امیرحسین کاکایی در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: تحریم های ذی ربط به خودروسازی از ۱۵ مرداد ماه آغاز شده هست. پیش از آنکه تحریم ها آغاز گردد اتفاق هایی در کشور افتاد که موجب تعجب گردید که با اهمیت ترین آن توجه نکردن به تغییر نرخ ها و نرخ گذاری دستوری نادرست […]

امیرحسین کاکایی در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: تحریم های ذی ربط به خودروسازی از ۱۵ مرداد ماه آغاز شده هست. پیش از آنکه تحریم ها آغاز گردد اتفاق هایی در کشور افتاد که موجب تعجب گردید که با اهمیت ترین آن توجه نکردن به تغییر نرخ ها و نرخ گذاری دستوری نادرست هست که مدتی هم هست همه قبول کرده اند اشتباه بوده هست.

وی دنبال کرد: در این مدت خودروسازهای کلیدی بر طبق فرمان دولت وادار گردیدند زیادی از خودروهای خود را تا سال آینده پیش فروش کنند در حالیکه نرخ ها هنوز همان نرخ های اول سال هست. در نتیجه برای جلوگیری از این گل به خود، نرخ گذاری این فرآورده ها باید منطقی گردد و علاوه بر این بازار از حواشی عجیب که تمام سودش را هم دلان می برند، بیرون بیاید تا هم مردم آرامش داشته باشه و هم خودروسازان و قطعه سازان تکلیف خود را بدانند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: در چند ماه موخر هم نرخ ارز و هم مواد اولیه افزایش داشته هست اما دولتمردان مدت ها این مبحث را انکار می کردند اما الان به این نتیجه دست یافته اند که هزینه های تولید بالا رفته و نرخ ها باید حقیقی گردد اما در این زمینه دیرکرد دارند.

وی افزود: علاوه بر این هنوز مشکلات گمرکی برای ورود قطعات و مواد اولیه صنعت های وجود دارد که باید رفع گردد. در این زمینه تا پیش از تحریم ها باید کمکی صورت می گرفت تا قطعات خودروسازی و مواد اولیه قطعه سازی فوری تر وارد گردد اما این اتفاق نه فقط نیفتاد لکن جلوی تسریع در واردات قطعات هم گرفته گردید.

کاکایی دنبال کرد: در حال حاضر نرخ دلار برای یک تولیدکننده مختلف، غیرشفاف و بالاتراز نرخ حقیقی آن هست.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی شاخص ها و متغیرهای کلیدی اقتصاد کشور باید به یک ثبات برسد تا کل صنعت های من جمله صنعت خودرو بتوانند برای خود برنامه ریزی کنند. حیات خودروسازان و قطعه سازان به این تصمیم های منسوب هست.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت اضافه کرد: در یکی دو سال گذشته حرکات تحقیقی و توسعه ای انجام شد که به سبب پشتیبانی نشدن توسط زنجیره تامین قطعات ناتمام ماند و متوقف گردید و خودروسازان با مشکلات مالی مواجه گردیدند. در این شرایط دولت باید به فکر آینده باشد و تیمی تشکیل دهد و برنامه راهبردی داشته باشد تا زنجیره تامین قطعات خودرو به صورت مشترک رشد کند و برای چند سال آینده برنامه ریزی داشته باشد و به صورت خاص سرمایه گذاری برای داخلی سازی قطعات راهبردی صورت پذیرد.

کاکایی با بیان این که در این شرایط فشار روی تولیدکنندگان فراوان هست، اظهار کرد: دولت باید اتحادی استراتژیک بین خودروسازها ایجاد کند تا در زمان تحریم ها، هر شرکت ابزارها خود را به اشتراک بگذارد و هم افزایی در فناوری ایجاد گردد تا بتوان تحریم ها را به شکلی دور زد.

وی اظهار کرد: در چنین شرایطی مبحث افزایش استانداردهای اجباری خودروهای تولیدی نیز مطرح هست. در این زمینه بر طبق آخرین اطلاعات خودروسازها با توجه به شرایط قیمتی که دارند و با توجه به تحریم ها، بعید به نظر می آید که در یک سال آینده بتوانند این استانداردها را اجرا کنند. یا اینکه فعالیت خودروسازها تماما متوقف می گردد چون که توان ندارند با استانداردهای ۸۵ گانه جدید ادامه حیات دارا باشند یا اینکه اقدام به دور زدن قانون می کنند که اصلا خوب نیست.

انتهای پیام