به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، امروز به فرمان شاپور بختیار از پرواز هواپیمای امام خمینی به پاریس برای برگرداندن وی به تهران جلوگیری گردید و به کلیه شرکت های هواپیمایی بین المللی اعلام گردید که به تهران پرواز نکنند. تانک های ارتش هم فرودگاه مهرآباد را محاصره کردند. در پی انتشار این خبر، […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، امروز به فرمان شاپور بختیار از پرواز هواپیمای امام خمینی به پاریس برای برگرداندن وی به تهران جلوگیری گردید و به کلیه شرکت های هواپیمایی بین المللی اعلام گردید که به تهران پرواز نکنند. تانک های ارتش هم فرودگاه مهرآباد را محاصره کردند.

در پی انتشار این خبر، ده ها هزار نفر از مردم در اعتراض به این عمل در اطراف فرودگاه مهرآباد اجتماع کردند. کریم سنجابی رهبر جبهه ملی ایران درباره بستن فرودگاه تهران و محاصره اشغال نظامی این فرودگاه و کنسل کلیه پروازها قویا به دولت بختیار اعتراض نمود.

امروز امام خمینی در نوفل لوشاتو اطرافیان خود را فراخواندند و با بیان اینکه بیعت خود را از آنان برداشته اند، فرمودند: امکان دارد آنطوری که اینها تهیه دیده اند، در این عزیمت خطر در کار باشد و من میل ندارم که به علت من، شما خدای نخواسته در خطر بیفتید. من میل ندارم زنان در این عزیمت همراه باشند.

از سویی کمیته برپایی استقبال از امام، مسیر حرکت رهبر معظم انقلاب را مشخص نمود.

علاوه بر این مهدی بازرگان نحوه تشکیل شورای انقلاب و دولت موقت اسلامی را تعریف کرد و اظهار کرد: الگویی که ما برای حکومت اسلامی توجه داریم دوران رسالت و رهبری سیاسی ۱۰ ساله حضرت محمد (ص) در مدینه و دوران پنج ساله امام علی (ع) در کوفه هست.

وی دنبال کرد: خوب ترین راهی که در مقابل بختیار هست استعفاست، همان گونه که چند تن از وزیرانش کناره گیری کرده اند یا به زودی کنار خواهند رفت.

امروز آیت الله سید محمد بهشتی در یک سخنرانی تصریح نمود: اسلام دین آزادی هست و ما هیچ گاه به عنوان یک گروه مسلمان آزادی هیچ کسی را سلب نکرده و نمی کنیم.

ابوالحسن بنی صدر هم اعلام نمود: ملت ایران با نظم و با انضباط می باشد اگر از طرف دولت و ارتش تحرکی صورت نگیرد، اما اگر دولت خواستار برخورد باشد ملت ایران و به ویژه آیت الله خمینی آمادگی دارند.

وی اضافه کرد:  برگشت آیت الله به ایران باید هر چه سریعتر صورت پذیرد تا جلوی دسیسه هایی را که  آمریکایی ها در حال تدارک آن می باشند بگیرد.

امروز سید جلال الدین تهرانی ریاست سابق شورای سلطنت دو مرتبه با امام خمینی ملاقات کرد و در یک گفت و گو اظهار کرد که مخالفان استعفای من جاهلند و با کوته دیدگاهی این طور قضاوت می کنند.

از طرف دیگر در جلسه امروز مجلس شورای ملی، شاپور بختیار نخست وزیر، لایحه انحلال سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) و علاوه بر این لایحه ذی ربط به نحوه تعقیب نخست وزیران و وزیران و طرز تشکیل هیئت منصفه را تسلیم مجلس کرد. بختیار طی نطقی در مجلس اظهار کرد: من هیچ وقت سنگر قانون بنیادی را ترک نخواهم اظهار کرد.

  وی اضافه کرد: در جلسه شب گذشته هیئت دولت، مشکلات را برای همه وزیران اظهار کردم و خواستم که نظر بدهند که همه آنان به صورت دسته جمعی و یک به یک اظهار کردند که ما یا می میریم یا از قانون دفاع می کنیم.

انتهای پیام

مراجع:

آرشیو روزنامه اطلاعات

آرشیو روزنامه کیهان

آرشیو روزنامه آیندگان

کتاب انقلاب و پیروزی؛ کارنامه و خاطرات سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ اکبر هاشمی رفسنجانی به تأکید عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب

جلد دوم کتاب روزشمار تاریخ ایران از مشروطیت تا انقلاب اسلامی تالیف باقر عاقلی، نشر گفتار