به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مسابقات والیبال انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو دی ماه برگزار می‌شود و فدراسیون والیبال ایران تصمیم گرفته که تیم جوانان بانوان را به این مسابقات اعزام کند. مائده برهانی، کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان بزرگسال ضمن انتقاد به این تصمیم معتقد است جوان‌گرایی باید به تدریج انجام شود و […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مسابقات والیبال انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو دی ماه برگزار می‌شود و فدراسیون والیبال ایران تصمیم گرفته که تیم جوانان بانوان را به این مسابقات اعزام کند. مائده برهانی، کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان بزرگسال ضمن انتقاد به این تصمیم معتقد است جوان‌گرایی باید به تدریج انجام شود و مسابقات انتخابی المپیک میدان بزرگی است که همه کشورها با تیم اصلی خود شرکت می‌کنند.

برهانی در واکنش به تصمیم فدراسیون والیبال مبنی بر اعزام تیم جوانان به مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ به ایسنا گفت: همیشه از جوانگرایی حمایت می‌کنم اما جوان گرایی اصولی دارد و باید بر اساس این اصول پیش برویم. همه دنیا جوان گرایی می‌کنند اما نه یک شبه و با تصمیمات دیمی! متاسفانه در والیبال بانوان ایران خیلی تصمیمات یک شبه گرفته می‌شود و این چیزی جز ضرر و فرصت سوزی در پی ندارد.

او در این مورد افزود: ۲۴ بازیکن به اردوی تیم ملی دعوت شدند که تعدادی از آنها زیر ۱۹ و تعدادی بالای ۱۹ سال هستند. گفتند این نفرات بازیکن تیم جوانان و امید هستند و قرار است در مسابقات رده امید  شرکت کنند اما طبق نظر کنفدراسیون والیبال آسیا مسابقات این رده دیگر برگزار نمی‌شود، پس تمام بازیکنان بالای ۱۹ سال حکم بزرگسال را دارند. با این حال بازیکنانی مثل شبنم امینی، تهمینه درگذنی، نگین شیرتری، زهرا بخشی، هانیه محتشمی و هاله متقیان که در رده سنی زیر ۲۳ سال هستند و تجربه خوبی دارند به تیم دعوت نشدند. این اشتباه است و نمی‌دانم چرا چنین تصمیمی گرفتند.

برهانی با بیان اینکه اگر هدف‌مان اعزام تیم جوانان است پس باید فقط بازیکنان این رده سنی اعزام شوند، افزود: بازیکنان زیر ۱۹ سال در رده سنی جوانان هستند اما  اگر هدف کسب تجربه و کمک به  آینده والیبال است پس باید ترکیبی از بازیکنان جوان و امید اعزام شوند. علاوه بر این در کنار آنها باید بازیکنان جوانی حضور داشته باشند که به رده بزرگسالان هم نزدیک هستند. کسانی که اسم بردم دو سال در تیم بزرگسالان حضور داشتند و از نظر فنی خوب هستند در نتیجه توانایی کمک به پیشرفت تیم ملی را دارند.

همه با تیم اصلی خود به انتخابی المپیک می‌روند

کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان در پاسخ به این سوال که این تصمیم نگرانی کنار گذاشتن بانوان بزرگسال را ایجاد نمی‌کند؟ بیان کرد: خیر چون بازیکنانی با سطح فنی بالا داریم که از نظر سنی هم بالا نیستند و می‌توانند بازی کنند در نتیجه این حس ایجاد نمی‌شود. فقط یک فرصت سوزی برای تیم بزرگسالان است. مسابقات انتخابی المپیک میدان بسیار بزرگی است و همه تیم‌ها می‌آیند تا خود را نشان دهند. من با ترکیبی از سه رده سنی جوانان، امید و بزرگسالان موافق هستم.

او در این مورد افزود: اکنون که این تصمیم را گرفته‌اند حداقل به کسانی هم فرصت بدهند که در دو سال اخیر پیشرفت کردند و اکنون به چنین تورنمنتی نیاز دارند تا به پیشرفت و تجربه خود اضافه کنند. این بازیکنان پشتوانه ما هستند و می‌توانند آینده والیبال بانوان باشند اما متاسفانه یکسری تصمیمات نادرست گرفته شده و امیدوارم یک بازنگری در این موضوع انجام شود.

بدون برنامه بلند مدت پیشرفت نمی‌کنیم

برهانی با بیان اینکه در والیبال بانوان تصمیمات موقتی و اهداف کوتاه مدت است، افزود: در چنین شرایطی هیچ کدام از رده‌ها به موفقیت مد نظر نمی‌رسند. ما به برنامه مدون و حداقل چهار ساله نیاز داریم در غیر این صورت اتفاق خاصی برای بانوان نمی‌افتد مگر اینکه با توجه به تجارب بازیکنانی مثل من، سایر لژیونرها و پیشرفتی که سایر بازیکنان در اردوهای ملی دارند اتفاقاتی چون یک پله صعود یا رسیدن به جایگاه پنجم آسیا در رده بزرگسالان ایجاد شود اما اتفاقات بزرگتر به برنامه ریزی مدون و طولانی مدت نیاز دارد، در غیر این صورت بالاتر از رده پنجم آسیا نمی‌رویم.

 او به وضعیت تیم‌های آسیایی اشاره و بیان کرد: چین، ژاپن، کره جنوبی و تایلند چهار تیم اول آسیا هستند که بین آنها چین و ژاپن بالاتر هستند و با بقیه فاصله زیادی دارند. رسیدن به این چهار تیم نه تنها برای ایران بلکه برای قزاقستان و چین تایپه هم سخت است. ما باید تلاش کنیم تا مقابل تیم‌هایی چون قزاقستان و چین تایپه پیروز شویم. این اتفاق دور از دسترس نیست و شاید در چند سال آینده اتفاق بیفتد.

کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان در پاسخ به این سوال که فدراسیون باید برای تیم ملی مربی خارجی انتخاب کنند یا با مربیان داخلی هم می‌توانیم پیشرفت کنیم؟ بیان کرد: اگر مربی با کیفیت خارجی بیاوریم که خیلی خوب است اما در این شرایط اقتصادی امکان جذب مربی خارجی وجود ندارد، پس بهتر است از مربیان و مشاوران مرد داخلی استفاده کنیم که پتانسیل بالا و شناخت خوبی از والیبال بانوان دارند. والیبال مردان و زنان ایران تفاوت زیادی با هم ندارند. صرفا از نظر نوع حمله بازیکنان سرعتی تفاوت‌هایی دیده می‌شود  و در سایر سطوح فنی مثل هم هستند.

در  لیگ ترکیه بازی به بازی بهتر شدم

برهانی در مورد بازی در لیگ ترکیه بیان کرد: امسال با سامسون اسپور ترکیه قرارداد بستم که در مقایسه با کچورن (تیم سال گذشته) تیمی کاملا حرفه‌ای است. این باشگاه از سال ۲۰۱۴ و از سطوح پایین والیبال را شروع کرده است و از زمانی که در لیگ یک حضور داشته با هدف بازی در سوپر لیگ خریدهای بزرگی انجام داده است اما موفق نشده چون صعود به سوپر لیگ خیلی سخت است و صرفا با بازیکنان ستاره اتفاق نمی‌افتد. امسال با توجه به مشکلات مالی که در کل کشور ترکیه وجود دارد این باشگاه هم هزینه‌هایش را پایین آورد و تیم را با بودجه کمتر بست بنابراین بازیکنان و کادر فنی نسبت به سال گذشته پایین‌تر هستند اما نتایجی که تا الان گرفتیم هم سطح با سال گذشته است که این  برای مدیرعامل باشگاه نوید بخش بوده است.

او در ادامه افزود: خوشبختانه اکنون در جایگاه چهارم لیگ یک هستیم و امتیازمان با تیم سوم برابر است در نتیجه سه مسابقه آخر نیم فصل اول که از هفته آینده شروع می‌شود نقش بسیار زیادی در جدول خواهد داشت که امیدوارم به نفع ما رقم بخورد. یک بازی با تیم سوم جدول داریم که در واقع به نوعی فینال‌مان محسوب می‌شود.

کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان در مورد عملکرد خود در تیم سامسون اسپور گفت: خوشبختانه از بازی اول روند صعودی خیلی خوبی داشتم. بازی اول را باختیم اما در بازی بعدی عملکرد بهتری داشتیم و حتی اسم من در تیم منتخب هفته رفت. بازی به بازی با تیم هماهنگ‌تر شدم و شرایط بهتری پیدا کردم و تا به امروز در تمام مسابقات امتیازآورترین بازیکن تیم سامسون بودم. حتی از هشت مسابقه‌ای که داشتیم در ۶ بازی امتیازآورترین بازیکن زمین شدم.  

امیدوارم والیبال به روزهای خوب خود برگردد

برهانی در مورد انتخاب داورزنی به عنوان رئیس فدراسیون والیبال گفت: آقای داورزنی سابقه موفقی در والیبال دارد اما این رشته در دو سال اخیر رکود داشته و حتی لیگ‌های مردان و زنان سیر نزولی را طی کردند. امیدوارم با حضور آقای داورزنی والیبال به روزهای خوب برگردد و توجه و حمایت از والیبال بانوان بیشتر از قبل شود.

انتهای پیام