نهایت دهقانی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به تصمیم گروه مخصوص اقدام مالی در تمدید تعلیق ایران از لیست کشورهای مشمول کارهای سخت مبارزه مالی و بانکی اظهار کرد: در حال حاضر ساختارهای کشور ما کار خود را انجام می دهند. دولت برای ملحق شدن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم […]

نهایت دهقانی در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به تصمیم گروه مخصوص اقدام مالی در تمدید تعلیق ایران از لیست کشورهای مشمول کارهای سخت مبارزه مالی و بانکی اظهار کرد: در حال حاضر ساختارهای کشور ما کار خود را انجام می دهند. دولت برای ملحق شدن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم پایبندی داده بود و چند سال پس از پایبندی اولیه کمیسیون های مجلس خصوصا کمیسیون امنیت ملی وارد بررسی مبحث گردید.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای ملحق شدن به کنوانسیون ها باید بتواند از منفعت های کشور دفاع نماید و با حق شرط یا تحفظ تصمیم بگیرد که به این کنوانسیون ها بپیوندد یا خیر، افزود: ساز و کار ذی ربط طی شده، مجلس دو ماه برای بررسی زیادتر و دقیق تر CFT مجال داد تا تضادها و تناقض ها رفع گردد و در نهایت این لایحه به تصویب مجلس رسید. الان هم بر طبق ساز و کار کشور این مصوبه باید به تایید شورای نگهبان برسد که در این صورت با قانونی رو به رو هستیم که پروسه قانونی خود را طی کرده هست.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس علاوه بر این دنبال کرد: اگر به هر دلیلی شورای نگهبان درباره CFT دیدگاهی داشته باشد آن را دوباره به مجلس برمی گرداند و دوباره کمیسیون ها و صحن مجلس با لحاظ نظر شورای نگهبان نظر پایانی خود را اعلام می نمایند و آن را به شورای نگهبان برمی گردانند، اگر دو مرتبه هم شورای نگهبان آن را تایید نکند، این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصمیم گیری حتمی ارجاع خواهد گردید.

این فرایند قانونی ما هست و هر کدام هم زمان خاصی را دارند که باید طی گردد. شاید دادن مهلت از سوی FATF شاید دادن مهلت از سوی برای بررسی های خود آن هاست وگرنه جمهوری اسلامی به تعهدها خود پایبند بوده هست.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس در انتهاء با بیان اینکه قانون بنیادی مبنای کار هست و هر کدام از دستگاه ها باید در جایگاه خود اظهار نظر کنند، تصریح نمود: مهلتی که از سوی گروه مخصوص اقدام مالی به ایران داده شده، در حقیقت دوباره ایران را در حال تعلیق قرار می دهد و موجب می گردد ایران در لیست سیاه قرار نگیرد اما برای اینکه ما در شرایط عادی قرار دریافت کنیم باید زمینه های دیگری فراهم گردد.

انتهای پیام