به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رئری فایفی، اقتصاددان ارشد در شرکت MENA Advisors در این باره به بلومبرگ اظهار کرد: نرخ های بالاتر نفت از فشار روی بودجه دولتهای عضو شورای مشارکت خلیج فارس در سال ۲۰۱۸ کاست و به آنان اذن داد فعالیتهایشان را بدون احتیاج به وام و استقراض تامین کنند. […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رئری فایفی، اقتصاددان ارشد در شرکت MENA Advisors در این باره به بلومبرگ اظهار کرد: نرخ های بالاتر نفت از فشار روی بودجه دولتهای عضو شورای مشارکت خلیج فارس در سال ۲۰۱۸ کاست و به آنان اذن داد فعالیتهایشان را بدون احتیاج به وام و استقراض تامین کنند. این رویکرد متمایز با سال ۲۰۱۷ بود که نرخ های پایین نفت موجب شده بود شرکت های انرژی به استقراض بی پیشینه ای دست بزنند.

این اتفاق امکان دارد در سال ۲۰۱۹ نیز تکرار گردد. میانگین نرخ نفت در سال ۲۰۱۸ به بالاترین حد در چهار سال گذشته رسید اما سال ۲۰۱۸ را با کارکرد منفی به انتهاء برد. نرخ نفت برنت که شاخص نرخ جهانی هست حدود ۳۵ درصد از اکتبر کاهش یافت و شرکت های انرژی منطقه امکان دارد روند استقراض خود را دو مرتبه تسریع کنند.

اشلی کلتی، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت “کانتور فیتزجرالد” اشلی کلتی، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت “کانتور فیتزجرالد” در این باره اظهار کرد: شرکت های انرژی بدنبال استقراض بیشتری می باشند زیرا پروژه ها باید تامین مالی گردند و ذخایر نفت دو مرتبه تجدید گردند.

شرکت های دولتی در امارات متحده عربی، عمان و بحرین در سال ۲۰۱۸ به وام و اوراق قرضه تکیه کردند به به صورتی که شرکت های انرژی اماراتی بیشتر از ۹ میلیارد دلار استقراض کردند. شرکت نفت عربستان سعودی یک تنه ۱۵۰ میلیون دلار از طریق یکی از زیرمجموعه های خود استقراض کرد که کمترین میزان از سال ۲۰۱۴ بود.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان هست در سال ۲۰۱۸ حضور پررنگی در بازار استقراض نداشت، اما شرکت نفتی دولتی این کشور امکان دارد در سال ۲۰۱۹ اوراق قرضه صادر نموده و وام بگیرد تا یک توافق بزرگ را تامین کند. شرکت آرامکو سرگرم ارزیابی مجموعه ای از گزینه ها برای تامین ۸۰ میلیارد دلار مورد احتیاج برای خرید قسمت عمده در شرکت پتروشیمی سابیک هست.

علی رغم این که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت که از اعضای بزرگ اوپک می باشند، تولیدشان را به منظور تقویت نرخ ها محدود خواهند کرد اما توسعه همچنان مورد توجه شرکت های انرژی شورای مشارکت خلیج فارس باقی مانده هست. تولیدکنندگان نفت و گاز در این کشورها قصد دارند ظرف یک دهه آینده بیشتر از ۶۰۰ میلیارد دلار روی پروژه های انرژی هزینه نمایند.

شرکت ملی نفت ابوظبی که بیشتر از نیمی از اوراق قرضه به فروش رفته در امارات در سال ۲۰۱۸ را صادر نموده هست، می خواهد حجم تولید نفت خود را از سقف ۳.۵ ۵ میلیون بشکه در روز فعلی به ۴ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۱ افزایش دهد و ۱۳۲ میلیارد دلار ظرف پنج سال آینده روی پروژه ها صرف خواهد کرد؛ بنابراین امکان دارد بیشتر از هر شرکت دیگری استقراض کند.

شرکت های انرژی عمان در سال ۲۰۱۸ رکورد بالایی اوراق قرضه استقراض کردند. ۶ ۶ میلیارد دلار وام پروژه برای تامین مالی ساخت یک پالایشگاه در دقم گرفت و شرکت گاز عمان ۱.۱ ۱ میلیارد دلار برای تامین مخارج خود استقراض کرد.

انتهای پیام