به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ایسنا، ارتقای تاثیرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی، دستیابی کشور به جایگاه پنجم در تولید علم نانو و جایگاه پانزدهم در ثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر و کسب یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو و ایجاد جایگاه شغلی برای ۸۰ هزار نفر از اغراض تعیین شده سند گسترش […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ایسنا، ارتقای تاثیرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی، دستیابی کشور به جایگاه پنجم در تولید علم نانو و جایگاه پانزدهم در ثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر و کسب یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو و ایجاد جایگاه شغلی برای ۸۰ هزار نفر از اغراض تعیین شده سند گسترش فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ هست.

بر این اساس در این سند حوزه های اولویت دار فناوری نانو در ۱۰ سال آینده، طبق معیارهای کلی اولویت های کلان علم و فناوری کشور (اولویت های علم و فناوری در نقشه جامع علمی کشور)، نیازها، معضلات و مزیت های کشــور و مجال های خوش آتیــه در فناوری نانو در ۶ بخش “تندرستی و بهداشت”، “انرژی”، “آب و محیط زیست”، “ساخت و ساز”، “ماشین آلات” و “نانو مواد” بر این اساس در این سند حوزه های اولویت دار فناوری نانو در ۱۰ سال آینده، طبق معیارهای کلی اولویت های کلان علم و فناوری کشور (اولویت های علم و فناوری در نقشه جامع علمی کشور)، نیازها، معضلات و مزیت های کشــور و مجال های خوش آتیــه در فناوری نانو در ۶ بخش “تندرستی و بهداشت”، “انرژی”، “آب و محیط زیست”، “ساخت و ساز”، “ماشین آلات” و “نانو مواد” انتخاب گردیدند.

با سیاستگذاری هایی که در این زمینه انجام شد، شرکت های فناوری فرآورده ها متنوعی در این حوزه ارائه کردند که بعضی از آنان موفق به صادرات کالاهای دانش بنیان خود گردیدند، به شکلی که به گفته دکتر سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو شرکت های ایرانی فرآورده ها خود را به ۴۰ کشور دنیا صادر می کنند و در حال حاضر برنامه ریزی برای صادرات این فرآورده ها به کشورهایی با جمعیت بالا هدف گذاری شده هست که از آن جمله میتوان به کشورهای اندونزی، هند، مکزیک و برزیل اشاره نمود.

دبیر ستاد فناوری نانو با بیان این که به منظور توسعه بازار فرآورده ها این عرصه به ایجاد دفاتری در بعضی از کشورها  اقدام کردیم، اظهار کرد: در کشور چین ۴ دفتر و نمایشگاه ایجاد نمودیم و از این طریق علاوه بر فروش فرآورده ها در این کشور، درصدد هستیم تا با جذب سرمایه گذاری و اجرای طرح های مشارکتی فناوری نانو را در این کشور به تولید برسانیم.

سرکار با بیان اینکه در کشور ترکیه و اندونزی نیز دفتری کرایه کردیم، اظهار کرد: در کشور عراق نیز در شرف ایجاد دفتری هستیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر این که با این کارهای در کوشش هستیم که شرکت های دانش بنیان ایرانی را در کلاس جهانی قرار دهیم، افزود: شرکت هایی که موفق به توسعه فناوری در تولید نمونه  اولیه شده اند و توانسته اند فناوری را اثبات کنند، به منظور جذب سرمایه گذار، قسمتی را به آنان اختصاص داده ایم. 

با اهمیت ترین اقلام نانویی صادراتی ایران در سال گذشته

 شیشه های مورد استفاده در ساختمان، لوازم الکترونیک، لوازم جانبی امکانات، فرش ماشینی و انواع پوشاک از با اهمیت ترین اقلام صادراتی فرآورده ها نانویی ایرانی در سال ۹۶ هست. عراق، ترکیه و افغانستان نیز با اهمیت ترین مقصدهای صادراتی شرکت های نانویی ایرانی بوده هست.

صادرات فرآورده ها نانویی ایران در سال ۹۶ بیشتر از ۶۲.۴ ۴ میلیون دلار بوده که این میزان در سال ۹۵ حدود ۳۶.۵ ۵ میلیون دلار گزارش شده هست.

ردیف عنوان محصول میزان صادرات به میلیون دلار
۱ شیشه های ساختمانی ۳۴.۸
۲ لوازم الکترونیک ۸.۸
۳ لوازم جانبی امکانات ۸.۵
۴ فرش ماشینی ۳.۶
۵ انواع پوشاک ۱.۹

۳۴.

کشورهای تقاضاکننده محصول ایرانی

۸۸.۹ ۵۳.۸ ۶۱. ۹بر اساس آمار فوق رده اول صادرات فرآورده ها نانویی ذی ربط به شیشه های ساختمانی در سال ۱۳۹۶ بوده هست.

رده کشور مقصد میزان صادرات به میلیون دلار
۱ عراق ۱۵
۲ ترکیه ۱۲.۹
۳ افغانستان ۹.۸
۴ لهستان ۳
۵ گرجستان ۳
۶ هند ۲.۵
۷ ترکمنستان ۲.۵
۸ آذربایجان ۱.۹
۹ ارمنستان ۱.۷
۱۰ عمان ۱.۱
۱۱ چین ۱.۱
۱۲ بلغارستان ۱

طبق داده های موجود کشور عراق با ۱۵ میلیون دلار بیشترین قسمت را در واردات فرآورده ها مبتنی بر فناوری نانو از ایران را داشته هست و پس از ان ترکیه و افغانستان به ترتیب با ۱۲.

میزان صادرات فرآورده ها نانویی

۸ میلیون دلار قرار دارند. در حقیقت سه کشور همسایه میزبان زیادتر فرآورده ها نانویی ایران می باشند.

۱۲.۳ ۲ ۸۲. ۵۲.

۵۱. ۹۱. ۷۱. ۱۱. ۱بررسی دقیق تر کشورهای مقصد فرآورده ها نانویی ایرانی نشان می دهد کشورهای همسایه ایران بیشتر از کشورهای دیگر میزبان فرآورده ها نانویی بوده اند، به به صورتی که ۴۷ میلیون دلار از کل صادرات ایران در سال ۹۶ به کشورهای همسایه بوده هست که این مبحث اهمیت همکاری با کشورهای همجوار برای توسعه  کسب و کار و بازار نانو را نشان می دهد. نکته  قابل توجه، صادرات شیشه های ساختمانی به تمام ۸ کشور اول مقصد صادراتی فرآورده ها نانویی هست. در حقیقت این محصول را میتوان رایج ترین محصول صادراتی ایران قلمداد کرد.

از منظر تنوع صادرات، عراق و ترکیه با خرید ۶ محصول متفاوت از شرکت های ایران سبد خرید متنوع تری نسبت به دیگر مشتریان فرآورده ها نانویی ایران داشته اند و پس از ان افغانستان با ۴ محصول قرار دارد.

میزان صادرات نانویی ایران

با تفکیک قاره ای کشورهای واردکننده  محصولات نانویی ایران ، قاره آسیا با ۸۸. ۳ درصد و اروپا با ۱۰.

۲ درصد بالاترین قسمت و قاره های دیگر، سهمی کمتر از یک درصد دارند. 

انتهای پیام