در کنار افزایش قیمت حبوبات، قیمت برنج نیز در مدت مشابه بیش از ۷۶ درصد افزایش نرخ را تجربه کرده، به نحوی که انواع برنج هندی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان قیمت داشته امروز در بازار قیمت ۱۵هزار تومان را نیز پشت سر گذاشته است.  این افزایش قیمت ها به حدی […]

در کنار افزایش قیمت حبوبات، قیمت برنج نیز در مدت مشابه بیش از ۷۶ درصد افزایش نرخ را تجربه کرده، به نحوی که انواع برنج هندی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان قیمت داشته امروز در بازار قیمت ۱۵هزار تومان را نیز پشت سر گذاشته است. 

این افزایش قیمت ها به حدی غیرقابل قبول بوده که کسبه بوشهر می‌گویند سفره مردم در حال خالی شدن از حبوبات است، اما علت اصلی را نه در بازار که در سیاست‌های جاری دولت در رابطه با صادرات و واردات و قیمت ارز بایستی جستجو کرد.

به گزارش خبرنما به نقل از روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر، قیمت دلار که افزایش یافت بازار صادراتی برای تولیدکنندگان این کالاها بسیار جذاب شد. در کنار این اتفاق با توجه از بین رفتن جاذبه واردات انواع حبوبات (با توجه به برداشته شدن ارز مرجع و نیمایی از واردات انواع حبوبات و واردات با دلار آزاد) باعث افزایش قیمت تمام شده این کالاها در گمرک نسبت به سنوات قبل شد. هرچند دولت برای واردات انواع حبوبات تعرفه ۵ درصدی در نظر گرفته اما ارز آزاد و باز بودن مسیر صادرات این کالاها باعث افزایش نرخ حبوبات در سراسر کشور شده ‌است.

راه چاره کنترل قیمت این کالاها در کوتاه مدت این است که فعلا صادرات این کالاها ممنوع شود تا با افزایش عرضه قیمت‌ها کاهش یابد.

در زیر افزایش نرخ و درصد افزایش قیمت انواع حبوبات(به تومان) را می بینیم:

انتهای پیام