خبرگزاری ایلنا: طیبه سیاوشی در مورد تصویب لایحه تابعیت فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر بیگانه در دولت اظهار کرد: ما دو سال و نیم در مجلس طرح‌های مختلفی را در مورد پیگیری می‌کردیم و متاسفانه تاحالا هم به نتیجه نرسیده هست این لایحه می‌تواند بعضی از این مورد ها را رفع کند. این عضو کمیسیون […]

خبرگزاری ایلنا: طیبه سیاوشی در مورد تصویب لایحه تابعیت فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر بیگانه در دولت اظهار کرد: ما دو سال و نیم در مجلس طرح‌های مختلفی را در مورد پیگیری می‌کردیم و متاسفانه تاحالا هم به نتیجه نرسیده هست این لایحه می‌تواند بعضی از این مورد ها را رفع کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تابعیت فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر بیگانه مشکلاتی که نمایندگان مجلس با آن رو به رو می باشند را حل و فصل خواهد کرد؛ زیرا ما هر لایحه و برنامه ای که به مجلس عرضه می‌دادیم میدانستیم با مانعی به اسم اصل ۷۵ رو به رو خواهیم گردید و شورای نگهبان به سبب آن که بار مالی دارد، آن را رد خواهد کرد اما این لایحه چنین مشکلی را ندارد.

وی با اشاره به آمار کودکان بدون هویت، اظهار کرد: جمعیتی که از کودکان بدون هویت گزارش شده حدود یک میلیون نفر هست که با خانواده‌هایشان به پنج میلیون نفر می‌رسد البته این آمار دقیق نیست اما در هر حال گفته می‌شود چنین جمعیتی از کودکان بی هویت در کشور وجود دارد.

نماینده مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی افزود: علی رغم لایحه تابعیت فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر بیگانه، مادر می‌تواند تا پیش از سن ۱۸ سالگی برای فرزند خود مدارک هویتی دریافت کند.

وی با تاکید بر این‌که لایحه تابعیت فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر بیگانه یک گام رو به جلو هست و چون دولت این لایحه را داده هست دربردارنده اصل ۷۵ نخواهد گردید، اظهار کرد: وجود چنین لایحه‌ای یکی از مسائلی هست که سال‌های سال به طور گره باقی مانده بود و دائما در کمیسیونهای متفاوت مطرح‌ می‌شد و نتیجه هم نمی‌گرفت و این لایحه این مسائل را رفع خواهد کرد.

سیاوشی دنبال کرد:‌ ما در مجلس شورای اسلامی مراجعان فروانی از همین کودکان داشتیم که می‌گفتند یارانه نمی‌خواهیم و منحصرا به ما یک کارت هویت بدهید؛ خب این اشخاص در آستانه ازدواج و یا هر رخدادی که در زندگی هر شخص می‌تواند بیفتد قرار دارند اما مدارک هویتی ندارند.

زیادی از کودکان بدون هویت هنگام ثبت اسم مشکل دارند که با احکام رهبری پذیرفته شدند؛ مشکلات هویتی، فقر و آسیب‌های اجتماعی را در پی دارد که لایحه تابعیت فرزندان بانوان ایرانی دارای همسر بیگانه توان دارد نابود کند.