به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پایگاه اینترنتی پولیتیکو در گزارشی به ارزیابی گزینه هایی که امکان دارد به عنوان وزیر دفاع جدید آمریکا معرفی شوند، پرداخته و آورده هست، ماتیس یکی از انگشت شمار مقام های دولت ترامپ به شمار می رفت که از یک سو، هنوز از پشتیبانی نسبی هر دو حزب […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، پایگاه اینترنتی پولیتیکو در گزارشی به ارزیابی گزینه هایی که امکان دارد به عنوان وزیر دفاع جدید آمریکا معرفی شوند، پرداخته و آورده هست، ماتیس یکی از انگشت شمار مقام های دولت ترامپ به شمار می رفت که از یک سو، هنوز از پشتیبانی نسبی هر دو حزب در کنگره بهره مند بود و از سوی دیگر، هم پیمانان بیگانه آمریکا نیز وی را به عنوان فردی باثبات در دولتی آشفته گمان می کردند. در این جا به عده ای از کسانی که به عنوان جایگزین بالقوه ماتیس مطرح هستند، اشاره می کنیم.

جک کینی

از او به عنوان یکی از گزینه های احتمالی برای تصدی سمت وزارت دفاع یاد می گردد. با این وجود به نظر می آید کینی نیز اختلاف نظرهایی با ترامپ داشته باشد. به عنوان مثال، وقتی که ریاست جمهوری آمریکا ایده کاهش بودجه نظامی را حدود چند هفته پیش اعلام کرد، کینی اخطار داد که چنین اقدامی یک اشتباه بزرگ می باشد. او تاکید کرد: دولت باید بودجه دفاعی را افزایش دهد.

تام کاتن

کاتن یکی از اعضای کمیته اطلاعات و نیروهای مسلح سنای آمریکا محسوب می گردد و در چهار سال گذشته به عنوان یکی از چهره های مالک نظر در عرصه دفاعی معروف هست.

لیندسی گراهام

گراهام از مدافعان معروف سیاست های حضور فعال نظامی و دخالت بیگانه آمریکا و البته از منتقدان صریح ترامپ هست. گراهام در ابتدا از کاندیداتوری ترامپ برای ریاست جمهوری نیز پشتیبانی نکرد اما بعد از مدتی به دنبال نزدیک تر شدن به ریاست جمهوری آمریکا بود. سناتور جمهوری خواه آمریکا جدیدا خواهان برپایی جلسه های سریع از سوی سنای آمریکا به منظور بحث درباره تصمیم موخر دونالد ترامپ برای خارج کردن همه نظامیان آمریکایی از سوریه شد؛ تصمیمی که استعفای جیمز ماتیس را به دنبال داشت.

پاتریک شاناهان

شاناهان که پیشینه کار در بویینگ را در پرونده دارد، از حامی های سیاست های ترامپ در پنتاگون به ویژه سیاست ایجاد «نیروی فضایی» ریاست جمهوری آمریکا هست.

جیم تلنت

تلنت سناتور پیشین ایالت میسوری و از حزب جمهوری خواه هست که دو سال پیش، پیش از آن که ترامپ ماتیس را انتخاب کند، به عنوان یکی از گزینه های محتمل برای تصدی وزارت دفاع آمریکا مطرح بود. با این وجود از زمان شروع ریاست جمهوری ترامپ تحولات متعددی رخ داده هست.

دن کوتس

کوتس در حال حاضر ریاست اطلاعات ملی آمریکا هست و پیشتر نیز سناتور بوده اما از زمان تصدی مهمترین سمت اطلاعاتی آمریکا کارکرد چندان درخشانی از خود به جا نگذاشته هست. از کوتس نیز به عنوان یکی از گزینه های محتمل برای جایگزینی ماتیس یاد می گردد.

انتهای پیام