پل هلالی (پل سفید) اهواز، عصر چهارشنبه میزبان تعدادی از فعالان محیط زیست، انجمن‌های زیست محیطی و هنرمندان خوزستانی معترض به طرح‌های انتقال آب رودخانه کارون بود. این تجمع به بهانه یک سالگی برنامه «چهارشنبه‌های کارونی» برای غذادهی به پرندگان مهاجر برگزار شد. پل هلالی (پل سفید) دومین پل قدیمی بر روی رودخانه کارون در […]

پل هلالی (پل سفید) اهواز، عصر چهارشنبه میزبان تعدادی از فعالان محیط زیست، انجمن‌های زیست محیطی و هنرمندان خوزستانی معترض به طرح‌های انتقال آب رودخانه کارون بود. این تجمع به بهانه یک سالگی برنامه «چهارشنبه‌های کارونی» برای غذادهی به پرندگان مهاجر برگزار شد. پل هلالی (پل سفید) دومین پل قدیمی بر روی رودخانه کارون در اهواز است که یکی از نمادهای این شهر به شمار می‌آید.

دوستداران محیط زیست در این تجمع با بلند کردن پلاکاردهایی ضمن اعتراض به طرح انتقال آب کارون، خواستار توقف طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های این رودخانه شدند. «نه به انتقال آب کارون» ؛ «انتقال آب بهشت آباد، مرگ کارون» ؛ «شهر من اهواز، جان ما کارون» ؛ «مرگ کارون=مرگ خوزستان=مرگ ایران» ؛ «نه به شکار» ؛ «حقابه زیست محیطی کارون کجاست» ؛ «پرندگان مهاجر راه طولانی را پیموده‌اند این مهمانان را دوست بداریم» از جمله شعارهایی بود که بر پلاکاردهای تجمع کنندگان دیده می‌شد. این تجمع از حدود ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار شد و در این مدت، پل هلالی برخلاف وعده مسئولان بر روی عبور خودروها مسدود نشد.

مدیر انجمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان در این تجمع در گفت وگو با ایرنا، با انتقاد از اختصاص اعتبار به طرح انتقال آب کارون، گفت: این اعتبار از سوی هر سازمان یا نهادی مصوب شده باشد، با آن مخالفیم زیرا از نظر ما این طرح اشتباه است و انتقال آب کارون، باعث تهدید امنیت ملی می‌شود.

شبنم قنواتی‌زاده افزود: برنامه «چهارشنبه‌های کارونی» از یک سال پیش با هدف معرفی جاذبه‌های رودخانه کارون برگزار می‌شود و در فصل مهاجرت پرندگان، فعالان محیط زیست برای غذادهی به پرندگان در این برنامه گرد هم می‌آیند، اما امروز این برنامه بهانه‌ای برای اعتراض به تصویب بودجه طرح انتقال آب کارون بوده است.

وی با اشاره به تاثیر خشکسالی بر خوزستان در سال‌های گذشته، اظهار داشت: یکی از تبعات خشکسالی کاهش آبدهی کارون، پیشروی آب شور دریا به این رودخانه و نابودی نخلستان‌ها بوده به طوری که آب شور تاکنون در جزیره مینو در آبادان قربانی می‌گیرد و نخل‌های بی‌سر هر روز بیشتر می‌شود.

قنواتی‌زاده یکی از عوامل کاهش آب رودخانه کارون را طرح‌های انتقال آب عنوان کرد و اظهار داشت: برخلاف برخی ادعاها، حجم آب انتقالی در این طرح‌ها بسیار زیاد است که آن را می‌توان از حجم تونل‌ها و چشمه‌های خشک شده در سرشاخه‌ها دریافت.

وی با بیان اینکه با انتقال آب کارون، نمی‌توان کویر را سیراب کرد، گفت: در حال حاضر به جای مدیریت تقاضا در صدد پاسخ دادن به آن هستند، در اینصورت باید تا زمان توسعه صنایع آب‌بر، طرح‌های انتقال آب کارون ادامه یابد که این به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

قنواتی‌زاده تصریح کرد: برخی‌ها با سواستفاده از الفاظی همچون تامین آب شرب، می‌خواهند طرح‌های انتقال آب کارون را توجیه کنند، ولی این طرح‌ها تنها برای توسعه صنایع و کشاورزی است، این در حالی است که توسعه کشاورزی در کویر، در تضاد با طرح آمایش سرزمین است و نمی‌توان به قیمت سرسبز کردن یک سرزمین، یک استان را نابود کرد.

صدای ناشنیده کارون

کبری اسفندیاری یکی از اعضای انجمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان نیز درباره این تجمع به خبرنگار ایرنا گفت: رودخانه کارون، سرمایه ملی ماست و مخالفت خود را با انتقال آب این رودخانه اعلام می‌کنیم.

وی تجمع امروز را علاوه بر غذادهی به پرندگان مهاجر، در راستای اعتراض به طرح انتقال آب کارون دانست و اظهار امیدواری کرد که با این تجمع صدای دوستداران محیط زیست به گوش مسئولان برسد و انتقال آب رودخانه کارون را متوقف کنند.

اسفندیاری درباره انتظار شهروندان خوزستانی از نمایندگانشان در مجلس شورای اسلامی، گفت: انتظار داریم نمایندگان مجلس صدای ما باشند و صدای ناشنیده مردم را به گوش مسئولان برسانند و از طرح‌های انتقال آب و تصویب بودجه این طرح‌ها در مجلس، جلوگیری کنند.

لیلا رسولی‌نژاد یکی دیگر از فعالان محیط زیست نیز در این تجمع، گفت: کارون تنها رودخانه قابل کشتیرانی در کشور است و هدف ما از این تجمع حفظ و پاسداشت این رودخانه است که در مسیرش تمدن‌های زیادی شکل گرفته‌اند.

وی با اشاره به ویژگی‌های طبیعی خوزستان، افزود: عقل و منطق حکم می‌کند که یک رودخانه دائمی همچون کارون با اجرای طرح‌های انتقال آب خشکانده نشود.

بر اساس این گزارش، حسینی رییس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی چند روز پیش خبر اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار به طرح انتقال آب کارون برای تامین آب شرب اصفهان (موسوم به بهشت آباد) را در کانال تلگرام خود منتشر کرد که واکنش بسیاری میان مردم و فعالان اجتماعی و محیط زیستی داشت.

به گفته حسینی، در پی اعلام اختصاص اعتبار به طرح بهشت آباد، مجمع نمایندگان خوزستان، جلسات اضطراری با رییس مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی رییس جمهوری برگزار کرده و این افراد برای لغو این اعتبار، قول مساعد داده‌اند.

تاکنون ۱۰ طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ (کارون و دز) به فلات مرکزی با حجم بیش از ۲ میلیارد مترمکعب اجرا شده یا در حال اجرا است. پیش از این سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس مخالفت خود را با اجرای طرح‌های انتقال آب اعلام کرده‌اند. عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری، مهر ۹۸ از فعال شدن طرح‌های کوهرنگ ۳، بهشت آباد و ونک در سرشاخه‌های کارون خبر داده بود.

آبان امسال نیز انتشار ویدیویی از جلسه طرح انتقال آب کارون به یزد از سد خرسان، با انتقاد کارشناسان و فعالان محیط زیست روبه رو شد.

پروژه‌های انتقال آب کارون، دز، دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس به فلات مرکزی، انتقال آب بن – بروجن و انتقال آب البرز به تهران و انتقال آب‌های مرزی دارای ردیف بودجه در سال آینده شدند.