متولی زاده در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان این که هنوز مساله افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در دستور کار هیات دولت وزیران هست، اظهار کرد: به احتمال زیاد به سبب سفرها و مشغله های کاری، تعیین تکلیف این مبحث به دیرکرد افتاده هست اما امید داریم هرچه زودتر این مساله با مشارکت دولت […]

متولی زاده در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان این که هنوز مساله افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در دستور کار هیات دولت وزیران هست، اظهار کرد: به احتمال زیاد به سبب سفرها و مشغله های کاری، تعیین تکلیف این مبحث به دیرکرد افتاده هست اما امید داریم هرچه زودتر این مساله با مشارکت دولت پیگیری گردد.

وی با بیان این که بعد از تصویب این مساله، اطلاع رسانی و تعلیم های لازم برای مشترکان پرمصرف اجرایی خواهد گردید، ابراز کرد: پیشنهاد ما این بوده که برای افرادی که بیشتر از الگو استفاده می کنند، تعرفه برق افزایش یابد که البته در این بین نیز تمرکز زیادتر برروی کسانی هست که بیشتر از دو برابر الگو استفاده دارند.

به گفته مدیرعامل توانیر، گرچه تعداد این مشترکان کم هست اما استفاده برق آنان بسیار بالا برآورد زده می گردد. قاعدتا بعد از تصویب این طرح در هیات دولت، میزان افزایش تعرفه مشترکان به صورت کامل مشخص خواهد گردید.

متولی زاده تصریح نمود: بدون شک این دسته از مشترکان به سادگی توان دارند مصارف خود را اصلاح کنند و با شیوه های آسان به جرگه مشترکان کم استفاده ملحق شوند اما برای مشترکانی که مایل به کاهش استفاده ندارند، راهکارهای جایگزینی را تشریح کرده ایم که میتوان به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اشاره نمود.

وی با بیان این که نرخ تعرفه های ما با انرژی های تجدیدپذیر در مصارف بالا نزدیک خواهد گردید، اظهار کرد: مدلی را طراحی کرده ایم که تعرفه برق نزدیک انرژی های تجدیدپذیر گردد. به شکلی که مشترک پرمصرف تمایل داشته باشد که خودش برق مصرفی خود را تولید کند و دیگر هزینه ای را برای این مساله نپردازد.

مدتی قبل نیز، محمودرضا حقی فام – سخنگوی صنعت برق کشور – ضمن تشریح جزئیات افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف، ، بیان کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، قرار شده برای مشترکانی که زیر الگو استفاده دارند، طرح های تشویقی درنظر گرفته گردد و برای مشترکانی که بالاتر از الگو استفاده برق دارند، میزان تعرفه دو برابر و برای مشترکانی که بیشتر از این میزان افزایش استفاده دارند، ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

به گفته وی، افزایش تعرفه بسته به منطقه های متفاوت، در رتبه بندی های متفاوت تعیین شده هست و برای این مساله نیز مصوبه هایی مدنظر داشته شده هست. به شکلی که اگر مشترکان دو برابر الگو استفاده داشته باشند، میزان تعرفه ۵۰ درصد برای آنان افزایش می یابد. اگر برای استفاده مشترکان تا دو برابر الگوی استفاده باشد، ضریب ۱.۵ برای مشترکانی که زیر الگو استفاده می کنند، نه فقط تعرفه افزایش نمی یابد، لکن پیشنهاد طرح های تشویقی نیز برای آنان مدنظر داشته خواهد گردید؛ هدف از این طرح این هست که با اصلاح مشی به استفاده، نحوه استفاده مشترکان عوض کند.

انتهای پیام