸ اکیپ برف‌روبی و نمک‌پاشی در محورهای نهاوند-نورآباد، نهاوند-بروجرد، نهاوند-آورزمان و نهاوند-کرمانشاه در حال فعالیت و برف‌روبی هستند.

وی بابیان اینکه در تمامی محورهای شهرستان نهاوند شاهد بارش برف هستیم، گفت: در حال حاضر تنها در محور نهاوند-نورآباد به دلیل کوهستانی بودن منطقه شاهد کولاک و مه گرفتگی شدید هستیم که به همین دلیل تا اطلاع ثانوی تردد در این محور تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

رئیس راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نهاوند با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ‌یک از محورهای اصلی شهرستان مسدود نیست، گفت: در حال حاضر تمامی محورهای مواصلاتی شهرستان نهاوند برف‌روبی شده و تا پایان بارش برف این مهم به‌صورت مستمر توسط اکیپ‌های راهداری انجام خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر علاوه بر اکیپ‌های فعالی که در سطح محورها حضور دارند یک اکیپ برف‌روبی و نمک‌پاشی با توجه به‌ضرورت به گردنه برزول اعزام شد.

صفدری از هم‌وطنان خواست از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.