به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ هرگاه در پیاده‌راه‌های تهران که تردد کنید وقتی  سرتان را به اطراف بگردانید قطعا آگهی‌های تبلیغاتی مختلف نظرتان را جلب می‌کند. همین چند روز پیش بود که روی دیوارهای یکی از خیابان‌های غربی پایتخت آگهی عجیبی چسبانده شده بود، آگهی که بیشتر انسان را به […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ هرگاه در پیاده‌راه‌های تهران که تردد کنید وقتی  سرتان را به اطراف بگردانید قطعا آگهی‌های تبلیغاتی مختلف نظرتان را جلب می‌کند. همین چند روز پیش بود که روی دیوارهای یکی از خیابان‌های غربی پایتخت آگهی عجیبی چسبانده شده بود، آگهی که بیشتر انسان را به یاد فیلم‌های وسترن و غرب وحشی می‌اندازد. آگهی پیدا کردن فردی متواری به ازای دریافت مژدگانی!

آگهی عجیب و غریبی که عکس و آدرس منزل فرد متواری و مادرش را با ضمیمه تمامی مشخصات منتشر کرده و از مردم درخواست کرده تا این فرد را پیدا کنند و در ازای آن مژدگانی دریافت کند.

به سراغ یک حقوقدان رفتیم و در خصوص این موضوع که آیا چسباندن آگهی‌هایی که حاوی مشخصات افراد است منع قانونی دارد یا خیر از او پرسیدیم.

زهرا نادری، وکیل دادگستری و حقوقدان، در این رابطه گفت: در این خصوص باید گفت عقد و قراردادی وجود دارد تحت عنوان عقد جعاله که در این عقد قراردادی مابین دو طرف بسته می‌شود تا  طی آن شخصی برابر دریافت اجرت یا پاداشی التزام به انجام کاری یابد که پیدا کردن افراد و اشیاء بیشتر در زمره این عقد قرار می‌گیرند. البته در خصوص افراد نیز در بیشتر اوقات آگهی در رابطه با افراد گمشده منتشر می‌شود تا به ازای پیدا کردن آن مبلغی به عنوان مژدگانی اهدا شود.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که اگر هتک حرمت در آگهی‌های منتشر شده وجود داشته باشد قانون به چه شکلی با آن برخورد می‌کند؟ بیان کرد: اگر چسباندن آگهی به معنای هتک حرمت باشد، مشخصات شخصی فرد در اختیار افکار عمومی قرار گیرد و مطالبی کذب و اتهامات واهی به شخص وارد شود، این موضوع پیگیرد قانونی مخصوص به خود را دارد و فرد آسیب دیده می‌تواند ادعای حیثیت را انجام دهد و از طریق مراجع قانونی پیگیر شکایات خود باشد.

بیشتر بخوانید: