به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وزارت نیرو اولویت کلیدی و به شکلی خط قرمز خود را بالا بردن کیفیت آب در تمام نقاط کشور تشریح کرده و به همین مقصود نیز استراتژی و برنامه ریزی منسجمی را مدنظر داشته هست، اما با این حال با توجه به کاهش آب های زیرزمینی نمی شود […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وزارت نیرو اولویت کلیدی و به شکلی خط قرمز خود را بالا بردن کیفیت آب در تمام نقاط کشور تشریح کرده و به همین مقصود نیز استراتژی و برنامه ریزی منسجمی را مدنظر داشته هست، اما با این حال با توجه به کاهش آب های زیرزمینی نمی شود انتظار کیفی بودن آب را نیز در تمام ایران داشت.

علاوه بر این سال گذشته وزارت نیرو بر ضرورت ایجاد شبکه ملی پایش کیفیت مراجع آب به منظور کاوش آنلاین کیفیت آب تاکید و اعلام نمود که  باید در کنار شبکه ملی برای پایش اندکی آب شبکه ای برای حوزه کیفیت آب نیز وجود داشته باشد. و طبق گفته های عباس سروش، معاون آب و آبفای وزیر نیرو سیاست وزارت نیرو و طبق گفته های عباس سروش، معاون آب و آبفای وزیر نیرو این هست که کیفیت آب کاهش نیابد و آب سالم دراختیار مردم قرار گیرد، چون که هدف وزارت نیرو تأمین احتیاج مشترکان با آب سالم هست.

با این حال با توجه به شرایط آب و هوایی به صورت کلی منطقه های فلات مرکزی ایران دربردارنده استان های قم، یزد، کرمان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر به صورت طبیعی با بالابودن میزان عامل کل جامدات محلول (شوری) به سبب پایین بودن میزان بارندگی رو به رو هستند، در شهرهای جنوبی استان خوزستان نیز به سبب بعضی تحولات درالگوهای آب و هوایی که شکل خشکسالی بروز کرده و علاوه بر این توسعه ناپایدار در استفاده از رودخانه کارون در سال های موخر با مشکلات بسیاری رو به رو شده هست.

برای حل این مسئله در حال حاضر با استفاده از ۴۵۷ آزمایشگاه در مجموعه شرکت های آب و فاضلاب شهری و ۳۷۷ آزمایشگاه در مجموعه شرکت های آب و فاضلاب روستایی پایش کیفیت آب به صورت مستمر سفارش شده انجام می شود. جایگاه ها بهداشت و خانه های بهداشت روستایی به عنوان ناظر کیفیت آب را تحت نظر دارند.

جایگاه ها بهداشت و خانه های بهداشت روستایی به عنوان ناظر کیفیت آب را تحت نظر دارند. در مورد بیشتر شهرهای دارای غلظت نیترات بالا اختلاط مراجع آب برای تعدیل مشکل به کار می رود.

برای حل مشکلات کیفی آب از نظر بالا بودن عامل های شوری و نیترات اقدام هایی به صورت پایدار و بلندمدت مثل جابه جایی آب انجام شده یا در حال انجام هست. در این مورد لازم به یادآوری هست که در بعضی شهرها که میزان نیترات از حد نرمال بالاتر می رود ضرورت تخصیص بودجه های مورد احتیاج برای تسریع در اجرای پروژه های فاضلاب ضروری هست.

در مورد بیشتر شهرهای دارای غلظت نیترات بالا اختلاط مراجع آب برای تعدیل مشکل به کار می رود. گستره عمل برنامه امنیت آب از حوضه آبریز تا استفاده کننده را در بر می گیرد.

به استناد سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب مصوب سال ۱۳۹۰ هیات وزیران، هدف هفتم این سند اجرای برنامه های امنیت آب شرب در کشور به عهده وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی، با مشارکت وزارت نیرو، سازمان مراقبت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، وزارت نفت هست.

 جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب که در بیشتر شهرهای کشور در حال مطالعه و یا اجرا هست من جمله اقدام های بنیادی در جلوگیری از آلودگی مراجع آب به نیترات شناخته می شود. در حال حاضر برنامه امنیت آب در تمامی جایگاه ها استان ها در حال اجراست.

طبق سند ملی بهبود کیفیت آب شرب که مصوب هیات وزیران هست، وزارت بهداشت موظف هست برنامه امنیت آب را در تمام شهرها و روستاها اجرا کند.

در این بین علی اصغر قانع، معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب در مورد آخرین وضع مراجع آبی ایران اظهار کرد: در بخش شرب کیفیت آب به صورت کامل قابل کنترل، کاوش دائمی و مستمر هست اما کیفیت آب در نقاطی که بیش تر از مراجع آب زیرزمینی استفاده می نمایند مورد تهدید هست چون که در این منطقه های به سبب برداشت بیشتر از حد که صورت می گیرد، گاها امکان دارد شاهد تحولات کیفی در آب باشیم.

وی با بیان اینکه با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزارت نیرو توانستیم به یک تکنولوژی برای حذف نیترات و مواد آلاینده در آب که توان دارد بسیار کمک رسان باشد دست پیدا نماییم و در این زمینه نیز توافقاتی با ستاد توسعه نانو به امضا دست یافته هست، اظهار کرد: این مسئله توان دارد تحولات فناورانه و تکنولوژیکی در ایران و در حوزه آب به ارمغان بیاورد که همه این کارهای در زمینه ارتقاء کیفیت آب هست.

قانع با بیان این که «تمام کوشش ما این هست تا فعالیت ها اقتصادی شود و بتوانیم استفاده از شرکت های دانش بنیان را ارتقاء دهیم»، اظهار کرد: هدف دولت نیز استفاده زیادتر شرکت های دانش بنیان هست به همین سبب ما هم در صنعت آب هدف را بر این مبنا قرار داده ایم.

معاون برنامه ریزی و توسعه آب و فاضلاب کشور در مورد تاثیر حقیقی شدن نرخ های آب افزود: اگر نرخ آب حقیقی شود بدون شک تاثیرات بسیاری در جذب بخش خصوصی و بالا بردن تولیدات خواهد داشت.

برنامه امنیت آب به عنوان مهمترین اقدام برای ضمانت کیفیت آب شرب هست، این برنامه توسط سازمان جهانی بهداشت تهیه گردیده و اجرای آن به کشورهای عضو سفارش شده هست.

انتهای پیام