دکتر امین حسنوند، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چهاردهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها از سوی ستاد مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، ۳۸ مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم (DPIC)، سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های تخصصی، سازمان پزشکی قانونی، سازمان آموزش‌وپرورش، شهرداری و بسیاری […]

دکتر امین حسنوند، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چهاردهمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها از سوی ستاد مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، ۳۸ مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم (DPIC)، سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های تخصصی، سازمان پزشکی قانونی، سازمان آموزش‌وپرورش، شهرداری و بسیاری از ادارات و سازمان‌های مرتبط با موضوع، در هفته اول آبان ماه با هدف کاهش مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌ها برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه شعار هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها به دلیل شیوع مسمومیت دارویی در کشور در سال جاری را با عنوان ” با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم! ” اعلام شده است، افزود: به‌طورکلی هدف از برگزاری این هفته اطلاع‌رسانی و آموزش مردم به‌منظور انجام اقدامات عملی برای پیشگیری از بروز مسمومیت‌هاست.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: مسمومیت‌ها چه عمدی و چه اتفاقی قابل پیشگیری است و آموزش و افزایش سطح آگاهی مردم بهترین راهکار پیشگیری از بروز مسمومیت به شمار می‌رود.

حسنوند عنوان کرد: برای رسیدن به هدف کاهش مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌ها، راهکارهایی مانند تمرکز بر آموزش، نحوه پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از ‌داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، سوءمصرف مواد، مسمومیت با فلزات سنگین، گیاهان سمی و گزیدگی‌ها، ‌گازها و منوکسیدکربن و ارتقای دانش جامعه در خصوص خطرات ناشی از مسمومیت‌ها و نحوه برخورد با این ‌رخداد اتخاذ می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به آمار مراجعین به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان همچنین اعلام آمار پزشکی قانونی به دلیل شیوع بالای مسمومیت با داروها، اهمیت آموزش در خصوص تمرکز ‌بیشتر بر بحث آشناسازی جامعه با خطرات ناشی از نگهداری و مصرف صحیح داروها و خطرات و تبعات این ‌نوع مسمومیت اتخاذ شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: ارتقاء سلامت جامعه و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌ها از اهداف ماست.

انتهای پیام