دکتر ابراهیم رزاقی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا عنوان نمود: جدیدا با توجه به موضوعات طرح شده در رسانه ها، حدس می گردید دشمن در تدارک یک جنگ اقتصادی هست، تا جایی که صادرات نفتی و درآمد نفتی ایران به صفر برسد؛ در چنین شرایطی عاملان داخلی که قدرت را در اختیار دارند […]

دکتر ابراهیم رزاقی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا عنوان نمود: جدیدا با توجه به موضوعات طرح شده در رسانه ها، حدس می گردید دشمن در تدارک یک جنگ اقتصادی هست، تا جایی که صادرات نفتی و درآمد نفتی ایران به صفر برسد؛ در چنین شرایطی عاملان داخلی که قدرت را در اختیار دارند به چه سبب باید یکی از مهمترین ذخایر ارزی ایران را حتی بدون نظارت، به بخش خصوصی واگذار کنند؟!

وی دنبال کرد: میتوان سبب چنین عملکردی را لیبرالی بودن این سیاست دانست؛ در این رویکرد به منظور کنترل نرخ، ارائه کالایی را فراوان می کنند، پس از افزایش ارائه، درخواست ها کاهش پیدا می کند، اما اگر خریدار کالا را نه برای استفاده لکن برای احتکار بخواهد، این سیاست بالعکس عمل می کند، باتو جه به سه برابر شدن نقدینگی ایران به علل زیادی اعم از وام دادن بدون وثیقه بانک ها، از سویی کم سود بودن تولید داخلی، مشخص هست که این نقدینگی در فضاهای پر سود، از واردات کالاهای بنیادی گرفته تا فعالیت های احتکاری، به کار می رود، این فعالیت های احتکاری موجب کاهش ارائه کالاهای با اهمیت شده و افزایش نرخ را نتیجه می دهد.

عضو پیشین هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر کمبود ذخایر ارزی کشور، گفته بود: ذخایر ارزی ایران کم هست ولی مبلغ بسیار زیادی ازآن درعرض چهار ماه به واردات اختصاص یافت؛ برای کاهش نرخ لزومی ندارد هرچه بازار احتیاج دارد، ارائه شود، هم چنین برای کالاها و خدمات غیر بنیادی مثل سفرهای بیگانه گردشی ایرادی ندارد که نرخ ارز ۵ برابر شود.

برای بهبود کارکرد بازار راهکارهای زیادی وجود دارد

رزاقی عنوان نمود: برای بهبود کارکرد بازار راهکارهای زیادی وجود دارد، یکی از راه هایش این هست که واردات کالای  بنیادی را از بخش خصوصی خارج کرده و مثل دوره دفاع مقدس به بخش دولتی واگذار شود، دولت هم با همان دلار۴ هزار تومان آغاز به ارائه کالاهای با اهمیت کند. از کارهای دیگرتخصیص یارانه به تولید داخلی هست تا سود حاصل از تولید رضایت بخش شود و نقدینگی به سمت فعالیت های احتکاری نرود. هم چنین باید نحوه اطلاع دهی جایگاه ها دولتی مثل بانک ها  بهبود یابد، و اطلاعات جامع را در اختیار قوه قضاییه بگذارند تا کارکرد دستگاه های مالیاتی بهبود پیدا نماید. به عنوان نمونه، اگر دولت یارانه را برای اشخاص کم درآمد دوبرابر کند و جلوی دریافت یارانه توسط طبقات بالای درآمدی را حتی با اعمال جریمه سنگین از طبقات لوکس که به آسیب طبقات پایین فعالیت می کنند، بگیرد، توان دارد اعتماد مردم به دستگاه های دولتی و اداری را افزایش دهد.

تا ثابت شدن شرایط، جامعه خواستار کارهای سریع هست

عضو پیشین هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران دنبال کرد: در این شرایط روانی که رسانه های معاند بوجود آورده اند فشار این مشکلات به ویژه روی اشخاص فقیر چند برابر می شود، این شرایط را در دوره دفاع مقدس هم داشتیم؛ در شرایط کنونی خیلی با اهمیت هست که دست کم احتیاج مردم را تامین کنیم، یا به جای یارانه نقدی که روزانه از اعتبار آن کم می گردد برای کالاهای بنیادی، کالابرگ به مردم بدهیم.

واردات ضربه بزرگی به تولیدکنندگان داخلی زده هست

این اقتصاددان تاکید کرد: واردات ضربه بزرگی به تولیدکنندگان داخلی زده، و با تو جه به احتیاج اقتصادی کشور در راستای واردات کالای بنیادی، تولید کننده ای هم که بخواهد کالای مورد احتیاج برای تولید را وارد کند با این نرخ بالای دلار دچار مشکل می شود. کاش مسئولان به سود واردات کنندگان و ثروتمندان کار نمی کردند، اگر از همان ابتدا به تولید کننده داخلی کمک می کرد تا امروز به یک کشور صنعتی مبدل شده بودیم.

وی با بیان این که به چه سبب زیادی از طرح ها به سبب عدم تامین مالی دولت به انجام نمی رسند، ابراز عقیده کرد: این بی تفاوتی مسئولان به سبب اندیشه لیبرالیسمی هست، دولت می اندیشد نباید در اقتصاد مداخله کند و منحصرا اختیار دارد خرج کند.

رزاقی با تاکید بر این که نفت باید به  محصول پایانی مبدل شود، اظهار کرد: با مدیریت صحیح حتی از طریق وصول مالیات هم می شود درآمد دولت را تامین کرد، دولت توان دارد با ایجاد اعتبار افزوده روی نفت خام برای خود درآمد اکتساب کند، نفت باید مبدل به محصول پایانی شود و میلیون ها شغل بوجود آورد، با واردات زمینه شغلی بیگانه ها فراهم می شود، به چه سبب استخراج نفت را به قرارگاه های داخلی که قدرت و پتانسیل یادگیری این صنعت را دارند داده نشود، قرارگاه هایی که حتی با تهدید آمریکا دست از کوشش برنمی دارند.

رزاقی با اشاره به سیاست های ارزی و گمرکی آمریکا برای پشتیبانی از تولید داخلی خود، اضافه کرد: آمریکا در سال چندین میلیارد دلار را برای تقویت تولید موادغذایی به کشاورزان خود اختصاص می دهد؛ به چه سبب مسئولان با اختصاص دلار ارزان برای واردات، تولید کننده داخل را به قهقرا می کشند. در آمریکا هر فعالیتی که سودش زیادتر از تولید باشد آن چنان مالیاتی را روی آن وضعیت می کنند که سودش از تولید هم کمتر شود و اگر یک کالای بیگانه تولید داخلی را ورشکست کند، روی آن کالا حق گمرک بالایی را وضعیت می کنند، ولی اینجا به شکلی دقیق بالعکس این مبحث انجام می شود.

تا مفسدان اقتصادی در اقتصاد حاضر هستند، نمی شود در مسیر درست حرکت کرد

این اقتصاددان در انتهاء تاکید کرد: اعتماد مردم، دستاورد این نظام از اول انقلاب هست، نباید با فعالیت های لوکس و بی فکرانه بعضی از اشخاص، این سرمایه آسیب زده شود و از اعتبار بیافتد. وقتی هنوز منفعت های ملی در این اقتصاد گم هست و منفعت های یک تعدادی خاص تامین می شود و روز به روز فقر و ناامیدی افزایش می یابد، این ها همه نشان دهنده این هست که حتی اقتصاد لیبرالی در این سی سال بدرستی اجرا نشده هست، تا وقتی که مفسدان اقتصادی در اقتصاد حاضر هستند، نمی شود در مسیر درست حرکت کرد.

انتهای پیام