«حسین کنعانی مقدم»، فعال سیاسی اصولگرا، درباره سخنان «محمدرضا باهنر»، اصولگرا و  دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین، مبنی بر ائتلاف اصولگرایان در مورد علی لاریجانی به خبرنگار سیاسی برنا گفت: ابتدا آقای باهنر باید یک تعریفی از اصولگرایی ارائه می کردند مبنی بر اینکه به چه کسانی اصولگرا گفته می شود بعد در این باره […]

«حسین کنعانی مقدم»، فعال سیاسی اصولگرا، درباره سخنان «محمدرضا باهنر»، اصولگرا و  دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین، مبنی بر ائتلاف اصولگرایان در مورد علی لاریجانی به خبرنگار سیاسی برنا گفت: ابتدا آقای باهنر باید یک تعریفی از اصولگرایی ارائه می کردند مبنی بر اینکه به چه کسانی اصولگرا گفته می شود بعد در این باره بحث شود که آیا این افراد اصولگرا به ائتلاف دست یافته اند یا خیر و یا باید برسند. همچنین اظهارنظرات آقای باهنر نباید این گونه باشد که مدعی العموم اصولگریان است مبنی بر اینکه وی تعیین تکلیف کند که اصولگرایان با چه کسانی ائتلاف کنند یا ائتلاف نکنند. یک خرد جمعی بر اصولگرایان حاکم است زیرا ما کادر رهبری یا فردی که رهبری جمعیت اصولگرایان را بر عهده داشته باشد در حال حاضر نداریم. پیشگامانی چون روحانیت مبارز یا جامعتین وجود دارند. احزاب و تشکل ها در کشور به صورت جزیره ای عمل می کنند. بنابراین به این دلیل باید بررسی کرد که اصولگرایی در چه چارچوبی تعریف می شود. هر چه طیف آن وسیع تر باشد قابلیت فراگیر بودن آن وجود دارد و اثرگذاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: دوم اینکه آقای باهنر باید مشخص کنند چه تعریفی از آقای لاریجانی دارند آیا او را به عنوان اصولگرا یا مستقل می شناسند و یا آن را به عنوان فردی که جریان خاصی دارد، می شناسند. بنابراین این مسئله باید روشن شود چرا که ما تجربه آقای احمدی نژاد را در سپهر سیاسی کشور داریم که بر دوش اصولگرایان بالا آمد و روی دوش اصولگرایان نیز تشییع جنازه شد.

وی ادامه داد: بنابراین این مسئله نشان دهنده این واقعیت است که یا اصولگرایان در تحلیل ها و انتخاب های خود مشکل دارند و یا اینکه به راحتی می توان روی موج اصولگرایی سواری کرد و به مقصد مورد نظر خود دست پیدا کنند. بنابراین اگر آقای باهنر اصولگرا هستند ابتدا باید تعریف کنند که به نمایندگی از کدام جریان سخن می گوید دوم اینکه آقای لاریجانی را در چه چارچوبی تعیین و تعریف کرده است.

کنعانی مقدم تاکید کرد: بنده در جلساتی که با آقای لاریجانی داشتم آقای لاریجانی خود را جزو مستقلین تعریف کرده، در عین حال که اصول انقلاب را پذیرفته است و یک مشی اعتدالی دارد و مخالف افراطی گری و خودکامگی برخی افراد نیز هست اما در عین حال هماهنگ با آقای روحانی در مجلس عمل می کند. حال باید گفت آقای باهنر آیا می خواهد آقای لاریجانی را متعلق به خود بداند یا اینکه خود می خواهد در طیف و اردوگاه آقای لاریجانی قرار گیرد. در نهایت تکلیف این موضوع باید مشخص شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر آقای لاریجانی به صورت مستقل نیز در انتخابات شرکت کند آیا اصولگرایان از او حمایت خواهند کرد، نیز تصریح کرد: اصولگرایان باید بین بد و بدتر انتخاب کنند زیرا در حال حاضر شرایط به گونه ای است که فردی که بتواند در محور ریاست جمهوری قرار گیرد در جریان اصولگرایی وجود ندارد، اگر هم باشد نتوانستیم آن را طرح کنیم. نکته بعدی که بنده مطرح کرده ام این است که آقای روحانی آخرین رئیس جمهور نظام ریاستی است و احتمال این موضوع وجود دارد که نظام ریاستی ما به نظام پارلمانی تغییر پیدا کند بنابراین در آن زمان هم مجلس قدرت بیشتری پیدا می کند و هم نخست وزیر وارد عرصه اجرایی کشور خواهد شد.

کنعانی مقدم بیان کرد: بنابراین مشکلاتی که تاکنون در  بحث ریاست جمهوری داشته ایم، حل خواهد شد. ما باید بررسی کنیم که آیا آقای لاریجانی می خواهد در آن نظام پارلمانی به عنوان رئیس مجلس حضور داشته باشد و یا عنوان نخست وزیر مطرح شود. بنابراین این موضوع باید تعیین تکلیف شود که هم نیاز به تغییر قانون اساسی دارد و هم به تصمیم نظام بستگی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که بحث نظام پارلمانی تا چه حد جدی است نیز بیان کرد: مقام معظم رهبری خود این مسئله را در سفری که به کرمانشاه داشتند، توصیه کردند که کرسی آزاد اندیشی درباره بحث تغییرات نظام از ریاستی به پارلمانی یا اشکال دیگر تشکیل و بحث شود. در این باره سه مرحله را پیش بینی می کنیم که متاسفانه این بحث در ابتدا در کما و به نوعی در بلاتکلیفی به سر می برد. کرسی آزاد اندیشی آن چنان که باید در دانشگاه ها شکل نگرفته است و اظهارنظرها ناپخته است که انجام می شود. مرحله دوم این است که اگر هم به این نتیجه رسیدیم که نظام پارلمانی خوب است باید سازوکار این کار باید تنظیم شود. مرحله سوم نیز بحث به اجرا درآوردن آن است. این بحث نظام پارلمانی بعید است که به این انتخابات برسد اما ممکن است که مجلس آینده بر این مسئله حساسیت بیشتری داشته باشد.