عصرایران؛ مهدی جم – بی آبی در روستاهای خوزستان و به ویژه در هورالعظیم به بحرانی برای مردم تبدیل شده و امرار معاش آنان را تحت تاثیر قرار داده است. روز شنبه در همین رابطه فعالان محیط زیستی مقابل سازمان آب و برق خوزستان تجمع کردند و نیز خواستار توقف طرح های انتقال آب و […]

عصرایران؛ مهدی جم – بی آبی در روستاهای خوزستان و به ویژه در هورالعظیم به بحرانی برای مردم تبدیل شده و امرار معاش آنان را تحت تاثیر قرار داده است. روز شنبه در همین رابطه فعالان محیط زیستی مقابل سازمان آب و برق خوزستان تجمع کردند و نیز خواستار توقف طرح های انتقال آب و سدسازی های مخرب شدند.

نرسیدن حقابه به تالاب هورالعظیم مرگ تدریجی حیات وحش را به صدا درآورده است. با وجود اینکه از شب گذشته اعلام شد آب از سد کرخه وارد رودخانه نیسان ورودی تالاب هورالعظیم شده، اما همچنان برخی دامداران از بی آبی می گویند و نسبت به این موضوع گلایه مندند. به گفته اهالی روستای ابو البوه (رفیع) ۱۰ روز است که آب شرب ندارند و نیز بر اثر بی آبی و گرمای شدید روزانه تعدادی از گاومیش ها یا تلف می شوند یا جنین سقط می کنند.

یکی از اهالی رفیع می گوید: آب به بخشی از هورالعظیم رسیده اما برخی روستاها مثل روستای ابو البوه هنوز مشکل آب دارند و در این خصوص از مسئولان می خواهیم که پیگیری کنند.

محمد اسهابی ادامه می دهد: در رفیع و هورالعظیم ۱۰ هزار گاومیش وجود دارد و می توان گفت این منطقه قطب پرورش گاومیش است. با این وجود اما متاسفانه فاصله اداره دامپزشکی با رفیع ۲۵ کیلومتر است. بهتر است که در رفیع مستقر شوند چون هر دامداری که با مشکل مواجه می شود، نمی تواند تا هویزه مسیر را طی کند.

به گزارش خبرنما به نقل از عصرایران، تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان در انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان واقع شده‌است و دارای طول جغرافیای ۴۷ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۴۷ درجه ۱۶ دقیقه و۳۰ ثانیه طول شرقی و عرض جغرافیایی ۳۱ درجه ۵۳ دقیقه تا ۴۱ درجه عرض شمالی است. این تالاب، مشترکاً در شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه استان خوزستان واقع گردیده‌است. هورالعظیم در جنوب غرب شهرستان هویزه واقع بوده و شهر رفیع مرکز بخش میسان در فاصله ۳ کیلومتری از آن قرار دارد.