به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یکی از ابهامات با اهمیت در بحث ملحق شدن به توافق نامه تحولات اقلیمی پاریس، دستیابی کشورهای در حال توسعه به مراجع مالی و تکنولوژیکی به منظور کاهش استفاده سوخت های فسیلی هست. در کشور ما هم یکی از نگرانی ها برای ملحق شدن به توافق نامه پاریس […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، یکی از ابهامات با اهمیت در بحث ملحق شدن به توافق نامه تحولات اقلیمی پاریس، دستیابی کشورهای در حال توسعه به مراجع مالی و تکنولوژیکی به منظور کاهش استفاده سوخت های فسیلی هست. در کشور ما هم یکی از نگرانی ها برای ملحق شدن به توافق نامه پاریس عدم قدرت مالی و فناورانه دراستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و هماهنگی با تغییر اقلیم هست.

ظواهر بیانگر از آنست که کنوانسیون بین المللی تحولات آب و هوا، در راستای تامین احتیاج مالی و تکنولوژیکی کشورها سازوکارهایی قانونی ایجاد نموده هست. در این باره مجید شفیع پور – ریاست گروه قاره آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تحولات آب و هوا و ریاست موسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران- در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به پشتیبانی مالی کنوانسیون تحولات آب و هوا از کشورهای عضو این کنوانسیون در راستای کنترل گازهای گلخانه ای و هماهنگی با تغییر اقلیم، اظهار کرد: صندوق هماهنگی با تغییر اقلیم برای کشورهایی هست که به منظور اجرای پروژه های هماهنگی با اقلیم احتیاج به مراجع مالی دارند. این صندوق، مراجع مالی بلاعوض تا سقف ۱۰ میلیون دلار و وام های کم بهره در اختیار کشورها قرار می دهد.

وی دنبال کرد: از پیش از توافق نامه پاریس در کنوانسیون تحولات آب و هوا، در این صندوق هماهنگی با تغییر اقلیم وجود داشت و هنوز هم برقرار هست که به مباحث غذا، بهداشت آب و کشاورزی اختصاص دارد.

ریاست گروه قاره آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تحولات آب و هوا در جواب به این سوال که آیا کشور ما تا کنون از این صندوق سبز اقلیم استفاده نمود هست یا خیر؟ اظهار کرد: تاحالا کشور ما هیچ پروژه ای را در این زمینه به تصویب نرسانده تا بتوانیم از مراجع مالی این صندوق استفاده کنیم، اما از حدود یک سال پیش، تهیه پروژه ای به منظور مراقبت از اکوسیستم های طبیعی بختگان، جنگل های زاگرس و مراجع آبی مربوط با آن، توسط سازمان مراقبت محیط زیست و با همکاری وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی شروع گردید. این پروژه تقریبا پایانی شده و در مقیاس ملی به تصویب دست یافته هست، مشاوران بین المللی نیز آن را تأیید کرده اند تا بتوانیم ۱۰ میلیون دلار به منظور اجرای این پروژه حفاظتی بگیریم.

شفیع پور با بیان اینکه صندوق اقلیم سبز سازو کارهای دیگر برای تأمین مراجع مالی برای کشورهای عضو کنوانسیون تحولات آب و هوا هست، اظهار کرد: برای استفاده از این صندوق، تنها کشورهای در حال توسعه نظیر ایران توان دارند از طریق عرضه پروژه، مراجع مالی بلاعوض و تسهیلات ارزان نرخ بگیرند.

به گفته ریاست موسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران، صندوق اقلیم سبز، از سه سال پیش، فعال شده و برای اجرای پروژه های مربوط به هماهنگی با اقلیم و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مراجع مالی پرداخت می نماید. حدس ها بر این بوده که صندوق اقلیم سبز، هر ساله، توسط کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نظیر چین، برزیل، کره جنوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس که امکان تامین کمک های مالی دارند؛ تا حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تغذیه گردد.

وی در ادامه با اشاره به ساز و کار مالی سوم در کنوانسیون تحولات آب و هوا، اظهار کرد: هر یک از موسسات مالی بین المللی نظیر بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه و بازسازی اروپایی و بانک توسعه آسیایی، مراجع مالی خود را تا حد چند ۱۰ میلیارد دلار برای پروژه های تغییر اقلیم اختصاص داده اند. این مراجع از طریق همکاری های دوطرفه تامین می گردد و طرح های مربوط به هماهنگی با اقلیم و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را پوشش می دهد.

شفیع پور دنبال کرد: در کنوانسیون تحولات آب هوا معین شده که در کشورهای توسعه یافته عضو کنوانسیون تحولات آب و هوا که ۴۰ کشور هستند؛ هر ساله دست کم ۱۰۰میلیارد دلار، تامین مراجع مالی برای پروژه های کشورهای درحال توسعه صورت می پذیرد. دریافت مراجع مالی از طریق همکاری های دو طرفه، برای کشورهای عضو توافق نامه پاریس میسر هست.

وی درباره کارهای لازم برای دریافت کمک های مالی برای پروژه های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و هماهنگی با اقلیم، اظهار کرد: باید کشورهای در حال توسعه، پروژه هایی را تهیه و به تصویب کنوانسیون تغیییرات آب و هوا برسانند. نکته حائز اهمیت آن هست که کمک های مالی در حوزه تغییر اقلیم بلاعوض نیست و تامین مراجع به نحو سهمیه ای و اعانه ای نیست.

ریاست گروه قاره آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تحولات آب و هوا اظهار کرد: تاحالا کشورهایی نظیر بنگلادش، پاکستان، فیلیپین و حتی کشورهای کوچک آفریقایی توانسته اند، پروژه هایی را در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و هماهنگی با اقلیم تصویب کرده و از صندوق های ایجاد شده در کنوانسیون تحولات آب و هوا استفاده نمایند.

انتهای پیام