«احمد عریان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: دانشگاه یاسوج ۳۵ سال قبل با دو رشته شروع به کار کرد اما هم اکنون به دانشگاهی تنومند و کارآمد تبدیل شده است که نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی جایگاه رفیعی دارد، این دانشگاه در همه شاخص‌های علم‌سنجی کشور جزو دانشگاه‌های برتر […]

«احمد عریان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: دانشگاه یاسوج ۳۵ سال قبل با دو رشته شروع به کار کرد اما هم اکنون به دانشگاهی تنومند و کارآمد تبدیل شده است که نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی جایگاه رفیعی دارد، این دانشگاه در همه شاخص‌های علم‌سنجی کشور جزو دانشگاه‌های برتر می‌باشد. در سیستم تایمز جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا بوده ایم که تنها دو دانشگاه ایران در این رده بندی قرار داشتند.

وی اظهارکرد: همچنین در زمینه مهندسی و تکنولوژی دانشگاه یاسوج در بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دانشگاه برتر بوده، در رشته فیزیک همین‌طور و در علم سنجی شانگ‌های در زمینه مهندسی شیمی و شیمی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دانشگاه برتر بوده ایم.

دانشگاه یاسوج جزو ۱۰دانشگاه برتر در سیستم علم سنجی جهان اسلام

رئیس دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد: دانشگاه یاسوج برای اولین بار جزو ۱۰ دانشگاه برتر در سیستم علم سنجی جهان اسلام یا آی اس سی قرار گرفته که نشان می دهد دانشگاه یاسوج از نظر کیفی روی ریل واقعی خود قرار گرفته است البته باید دنبال اهداف بزرگتری باشیم و این دانشگاه باید در زمینه شرکت‌های دانش بنیان، نوآوری و اجرای طرح‌های پژوهشی مورد نیاز مردم، ارتباطات بین المللی و استفاده از اساتید شاغل در سایر دانشگاه‌های دنیا و رد و بدل کردن دانشجو با سایر کشورها جایگاه فاخری کسب کند.

عریان تصریح کرد: روزی باید افتخار کنیم که بخش عمده ای از طرح‌های اجرایی استان توسط نیروهای کارآمد، به روز و متخصص دانشگاه مشاوره، مطالعه، نظارت و اجرا شود. در این صورت با یک زلزله چهار پنج ریشتری و یا باران معمولی سیل خانمان سوز و مخرب ایجاد نخواهد شد و خسارات کمتری ایجاد می‌شود، چرا که با نیروهای متخصص دانشگاهی و کار علمی مقاوم‌سازی زیر ساخت‌ها، سازه‌ها و پل به نحو مطلوبی انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: هزینه‌های مطالعات اولیه، نظارت و مشاوره را به اشتباه یک نوع خرج کردن و هزینه کردن می دانیم در حالی که این موضوع هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و باعث طولانی شدن عمر ساخت و سازها می شود.

رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به استفاده استان از فرصت‌ها عنوان کرد: بجای انجام کارهای روتین و روزمره باید سراغ یکسری کارهایی که باعث توسعه پایدار استان شود، ایجاد اشتغال کنند، نوآوری در بر داشته باشد و سفره مردم را رنگین تر کند، مبتنی بر نگاه دانشگاهی و دستاوردهای دنیا باشد رفت و از اساتید در پروژه‌های مختلف نفت و گاز، شهرسازی، راه‌سازی، صنعت و معدن، پتروشیمی و پروژهای زیربنایی در زمینه مطالعات، مشاوره، اجرا و نظارت استفاده شود.

عریان با اشاره به شهر هوشمند تاکید کرد: شوراهای شهر و شهرداری‌های استان باید به سمت شهر هوشمند حرکت کنند و این مهم جزء پروژه‌های معمولشان باشد و از متخصصان عمران، کامپیوتر، برق، مکانیک، مهندسی مواد، شهرساز و جامعه شناس و روانشناس دانشگاه در این زمینه کمک بگیرند.

باید به علمی به سمت گردشگری برویم

وی ادامه داد: باید علمی به سمت گردشگری برویم و از نعمت‌ها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها، طبیعت بکر و تپه‌های ویژه و مناطق گردشگری و تاریخی استان به خوبی استفاده کرده و زیرساخت‌های مهمی از جمله تله کابین و پله برقی، هتل‌ها، مراکز اقامتی بزرگ و امکانات تفریحی را ایجاد کنیم بخش گردشگری می تواند بیشتر از نفت برای استان درآمدزایی کند.

رئیس دانشگاه یاسوج اظهارکرد: ایجاد گردشگاه وحوش، اماکن دیدنی و باغ‌های بوتانیک یا گیاه شناسی در استان کهگیلویه و بویراحمد می تواند توریست های پژوهشگر و محقق را از سراسر دنیا به این استان بیاورد. و می تواینم با ایجاد یک سریال گردشگری مجازی برای معرفی و شناساندن بخش‌های مختلف استان نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح بین المللی اقدام کنیم.

آنطور که باید و شاید در زمینه آب کهگیلویه و بویراحمد کار نشد

عریان با اشاره به تولید سالانه حدود ۱۰ درصد آب کشور در این استان بیان کرد: باید در زمینه نگه‌داری، جلوگیری از هدر رفت و انتقال صحیح آب می توانیم بیشتر کار کنیم تا کنون در این زمینه در سطح استان آنطور که باید و شاید کار نشده است چرا باید در استانی که سالانه بطور میانگین ۷۰۰ میلی متر بارندگی دارد چندین متر حفاری شود تا به آب برسیم و با کمبود آب مواجه باشیم.

وی گفت: در این استان بجای صدها پروژه های کوچک و نیمه تمام باید سرمایه گذاری کلان و کارهای اساسی از جمله کشاورزی نوین، کشت های جدید و محصولات پربازده و درآمدزا کرد و در این زمینه باید از محققان دانشگاهی استفاده شود.

چرا به اینجا رسیده ایم

رئیس دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد: در سال‌های ۵۷ تا ۵۸ در شهر دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد بوده ام در آن زمان اگر یک زوجی طلاق می گرفتند از چشم افراد می افتاد و مردم نگاه بدی نسبت به آنها داشتند، خودکشی و اعتیاد وجود نداشت و اگر کسی اعتیاد داشت باید از آن محل جلای وطن می کرد، حاشیه نشینی نبود، زنان سرپرست خانوار کمتر بود و کانون خانواده گرم تر بود، اینکه چرا ما به اینجا رسیده ایم یک بحثی است و اینکه چکار کنیم که وضعیت از این بدتر نشود بحث دیگری است که باید از متخصصین علوم انسانی بیشتر بهره ببریم.

عریان ادامه داد: باید جهت رفع، بهتر شدن و حتی ارتقاء مشکلات اجتماعی، حمل و نقل شهری، راه‌ها، مبلمان شهری، ساخت و سازها، پارک‌ها و اماکن تفریحی از توان دانشگاه کمک بگیریم.

وی تاکید کرد: آیا تاکنون به ما ثابت نشده که دانشگاه یاسوج از سایر دانشگاه‌های کشور چیزی کم دارد، اغلب رشته های مورد نیاز را دارد و در مواردی که ندارد می توان از متخصصان سایر دانشگاه‌ها استفاده کرد.

چرا مدیران از پایان نامه های دانشجویان حمایت نمی کنند؟

رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه دانشگاه را صرفاً محل آموزش دانشجویان نمی دانیم بلکه رافع مشکلات استان و کشور هم می دانیم، تصریح کرد: سالانه حدود ۱۵۰۰ پایان نامه رشته های کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه اجرا می شود و در صورتی که ۱۰ درصد این پایان نامه ها به سمت مشکلات استان سوق داده شوند هر ساله حدود ۱۵۰مشکل استان برطرف می شود. چرا مدیران دستگاه‌های اجرایی استان از پایان نامه‌های دانشجویان این دانشگاه پشتیبانی و حمایت نمی کنند و پروژه‌های مورد نیاز خود را به دانشگاه‌ها در قالب پایان نامه واگذار نمی کنند.

عریان بیان کرد: دانشگاه یاسوج ۲۵۰ عضو هیئت علمی دارد که ظرفیت خوبی برای کارهای پژوهشی در استان است بنابراین

وی یادآور شد: می توانیم بجای پروژه‌های کوچک در بخش‌های مختلف به از این ظرفیت در زمینه‌های منابع طبیعی، زنبور داری، احیاء جنگل‌ها، گردشگری، آب، ریزگردها، شهر هوشمند و مقاوم سازی پل‌ها و ساختمان‌ها، کشاورزی، هوا و فضا، نفت و گاز، برق استفاده کنیم. به عنوان مثال در بخش گردشگری باید از کارهای سنتی عبور کنیم و چند سرمایه‌گذار بزرگ با ایده های نو به استان دعوت کنیم.

بودجه آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در رأس بودجه ها باشد

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: جهت اجرای همه مسایل مطرح شده باید نیروی انسانی متخصص و توانمند داشته باشیم تا بتوانند با کمترین امکانات خلق ایده و طرح های نو کنند بنابراین به نظر می رسد برای تربیت نیروی انسانی مختصص اگر می‌خواهیم استان سر و سامان پیدا کند حداقل تا ۱۰ سال باید بودجه آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در رأس بودجه ها باشد. در سفری که به هندوستان داشتم هر طرف نگاه می کردم خیابان‌ها مملو از متکدی بود اما دانشگاه‌های این کشور لوکس و مجهز به امکانات، کتابخانه، تجهیزات، آزمایشگاه‌های استاندارد و اینترنت پرسرعت بود.

عریان افزود: اگر می خواهیم روی عافیت ببینیم باید به دانشگاه ها و آموزش و پرورش توجه کنیم، دانشگاه‌های استان خیلی حال و روز خوشی ندارند بطوریکه امسال ما را مجبور کرده‌اند بودجه‌مان را برای سال ۱۳۹۹ با ۶ درصد اضافی ببندیم اما آیا تورم ۶ درصد بوده؟ و یا به مرحله ای از رشد و تکامل رسیده ایم که در جا بزنیم؟.

با این وضع ادامه کار در دانشگاه یاسوج امکانپذیر نیست

وی اظهارکرد: آزمایشگاه این دانشگاه خالی از تجهیزات است و مواد مصرفی‌مان تقریباً به انتها رسیده است و ادامه کار با وضع موجود امکانپذیر نیست. اگر بخواهیم در شرایط سخت روی پای خود بایستیم باید به دانشگاه‌ها که در شرایط سخت، سلولهای بنیادی، نانو، علوم پزشکی و شیمی کشور در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار گرفته اند، توجه داشته باشیم که حاصل اینها سر سفره مردم خواهد آمد و خیلی از کارهای دانش بنیان زاییده افکار محققان، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌هاست.

رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به ویژگی‌های مدیران خوب، تصریح کرد: مدیر باید در کار خود از لحاظ تئوریک و عملی خبره باشد، دلسوز، دارای نگاه ملی باشد و به توسعه پایدار فکر کند و شایسته ترین ها را بکار بگیرد. متأسفانه در این استان مدیر خوب را کسی می دانند که بتواند بیشترین استخدام فامیلی را داشته باشد، قوانین را عایت نکند، بدون داشتن بودجه کلنگ زنی کند و بدهکاری به بار بیاورد.

عریان تاکید کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد به مدیران کارآمد، توانمند و لایقی نیاز دارد که برای توسعه استان تلاش کرده و از فرصت‌ها بتوانند به خوبی استفاده کنند. باید اتاق فکری از مدیران دغدغه مند استان تشکیل شود تا نقشه راه توسعه استان را طراحی کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید در زمینه عمده محصولات کشاورزی از جمله سیب درختی، انگور و مرکبات با ایجاد کارخانه های فرآوری و بسته بندی به رنگین کردن سفره کشاورزان، مشغول بکار شدن فارغ التحصیلان دانشگاهی، درآمدزایی، اقتصاد و اشتغال استان کمک کنیم.

مدیران حق ندارند وقت خود را بی جهت تلف کنند

رئیس دانشگاه یاسوج عنوان کرد: مسئولیتی به ما مسئولان و مدیران واگذار شده و باید پاسخگو باشیم، حق نداریم وقت خود را بی جهت تلف کنیم بلکه برای رسیدن به توسعه پایدار باید مضاعف از وقت اداری و مکلفی خود کار کنیم.

عریان افزود: دانشگاه یاسوج ۲۵۰ عضو هیئت علمی شامل ۱۱ استاد تمام، ۸۰ دانشیار، یک مربی و مابقی استادیار دارد و در این دانشگاه حدود ۶۰۰۰ دانشجوی آقا و خانم در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد(۱۲۰۰) و دکترا(۳۰۰) مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: پژوهش در دانشگاه یاسوج رشد خوبی داشته است، بیان کرد: از هفت طرح پژوهشی انعقاد قرار داده شده با این دانشگاه در سال ۹۶ در سال گذشته این تعداد به ۵۱ طرح رسید و در سال‌جاری انتظار داریم که وضعیت دانشگاه از نظر تعداد طرح‌ها و مبلغ بهتر شود. طی سال ۹۷ حدود دو میلیارد تومان طرح پژوهشی داشت که نسبت به سال قبل افزایش چهار برابری داشت اما در شأن دانشگاه نیست و باید بالای ۲۰ میلیارد تومان طرح پژوهشی داشته باشد که ایده آل ما اینست که سالانه هر عضو هیئت علمی دانشگاه یک طرح پژوهشی داشته باشد.

چند دانشگاه در یک شهر کوچک!

رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه دانشگاه‌های ما بیمارند، بیان کرد: در رشد دانشگاه‌ها هوشمندانه و کارشناسانه عمل نکرده ایم و کسانی که دانشگاه‌ها را رشد داده اند از مفهوم دانشگاه‌ها خیلی اطلاعی نداشتند و بعضی اوقات مؤسسان دانشگاه‌ها مدیران استانی و نمایندگان بودند و آمایشی انجام نگرفت که کجا نیاز به دانشگاه داریم و گاهی یک شهر کوچک که ظرفیت یک دانشکده را هم نداشت چند دانشگاه ایجاد کرده ایم البته وزارت بهداشت نسبت به وزارت علوم، غیرانتفاعی‌ها و آزاد عمل کرد و رشد منطقی تری داشت.

انتهای پیام