به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این اتفاق تحت تاثیر کاهش اعتبار پول ملی کشور افتاده است. از طرف دیگر وقتی گردشگران بیگانه امکان استفاده از کارت های اعتباری را در ایران ندارند و در عزیمت با نوسانات لحظه ای نرخ ارز و نرخ های متمایز رو به رو می شوند، طبیعی است که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این اتفاق تحت تاثیر کاهش اعتبار پول ملی کشور افتاده است. از طرف دیگر وقتی گردشگران بیگانه امکان استفاده از کارت های اعتباری را در ایران ندارند و در عزیمت با نوسانات لحظه ای نرخ ارز و نرخ های متمایز رو به رو می شوند، طبیعی است که از خرید و فروش با ارز رایج کشور خود استقبال کنند.

بعضی راهنمایان گردشگری به ایسنا اطلاع داده اند: فروشگاه های صنعت های دستی و فرش فروشی هایی که محل آمد و گردید گردشگران بیگانه می باشند نیز این روزها زیادتر معاملات را به ارز بیگانه انجام می دهند. حتی بعضی رانندگان تاکسی هم از گردشگرانی که ریال ندارند، پول خُرد بیگانه قبول می کنند. در بعضی رستوران ها ترجیح می دهند از بیگانه ها ارز دریافت کنند و باقی مانده را به ریال برگردانند.

حتی آب میوه اش را به یورو حساب کرده است.

این بانوی کهنسال که همراه گروه به ایران عزیمت کرده است، می گوید: مبدل ارز در ایران اندکی سخت است، هتل، صراف و بانک هر کدام یک نرخ می دهند. ترجیح ما این است که پولمان را به بالاترین نرخ موجود مبدل کنیم تا هزینه های عزیمت ارزان تر گردد. اما در بعضی جاها اصلا لازم نیست ریال ایرانی بدهیم، چون آنان سکه های ما را هم قبول می کنند.

در بعضی اماکن توریستی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری نبوده و ملزم نیستند مصوبه هیات وزیران در مورد نرخ بلیت را رعایت کنند، گاهی ورودیه ها با گردشگران بیگانه، ارزی حساب می گردد.

هاستل ها و اقامتگاه های کوچک از دیگر مراکزی می باشند که خیلی پیش تر از بازی دلار و یورو در ایران، خدماتشان را به گردشگران بیگانه، ارزی ارائه می کردند و اکنون با تدوام روش پیشین خود، نرخ ها را اندکی هم منتقل کرده اند که نرخ های ریالی برای مشتریان ایرانی تحت تاثیر آن، گران تر شده است.

این میان هتلداران نیز با توجه به اعتبار ریال در مقابل یورو و دلار، از سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری درخواست کرده اند: نرخ هتل ها دو نرخی گردد. این درخواست ها مخالفان بسیاری دارد چون که برخلاف دفاعیات هتلداران که ارزی شدن نرخ اقامت برای اتباع بیگانه را روشی معمول در دنیا دانسته اند، اما کارشناسان، تورگردانان و راهنماهای گردشگری که تجربه های عزیمت به کشورهای بسیاری را دارند این درخواست را نامتعارف با روش های جهانی دانسته اند و اعتقاد دارند: دو نرخی شدن هتل ها در تضاد با سیاست های پولی کشور است و تنها به بی اعتبار تر شدن پول ملی منتج خواهد گردید.

جامعه تورگردانان ایران نیز جدیدا در نامه ای خطاب به علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری ـ  به این تصمیم هتلداران انتقاد و اعلام نموده است: «این اقدام به پول ملی ضربه می زند و پول بیگانه را تقویت می کند، درحالی که وظیفه ما تقویت پول ملی است. امروزه همه کشورها برای تقویت واحد پولی کشور خود کوشش می نمایند. برای مثال روسیه و چین توافق کرده اند در خرید و فروش با ایران ارزهای خود را جایگزین دلار و یورو کنند.»

انتهای پیام

.