محمد شریعتمداری که در خبرگزاری دانشجوهای ایران (ایسنا) حضور یافته بود، در جواب به اینکه با توجه به وضع کنونی بازار، مشکل نوسانات در بازار را متاثر از چه عواملی می دانید و این دغدغه مردم چه طور حل می گردد؟ اظهار کرد: یکی از خواسته های مردم که در انتخابات سال ۱۳۹۶ هم ابراز […]

محمد شریعتمداری که در خبرگزاری دانشجوهای ایران (ایسنا) حضور یافته بود، در جواب به اینکه با توجه به وضع کنونی بازار، مشکل نوسانات در بازار را متاثر از چه عواملی می دانید و این دغدغه مردم چه طور حل می گردد؟ اظهار کرد: یکی از خواسته های مردم که در انتخابات سال ۱۳۹۶ هم ابراز می شد، علاوه بر این که انتظار داشتند دولت کارآمدی بر سر کار بیاید شفافیت و صداقت با مردم است که دولت دوازدهم در نظر این خواسته مردم را جواب دهد.

  در چنین شرایطی است که تولیدکننده کمتر تولید می کند، ارائه کننده محصولش را کمتر ارائه می کند و در نهایت منتج به افزایش نرخ یک کالا می گردد که ما با ایجاد بسته ها و به کارگیری شیوه های حمایتی، کوشش در افزایش تولید و تنظیم بازار داریم.

خارج شدن ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

شریعتمداری اظهار کرد: در این زمینه نباید گمان غلط و بزرگ نمایی شده ای در اذهان مردم شکل بگیرد و از رخدادی به نام خارج شدن “ترامپ”  

۲۵۰ میلیارد دلار ثبت توصیه واردات در ۴ ماه!

  وزیر صنعت، معدن و تجارت دنبال کرد: از مشکلات و عاملان برون زا مقداری که خارج می گردیم به حوزه سودجویی وارد می گردیم که بعضی از این آب گل آلود کوشش می نمایند برای خودشان ماهی دریافت کنند؛ به عنوان مثال تقاضای ثبت توصیه طی چهار ماه موخر نسبت به دوره همانند پارسال ۳.۵ ۵ برابر افزایش پیدا نموده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت توصیه های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می رسد که قابل گمان نیست.

شریعتمداری اظهار کرد: دولت باید با کارآمدی، این مسئله را مدیریت کند و با اتخاذ تصمیم های به موقع نگذارد اغراض این سودجویان پژوهشگر گردد. به عنوان مثال برای ثبت توصیه به شکلی برنامه ریزی کردیم که برای درخواست ثبت توصیه، اهلیت تقاضاکننده باید ارزیابی گردد.    میزان واردات انجام شده و پیشینه او در گذشته در این ارزیابی نیز کاوش می گردد و باید آنهایی واردات انجام دهند که دست کم پیشینه آن را دارا باشند تا قسمتی از سودجویی ها را از بازار واردات حذف نماییم.

بعضی از واردکنندگان با ارز دولتی تخلف کردند

وزیر صنعت، معدن و تجارت دنبال کرد: بعد از ثبت توصیه، تقاضا کنندگان به بانک مرکزی برای دریافت ارز مراجعه می کنند که پیشتر همه آنان یک ارز واحد ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کردند که پیش از اعلام بسته جدید ارزی اکثرا نظرشان بر این بود که نباید یکسان سازی در این زمینه شکل بگیرد و با یک نگاه به کالاهای غیرضروری و بنیادی نگریست و برای آنان برنامه ریزی کرد که در بسته جدید ارزی دولت، تصمیم گرفته شد کالاهای ضروری و بنیادی در فهرست دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار دریافت کنند و مابقی کالاها در بازار ثانویه تامین ارز کنند.

به گفته وی، در شکل پیشین سودجویی هایی رخ داد.    یعنی بعضی از آنهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای خود را وارد کردند با همین نرخ آن را در بازار ارائه نکردند که نظارت بر بازار و مقابله با احتکار شدت گرفت اما با این وجود، سودجویی هایی انجام شد که در این زمینه برخوردها و نظارت ها شدت گرفته است.

نرخ فولاد و پتروشیمی در بورس گران نماند

شریعتمداری علاوه بر این در مورد سیاستگذاری های موخر بورسی برای جلوگیری از نوسانات قیمتی، اظهار کرد: بعضی از کالاهای با اهمیت مثل فولاد و فرآورده ها پتروشیمی در بورس وارد گردیدند و نرخ ارز آنان بر مبنای فوب خلیج فارس به اضافه چند درصد نفع برای معاملات بورسی مدنظر داشته شد.    اما در نوسانات موخر با افزایش نرخ ارز ناگهان نرخ این کالاها در بورس افزایش یافت و در نهایت دولت به سرعت اعلام نمود که قیمت این کالاها با همان دلار ۴۲۰۰ تومان است و بعد از چند روز از اتخاذ این تصمیم، تعادل به این بازار بازگشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در گام بعدی، بعضی تولیدکنندگان با در نظر گرفتن نفع آتی، دیرکرد و خلل در ارائه به وجود می آورند، چون که گمان می کردند اگر ارائه کمتری در بورس انجام دهند، نفع بیشتری خواهند برد.    نهایتا به شکلی برنامه ریزی کردیم که آنان مکلف گردیدند ارائه کالای خود را به میزان معینی در بورس انجام دهند و در غیر این صورت، اذن نفع به آنان داده نمی شد. همین عامل منتج به ارائه ۲۷۰ هزار تن فولاد در بازار بورس و کاهش قابل ملاحظه نرخ ها شد.

سازمان پشتیبانی موظف به پاسخگویی است

شریعتمداری اعلام نمود: یکی دیگر از کارهایی که در زمینه جلوگیری از سودجویی انجام دادیم این بود که به سازمان پشتیبانی استفاده کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کردیم که وظیفه دارد بر همه افرادی که از بورس کالا خرید دارند، نظارت کنند و بورس باید هر کس خرید کالا دارد را با نام و میزان نرخ اعلام نماید تا مردم بدانند و بتوانند در صورت تخلف، شکایت کنند و دستگاه های نظارتی نیز در این شفافیت خوب تر عمل کنند.

وی علاوه بر این در مورد نظارت سازمان پشتیبانی در بازار تصریح کرد: در آینده نزدیک با تحولات صورت گرفته در حوزه رسانه، شاهد شفافیت و پاسخگویی خوب تر و زیادتر از وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشید.    همه دستگاه ها و زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت من جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید در ارتباط با اقداماتشان پاسخگو باشند.

صفر شدن ۷ میلیارد دلار کالای یارانه ای؛ باید بعضی یارانه ها را برگردانیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره ساختار نظارتی دولت دنبال کرد: مسئله دیگر این است که اقتصاد کشور به سمت اقتصاد آزاد و کنترل بازار بر بازار حرکت می کرد و قانون پشتیبانی از استفاده کنندگان نیز همین مسئله را بیان می کند و با این نگاه نهادهایی مثل بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی دیگر بخش های نظارتی دولتی در گذشته منحل گردیدند و بنابراین نظاماتی که مجموعه آن علت می شد مداخله حداکثری در بازار شکل بگیرد و استعداد اعمال پیدا کند، در دوره سه ساله ای نابود شد.

وی با بیان اینکه با وجود تغییر در سیستم نظارتی، اقتصاد از حالت یارانه ای خارج شده است، اظهار کرد: در گذشته هفت میلیارد دلار کالای یارانه ای میان مردم توزیع می شد که تقریبا به صفر دست یافته و این در حالی است که شرایط تحریم، ما را به موقعیتی برگردانده که باید بعضی از یارانه ها را به اقتصاد برگردانیم که احتمال سوء استفاده افزایش می یابد، بنابراین باید نظارت بیشتری انجام دهیم.

سازمان نظارت و بازرسی احیا می گردد

شریعتمداری افزود: در این راستا نظامات کنترلی دولت یکی بعد از دیگری در حال تقویت است و به عنوان مثال احیای سازمان نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دادیم و تا آن زمان این حوزه را به معاونت ارتقاء می دهیم تا در حوزه نظارت بر بازار بتوانند مستقیما با استاندار کار کنند. در چنین شرایطی باید نظارت های خود را افزایش داده و مردم نیز باید در این زمینه به ما کمک کنند و وقتی می گوییم در سیستم ۱۲۴ همه باید نرخ های خود را ثبت کنند، به همین معناست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که همه نام های صادرکنندگان و واردکنندگان باید با شفافیت اعلام گردد و سیستم شفافیت نیز در همین راستا راه اندازی شده که به زودی از آن پرده برداری می گردد و تغییری در عرصه اطلاع رسانی به مردم است.

وی در جواب به سؤال دیگری مبنی بر این که چه طور می خواهید در حوزه بازار مدیریت خود اعمال کنید، چراکه دولت از طرفی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه کرده و از طرف دیگر مطالبات مردم را در بر داشته است، تاکید کرد: زیادی از دغدغه ها و نگرانی هایی در این زمینه مطرح گردیده که دغدغه مردم نیز است و کارهای موثری رخ داده خصوصا در تشدید مقابله با احتکار که به بازرسی از انبارهای متفاوت تولیدکنندگان و توزیع کنندگان اختصاص دارد و شاهد هستید که مردم همه روزه خبر ها متعددی از کشف انبارهای احتکار می شنوند.

انتهای پیام