«لورنزو گوئرینی» وزیر دفاع ایتالیا، در سخنانی در پارلمان اروپا، حضور نیرو‌های دریایی این کشور در تنگه هرمز را تأیید و اعلام کرد که این کشور قصد دارد یگانی با هدف نظارت بر تردد امن در این منطقه مستقر کند. لورنزو گوئرینی خطاب به نمایندگان مجلس اروپا گفت که ایتالیا قصد دارد مذاکراتی با کشور‌های […]

«لورنزو گوئرینی» وزیر دفاع ایتالیا، در سخنانی در پارلمان اروپا، حضور نیرو‌های دریایی این کشور در تنگه هرمز را تأیید و اعلام کرد که این کشور قصد دارد یگانی با هدف نظارت بر تردد امن در این منطقه مستقر کند.

لورنزو گوئرینی خطاب به نمایندگان مجلس اروپا گفت که ایتالیا قصد دارد مذاکراتی با کشور‌های حوزه خلیج فارس با ادعای حفظ ثبات در این منطقه داشته باشد. او همچنین به ائتلاف دریایی اروپا در تنگه هرمز اشاره کرد و مدعی شد این طرح برای محافظت از امنیت در تردد در تنگه هرمز شکل گرفته است.

اسفند ماه سال گذشته (۱۳۹۹) ایتالیا آمادگی خود را برای حضور در ائتلاف دریایی اروپا در خلیج فارس اعلام کرد. همچنین فروردین ماه امسال ائتلاف دریایی اروپا موسوم به (EMASOH) در پیامی از پیوستن یک ناو جنگی بلژیک به این ائتلاف دریایی مستقر در خلیج فارس و تنگه هرمز خبر داد. پایگاه اینترنتی «نیوال نیوز» نیز در این باره گزارش داد که ناو «لوپولد» به ائتلاف دریایی اروپا مستقر در تنگه هرمز ملحق شده است.

پیش از آن وزارت امور خارجه فرانسه تمدید مأموریت ائتلاف دریایی اروپا در خلیج فارس و تنگه هرمز تا سال ۲۰۲۱ را تأیید کرد و تقویت همکاری و هماهنگی در منافع مشترک را دلیل این اقدام دانست.