«سیده فاطمه ذوالقدر»، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان در مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص "ایرادات شورای نگهبان به طرح اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی" گفت: طی هفته گذشته در خصوص این لایحه پیگیری هایی انجام شد و صحبت هایی را با آقای کدخدایی داشتیم. کلیات […]

«سیده فاطمه ذوالقدر»، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان در مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص "ایرادات شورای نگهبان به طرح اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی" گفت: طی هفته گذشته در خصوص این لایحه پیگیری هایی انجام شد و صحبت هایی را با آقای کدخدایی داشتیم. کلیات این طرح تصویب شده است.

او در خصوص "بحث پذیرش مشروط در خصوص این لایحه" ادامه داد: ما پذیرش مشروط نداریم. شورای نگهبان بیان کرد با کلیات این طرح که یک بانوی ایرانی به فرزند خود، حق تابعیت دهد موافق است و فقط در دو مورد ایراداتی گرفت.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در مورد ایرادات شورای نگهبان مطرح کرد: در این لایحه آمده، فرزندی که می خواهد تابعیت ایرانی بگیرد به پدر خارجی او نیز اقامت داده شود  و این موضوع یکی از ایراداتی است که گفتند، معلوم نیست پدر خارجی شرایطش چگونه باشد. آیا شرایط اخذ اقامت ایران را دارد یا خیر؟ که این ایراد قابل قبول است.

او در خصوص ایراد دوم بیان کرد: اعطای تابعیت در این طرح خیلی مطلق گفته شده است و ابهام دارد. چون ابهام دارد از لحاظ امنیتی خلاف شرع تشخیص داده شده و باید از لحاظ امنیتی مشخص شود. ایراد شورای نگهبان در حوزه نادیده گفتن سوابق کیفری افراد است. در احراز این مسئله مقید نشده و اطلاق آمد اما شخصی که  بالای ۱۸ سال است، باید برگه عدم سوء پیشینه داشته باشد و این موارد در این قانون واضح و مشخص نشده است و فقط گفته شده اطلاق اعطای حق تابعیت.

ذوالقدر گفت: قرار است این موضوع در کمیسیون قضایی با حضور نماینده هایی از نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و  شورای نگهبان بررسی شود.  معاونت پارلمانی وزارت خارجه اعلام کرد  که وزارتخانه متبوعش هیچ مشکلی بل این لایحه ندارد و هیچ ایرادای نگرفته اند.

او در خصوص  زمان رسیدگی به این طرح گفت: ایرادات شورای نگهبان در اسرع وقت و در هفته آینده بررسی می شود.

ذوالقدر در خصوص لایحه منع خشونت علیه زنان گفت: این لایحه را هم نیز از قوه قضاییه پیگیری کردیم و گفته شد که در مراحل پایانی بوده و کارش در قوه تمام شده است.  در دیدار دو هفته گذشته با اقای رئیسی، ایشان گفتند این لایحه دو سه هفته دیگر کارش تمام است و اماده ارایه به مجلس خواهد بود. امیدوارم زودتر این لایحه تقدیم مجلس شود.