فرهیختگان: با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات تابستانی، بحث اصلی رسانه‌ها و اهالی فوتبال پرداختن به گمانه‌زنی‌ها درخصوص بازیکنان و تیم‌های آینده آنها بر می‌گردد. پرسپولیس و استقلال به‌عنوان دو تیم پرطرفدار کشور در کانون توجهات قرار دارند و مسلما اکثر نگاه‌ها به این دو تیم دوخته می‌شود‌. اما سرخ‌های پایتخت که در […]

فرهیختگان: با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات تابستانی، بحث اصلی رسانه‌ها و اهالی فوتبال پرداختن به گمانه‌زنی‌ها درخصوص بازیکنان و تیم‌های آینده آنها بر می‌گردد. پرسپولیس و استقلال به‌عنوان دو تیم پرطرفدار کشور در کانون توجهات قرار دارند و مسلما اکثر نگاه‌ها به این دو تیم دوخته می‌شود‌. اما سرخ‌های پایتخت که در دو پنجره نقل و انتقالاتی به حکم فیفا حق خرید بازیکن نداشتند از زمستان قبل با پایان محرومیت فیفا مجدد پا به عرصه رقابت برای خرید و جذب بازیکنان جدید و به‌قولی شاه‌ماهی‌های این فصل پر از جذابیت گذاشتند.

جالب اینکه برای هواداران سرخ همیشه این سوال پیش می‌آید که آیا آن بازیکنانی که در زمان محرومیت از مجموعه تیم جدا شدند بازهم برخواهند گشت یا خیر. به احتمال بازگشت ستاره‌های اسبق سرخ که به‌نوعی در آزمون وفاداری مردود شدند، می‌پردازیم‌.

صادق محرمی

بازیکن جوانی که خیلی زود در ترکیب پرسپولیس جا افتاد و بعد از جدایی رضاییان خیال کادر فنی این تیم را بابت یک دفاع راست کلاسیک راحت کرده بود‌. محرمی در حضور ماهینی، کاپیتان دوم پرسپولیس در بیشتر مواقع در ترکیب اصلی بود و فیکس بازی می‌کرد اما با پیشنهاد دیناموزاگرب ‌ساز جدایی را کوک کرد و به این تیم بلوک شرق اروپایی پیوست. پرسپولیس در این پست و بعد از جدایی محرمی، ماهینی باتجربه را در کنار مهدی شیری جوان و متعصب دارد، پس بازگشت محرمی منتفی است. البته این مدافع با دینامویی‌ها قرارداد دارد و به آن پایبند است.

فرشاد احمدزاده

بازیکنی که هواداران از جدایی او مثل محرمی شاکی شدند و او را نمی‌بخشند، چراکه در حساس‌ترین مقطع ممکن تیم را رها کرد و به یک تیم درجه سوم اروپایی در لهستان پیوست. فرشاد از طریق واسطه‌ها چند باری با ابراز پشیمانی خواهان بازگشت به پرسپولیس شد و حتی عنوان کرد در ایران فقط برای پرسپولیس بازی می‌کند اما مساله این است نه برانکو و نه هواداران او را نمی‌خواهند! با باز شدن پنجره نقل و انتقالات در زمستان گذشته، مهدی ترابی از سایپا به پرسپولیس پیوست و جانشین وینگر شماره ۱۰ سابق شد. با وجود ترابی، یکی از بهترین‌های حال حاضر آسیا در پرسپولیس به احمدزاده نیازی نیست.

مهدی طارمی

شاید یکی از بازیکنانی باشد که مثل سبک بازی‌اش بین هواداران سیکل منفی و مثبت ایجاد کرده است. عده‌ای از هواداران او را دوست دارند، برخی‌ها می‌گویند راضی به حضور او نیستند. شبیه به گل نکردن‌های توپ‌های ساده یا زدن گل‌های باورنکردنی مهدی که ژورنالیست‌ها را دچار سرگیجه می‌کند، نظر مردم هم درباره بازگشت او به همین شکل است! اما برانکو درباره طارمی با سیاست خاصی جواب می‌دهد.

او در اظهارنظرهایش درباره آقای گل اسبق تیمش می‌گوید هر مربی‌ای دوست دارد بازیکنی مثل طارمی داشته باشد اما پول رضایتنامه را باید خودش بپردازد تا درباره‌اش تصمیم بگیریم! طارمی تا آخر فصل با الغرافه قرارداد دارد و به گفته فاضلی، مدیربرنامه‌هایش پس از پایان فصل لیگ قطر به اروپا ترانسفر می‌شود. این یعنی او احتمالا فعلا به لیگ ایران بر نمی‌گردد.

وحید امیری

شاید تنها بازیکنی باشد که هم برانکو و هم هواداران پرسپولیس راضی به بازگشتش باشند. امیری قبل از جام‌جهانی هم گفته بود اگر پیشنهادی از تیم خوب اروپایی نداشته باشد در پرسپولیس می‌ماند، اما بعد از جام‌جهانی با انتخاب ترابوزان‌اسپور ترکیه معادلات را برهم زد.

مخالفان انتخاب امیری می‌گویند منظور وحید از تیم بزرگ اروپایی این تیم درجه دو ترکیه بود؟! با این حال خیلی‌ها هم به این بازیکن ملی‌پوش حق می‌دهند که با توجه به سن و سالش بخواهد پوشیدن پیراهن یک تیم اروپایی را تجربه کند. آخرین خبر از امیری اینکه می‌خواهد به ایران برگردد چون از شرایطش در تیم ترکیه‌ای راضی نیست‌ و ظاهرا پیشنهاد خارجی هم ندارد. باید صبر کرد و دید آیا برانکو او را می‌خواهد یا خیر.

کار سخت جداشده‌ها برای بازگشت

درمجموع نباید فراموش کرد تجربه نشان داده بازیکنانی که از چشم برانکو بیفتند دیگر بعید است دوباره لذت پوشیدن پیراهن پرطرفدارترین تیم آسیا را به دست بیاورند‌. حداقل تا زمان حضور برانکو در پرسپولیس شرایط همین است. تجربه تلخی که برای صادقیان، عباس‌زاده رضاییان، مسلمان و… به‌عنوان خداحافظی‌های اجباری در تاریخچه سرخ به ثبت رسید.