به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی با اشاره به این که در سال های گذشته ثبت اسم دانشگاه آزاد با دو تا سه فاز ای کردن تکمیل حجم پُر می گردید، اضافه کرد: سال کنونی شورای عالی سنجش و پذیرش اعلام نمود که تکمیل حجم نداریم و بالطبع دانشگاه آزاد اسلامی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی با اشاره به این که در سال های گذشته ثبت اسم دانشگاه آزاد با دو تا سه فاز ای کردن تکمیل حجم پُر می گردید، اضافه کرد: سال کنونی شورای عالی سنجش و پذیرش اعلام نمود که تکمیل حجم نداریم و بالطبع دانشگاه آزاد اسلامی باید در یک فاز ظرفیتش را پر می کرد که در فاز اول ۳۰ درصد حجم پر گردید و برای فاز دوم به طور ذخیره در سه فاز اعلام حجم کرد.

رییس دانشگاه آزاد دنبال کرد: در فاز اول ۱۸ هزار نفر قبولی اعلام نمودیم که از این تعداد ۴ هزار نفر زیادتر ثبت اسم نکردند، در فاز دوم رخدادی که افتاد ۶۲ هزار نفر در کل معرفی گردیدند که ۲۴ هزار نفر اعلام نمودند متمایل هستند در دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهند.

طهرانچی به بی توجهی بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به بخشنامه های سازمان مرکزی اشاره نمود و اضافه کرد: بعضی از واحدها به بخشنامه ای که ناتوانی هایی هم داشت عمل نکردند و اشتباهی انجام دادند و بیشتر از حجم ثبت اسم کردند و ما را با یک مشکل جدی رو به رو کردند.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی دنبال کرد: در کنکور مساله تراز دانشجو بسیار ارزش دارد. اما حدود ۹ واحد خطا کردند و حدود ۴ هزار نفر دانشجو در رشته های پزشکی ثبت اسم کردند که با توجه به رشته، حق شان ثبت اسم نبود. این ها را در مراحل مختلفی پایش کردیم و نهایتاً به ۵۹۹ نفر آمدیم که به شکلی ثبت اسم شده بودند اما امکان ثبت اسم نداشتند.

وی اضافه کرد: ۵۹۹ نفر امکان قبولی ندارند و خودشان اصرار دارند با نمرات پایین تر در رشته پزشکی یا دندانپزشکی و پرستاری قبول گردند که امکانش وجود ندارد. البته با مدیرانی که در دانشگاه آزاد خطا کردند و این توقع را به وجود آوردند، برخوردهای انضباطی می گردد و هیأت ها ذی ربط به تخلف های این اشخاص رسیدگی خواهند کرد.

طهرانچی تصریح نمود: در فاز اول بعضی از مسئولان را عزل کردیم و در فاز دوم یکی دو نفر از مسئولان که احساس کردیم امکان دارد مرتکب جرمی شده باشند را، به قوه قضائیه معرفی و از آنها شکایت نمودیم که آن هم مساله اش پیگیری گردید.

وی در ارتباط با بعضی از دانشجوهای که به هوای رشته های پزشکی، رشته های قبول شده خود را رها کرده اند، اظهار کرد: ما در تمام این مسیر دنبال این بودیم که عدالت آسیب زده نشود؛ همه این دانشجوهای توان دارند به دانشگاه خودشان برگردند، این ها انصرافی تلقی نمی گردند، با نظام وظیفه هم مذاکره هایی انجام شده که این ثبت اسم در دانشگاه آزاد به عنوان انصراف تلقی نشود و حتی از لحاظ کنکور این ها به عنوان دانشجو شناخته نمی گردند که سال آینده مشکلی برای ثبت اسم در کنکور دارا باشند.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی بابت مشکل پیش آمده با  صراحت معذرت خواهی می کنم، اضافه کرد: من در همین جا از دانشجویانی که این توقع برای شان ایجاد گردید، علی رغم این که تازه ریاست شده ام ولی صریحا از سوی دانشگاه آزاد معذرت خواهی می کنم و امید دارم چنین اشتباهی هیچگاه تکرار نشود.

۸۵ درصد رشته های دانشگاه آزاد بدون کنکور است

طهرانچی در ادامه به مبحث حذف کنکور اشاره نمود و اضافه کرد: کنکور یک فضیلت است و اگر رشته ای مشتری نداشت بدون کنکور دانشجو دریافت کنیم، به جایی نخواهد رسید و من در شورای عالی سنجش هم مطرح نمودم که یا ما باید کنکور را یک باره به عنوان یک نظام مستمر قبول کنیم که با این وضع هیچگاه کنکور حذف نمی توان و یا باید دنبال راه حل دیگری باشیم.

وی با بیان این که در حال حاضر بیشتر از ۸۵ درصد رشته های دانشگاه آزاد بدون کنکور است، اظهار کرد: هنوز در کشور کنکور مساله کلیدی است در حالی که به سادگی میتوان طی پنج سال آینده بین ۶۰ تا ۷۰ درصد رشته ها را بدون کنکور پذیرش کرد بدون آن که آموزش و پرورش در این رشته ها تحت تاثیر باشد.

طهرانچی دنبال کرد: طی ۳۰ سال گذشته، تعلیم عالی نابغه گرا به تعلیم عالی وسیع تغییر پیدا نموده است و امروز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو داریم و بخشی از ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم و این امتیاز محسوب می گردد.

رییس دانشگاه آزاد با بیان این که دوای نظام تعلیم عالی در کشور منحصرا کیفیت نیست لکن کارآمدی است، اضافه کرد: دانشگاه آزاد ۳۸ درصد تعلیم عالی کشور را تشکیل می دهد. من به عنوان کسی که از یک دانشگاه دولتی تراز اول وارد دانشگاه آزاد شدم، حقیقت این است که در دانشگاه آزاد با پدیده های بسیار کیفی و عجیبی برخورد کردم که برای من بسیار شگت آور است.

طهرانچی به گزارش خبرنما به نقل از ی که اخیراً از سوی آمریکایی ها اعلام گردیده است، اشاره نمود و اظهار کرد: در سه مقطع تاریخی از  سال ۲۰۰۰ میلادی دانشگاه های تأثیرگذار در نانو فناوری را در جهان منتشر نموده اند که در این گزارش پیش از سال ۲۰۰۰ بیست دانشگاه برتر دانشگاه های آمریکایی معرفی گردید و در سال ۲۰۱۵ نوزده دانشگاه اول چینی و دانشگاه بیستم دانشگاه آزاد اسلامی معرفی گردید.

وی با بیان این که دانشگاه آزاد با چارچوب هدفمند توان دارد برای حل معضلات کشور مؤثر باشد، اضافه کرد: دانشگاه آزاد حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار انتهاء نامه کارشناسی ارشد و ۱۰ هزار رساله دکتری دارد که با چنین نظام تمرکزی توان دارد به عنوان یک سازمان پژوهشی با ۷۰ هزار پژوهش روی چند مبحث خاص ورود نماید.

طهرانچی اظهار کرد: ۴۰ چالش ملی را احصاء کرده ایم و داریم نظام این مباحث را مشخص می نماییم که تا الآن هشت موردش مشخص شده و ما دانشگاه را به سازمان حل مساله مبدل می کنیم، برای هر مساله علمی حدود ۵۰۰ هزار مبحث تعیین کرده ایم و می اندیشیم این استعداد را دارا باشیم که با چیزی حدود هزار نفر در سال به حل مساله پرداخت کنیم.

ایجاد  ۴۰ سرای نوآوری در دانشگاه آزاد

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی به ایجاد ۴۰ سرای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نمود و اضافه کرد: مشکل اینجاست که تا اکنون دانشگاه آزاد تنها یک سازمان آموزشی بوده است اما امید دارم که دانشگاه را به سازمانی آموزشی، پژوهشی و فناوری مبدل بکنیم.

وی به نامناسب بودن توزیع هیأت علمی در دانشگاه آزاد اشاره نمود و اظهار کرد: یکی از مباحث بسیار جدی ما، آمایش و بهینه کردن مراجع انسانی در سطح استان هاست. جابه جایی و جابه جایی درون استانی به خود استان ها واگذار شده و به زودی بین مسئولان استانی و شورای عالی دانشگاه آزاد یک تعادل در هیأت علمی در سطح استان به وجود خواهد آمد.

رییس دانشگاه آزاد با بیان این که منحصرا تعلیم در دانشگاه آزاد را نخواهیم داشت، اظهار کرد: واحدهای دانشگاهی کوچک در هر شهر محور اشتغال آن شهر خواهند گردید و سرمایه شان تنها برای تعلیم صرف نخواهد گردید.

طهرانچی با اشاره به این که در دانشگاه آزاد توان داریم توسعه هوشمند منطقه ای را رقم بزنیم، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰ هزار نفر نیروی هیأت علمی داریم و در کل دانشگاه آزاد یک میلیون و ۳۲۰ هزار دانشجو داریم که نسبت یک به ۴۵ است و نسبت دانشگاه های پیشروی مان نظیر علوم تحقیقات، تهران مرکز، تهران شمال، تهران جنوب و نجف آباد را شبیه با نسبت های دانشگاه های دولتی قرار خواهیم داد.

وی به بسترسازی برای اقتصاد دانش بنیان و ترویج مساله محوری در دانشگاه آزاد اشاره نمود و اضافه کرد: زمانی که به یک جوان یاد بدهیم در همان اوائل راه چه طور می گردد مساله حل کرد و چه طور میتوان در یک تیم قرار گرفت، قطعا این جوان بااستعداد وقتی وارد جامعه می گردد، توان دارد خوداتکاء باشد.

..