روزنامه قانون: ک کمتر از دو هفته دیگر به نخستین شب زمستان و طولانی‌ترین شب سال باقی مانده هست اما یلدای سال کنونی را می‌توان نسبت به سال گذشته متمایز دانست؛ چراکه گرانی دلار و تغییر بعضی سیاست‌گذاری‌ها در عرصه تجارت بیگانه بر دیگر اقلام کالاهای خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته و افزایش قیمت‌ها نیز […]

روزنامه قانون: ک کمتر از دو هفته دیگر به نخستین شب زمستان و طولانی‌ترین شب سال باقی مانده هست اما یلدای سال کنونی را می‌توان نسبت به سال گذشته متمایز دانست؛ چراکه گرانی دلار و تغییر بعضی سیاست‌گذاری‌ها در عرصه تجارت بیگانه بر دیگر اقلام کالاهای خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته و افزایش قیمت‌ها نیز مجال خرید را از خانواده‌های ایرانی گرفته هست.

وضع سبد معیشت خانواده ها و سفره های شب یلدا واکاوی شد

به گفته بعضی فروشندگان به سبب افزایش بیشتر از حدقیمت آجیل و شیرینی سبد یلدای سال کنونی با میوه پُر می‌شود. اما وقتی که به بازار مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که نرخ میوه نیز چنگی به دل نمی‌زند و رغبت خرید را از مردم می‌گیرد. در بازار نرخ شیرینی از ۲۲ هزار تومان تا ۳۵ هزار تومان و نرخ آجیل نیز از ۸۰ هزار تومان تا ۲۲۰ تومان نرخ خورده هست. با این حال فهرست نرخ میوه‌ها نیز شگفت‌آور به نظر می‌رسد. نرخ هر کیلو انار ۱۱ هزار تومان، سیب قرمز ۱۲ هزار تومان، هندوانه سه هزار تومان، نارنگی ۸ تا ۱۰ هزار تومان، پرتقال پنج هزار و ۵۰۰ تومان، ازگیل ۱۳ هزار تومان، خرمالو ۱۳ هزار تومان و انگور ۱۱ هزار تومان در میوه‌فروشی‌های سطح شهر نرخ خورده هست. نرخ میوه، شیرینی و آجیل شب یلدا سر به فلک می‌کشد و هرساله ناتوانی در نظارت و عدم پیگیری دستگاه‌های مسئول برای چند و، چون این نوع گرانی‌ها شرایطی را برای ورود مجال طلبان در این ایام فراهم می‌کند.

هر سال دریغ از سال قبل

««هیچ قنادی اذن افزایش نرخ در شب یلدا را ندارد»! هر سال این جمله از سوی مسئولین ذی ربط مطرح می‌شود،‌ اما در بازار اثری از اثرات آن به چشم نمی‌خورد. سال کنونی مسئولین بازهم شعارهای کلیشه‌ای را مرور می‌کنند. مدتی قبل رییس اتحادیه قنادان گفت که هیچ قنادی اذن افزایش نرخ در شب یلدا را ندارد. علی بهره‌مند گفت: قدرت خرید مردم در خرید شیرینی به صورت محسوسی کاهش داشته و ما در تمام نقاط شهر تهران شاهد این کاهش فروش بوده‌ایم وقتی شیرینی که سال قبل نرخ آن ۱۸ هزار تومان بود ولی سال کنونی ۲۳ هزار تومان شده، طبیعی هست که قدرت خرید مردم کاهش پیدا نماید. « «هر سال دریغ از پارسال»، این درد دل مشتریانی هست که به مغازه‌ها مراجعه می‌کنند، اما قدرت خرید اجناس مورد احتیاج خود را ندارند.

جای تهی آجیل در سفره شب یلدا

از طرف دیگر افزایش نرخ ارز بر بازار آجیل و خشکبار نیز تاثیر گذاشته و باعث شده تا مردم در آستانه شب یلدا توان خرید خشکبار برای گرامیداشت سنت قدیمی خود را نداشته باشند.

در این میان انتظار می‌رفت بازار خرید آجیل و خشکبار داغ شود، اما کاهش قدرت خرید مردم و افزایش چند تساوی نرخ آجیل بر بازار سایه افکنده و به نظر می‌رسد محافل زیادی سال کنونی در بلندترین شب سال بدون آجیل برگزار خواهد گردید. با این حال گرچه قسمتی از آجیل مورد احتیاج مردم توسط کشاورزان داخلی تامین می‌شود و تحولات نرخ ارز نمی‌تواند این بخش را با نوسان فراوان رو به رو کند، اما وضع حاکم بر بازار چیزی جدا از این مبحث را نشان می‌دهد؛ طوری که نرخ زیادی از خشکبار با افزایش سه برابر به نسبت سال گذشته رو به رو و زیادی از فعالین این صنف با کاهش فروش روبه‌رو شده‌اند.

وضع سبد معیشت خانواده ها و سفره های شب یلدا واکاوی شد

رکود حاکم بر بازار آجیل و خشکبار

این اواخرنیز رییس اتحادیه آجیل و خشکبار گفته هست: با توجه به افزایش نرخ اقلام آجیل و خشکبار و کاهش درخواست ها نمی شود بازار خوبی را برای شب یلدا متصور بود.مصطفی احمدی رییس اتحادیه آجیل و‌خشکبار تهران ، در مورد آخرین وضع بازار آجیل در آستانه شب یلدا گفت: با توجه به افزایش نرخ اقلام آجیل و خشکبار و کاهش درخواست ها نمی شود بازار خوبی را برای شب یلدا متصور بود.متوسط نرخ اقلام آجیل و خشکبار ۸۰ درصد نسبت به مدت همانند سال قبل رشد داشته هست. این در حالی هست که نرخ پسته، تخمه ژاپنی و تخمه کدو ۱۰۰ درصد افزایش داشته هست. مقدار تولید، نوسان نرخ ارز، صادرات و ارائه و درخواست ها سبب کلیدی افزایش نرخ آجیل و خشکبار در سال جاری هست.

کاهش تولید و افزایش نرخ اقلام آجیل و خشکبار متاثر از سرمازدگی و خشکسالی باعث شد تا ۲۰ درصد اشخاص از دریافت پروانه اکتساب انصراف دهند. نرخ اقلام متفاوت آجیل در میادین میوه‌و تره‌بار شهرداری تهران به این توصیف هست:‌ بادام هندی ۱۵۰۰۰۰، بادام منقا یک پوست‌کاغذی ۹۲۰۰۰ ، بادام منقا دو پوست ۷۰۰۰۰،بادام زمینی ۲۱۰۰۰، ‌پسته فندقی۱۵۵۰۰۰، پسته اکبری۱۸۵۰۰۰،‌تخمه‌کدوی درشت۴۶۰۰۰، فندق با پوست خام۵۸۰۰۰،‌کشمش طلایی۲۸۵۰۰۰،‌ کشمش سبز معمولی۳۰۰۰۰،‌گردو با پوست کاغذی۶۳۰۰۰،‌ مغز بادام۱۱۷۰۰۰،‌مغز پسته خام و بوداده۲۵۰۰۰۰،‌ مغز فندق خام۱۱۲۰۰۰،‌ نخودچی دوآتشه۱۷۵۰۰ و‌ مویز بدون هسته۵۲۰۰۰ تومان نرخ خورده هست.

کاهش نرخ زیرپوستی آجیل

یک مقام مسئول این اواخر از کاهش نرخ آجیل خبر داده هست. محمد ارزانی ممقانی، رییس اتحادیه آجیل و خشکبار از کاهش ۲۵ درصدی اقلام آجیل و خشکبار در بازار اطلاع داد و گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز در روز‌های موخر، نرخ آجیل و خشکبار تحت تاثیر این مبحث دست کم ۲۵ درصد در بازار کاهش یافته هست. باوجود تنگنا واردات بادام زمینی و آفتابگردان، کمبودی در توزیع این اقلام برای شب یلدا نیست و در صورت ادامه روند تنگنا واردات برای شب عید دچار چالش خواهیم گردید. با تداوم روند کاهش نرخ دلار، نرخ آجیل و خشکبار با روند نزولی در بازار روبه‌رو خواهد گردید؛ چراکه یکی از عاملان گرانی اقلام خشکبار در ماه‌های موخر مبحث صادرات و نوسان نرخ ارز بوده هست. این درحالی هست که این کاهش نرخ در بازار احساس نمی‌شود و نرخ آجیل به شکلی افزایش داشته که بعضی خانوارها آن را از سفره شب یلدای سال کنونی خود حذف می‌کنند.

وضع سبد معیشت خانواده ها و سفره های شب یلدا واکاوی شد

میوه‌های یلدا با طعم گرانی

ناصر اطرج، رییس اتحادیه میدان میوه و تره بار استان اصفهان گفته هست: ذخیره بعضی از اقلام مثل سیب درختی، کیوی، هندوانه و… سال کنونی نسبت به گذشته کمتر هست. به گفته او افزایش صادرات و کاهش ذخیره اقلام متفاوت میوه باعث افزایش نرخ میوه شده هست. تا وقتی که صادرات این میوه‌ها کاهش نیابد یا متوقف نشود، نباید انتظار کاهش یا حتی ثبات نرخ میوه را دارا باشیم. ذخیره سیب درختی به میزان ۶۰ درصد کاهش یافته هست.

نرخ هر کیلوی این میوه در بازار بین سه تا هشت هزار تومان هست که تا انتهاء ماه و شب یلدا تغییر می‌کند. نرخ هر کیلو انار سه تا هفت هزار تومان، پرتقال تامسون شمال هر کیلو ۱۵۰۰ تا سه هزار تومان و پرتقال تامسون جنوب هر کیلو ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان هست. هر کیلو هندوانه بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان به فروش می‌رود. این میوه‌ها به سبب وارداتی بودن و منسوب بودن به دلار، با افزایش نرخ در شب یلدا مواجه‌اند. هم‌اکنون در بازار نرخ نارگیل بین ۶۰۰۰ تا ۱۶۸۰۰ تومان و نرخ آناناس بین ۱۳ تا ۲۰ هزار تومان هست. البته گفتنی هست که این میوه‌ها در نقاط متفاوت تهران و شهرستان‌ها با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند.

نرخ میوه از سوی اتحادیه میوه و سبزی

در حال حاضر نرخ هر کیلو انار، سه هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان از سوی رییس اتحادیه میوه و سبزی اعلام گردیده هست. نرخ هر کیلو انگور بی‌دانه زرد سه هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار، انگور بی دانه قرمز ۵ تا ۱۱ هزار، پرتقال جنوب ۴ تا ۹ هزار، پرتقال شمال یک هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان، خرمالو شمال ۲ تا ۵ هزار، خرمالو کن ۴ تا ۹ هزار، بِه ۳ تا ۸ هزار، هندوانه ۸۰۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰، خربزه ۲ تا ۵ هزار، خیار‌بوته‌ای ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ و خیار گلخانه ۳ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان هست.

هم حالا هر کیلو موز با نرخ ۹ تا ۱۲ هزار، سیب گلاب پاییزه ۴ تا ۷ هزار، سیب لبنانی زرد ۴ تا ۷ هزار، سیب لبنانی قرمز ۳ تا ۹ هزار، کیوی ۴ تا ۸ هزار، گریپ‌فروت تو سرخ ۳ تا ۵ هزار و ۵۰۰، لیموشیرین از ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار، نارنگی انشو ۳ تا ۵ هزار و‌۵۰۰ و نارنگی یافا از ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزارتومان در میدان ارائه می‌شود. .. کارگر رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران می‌گوید: برای ارائه میوه در شب یلدا کمبودی در ارائه نداریم.