پایگاه خبری انتخاب: معاون وزیر خارجه روسیه اعلام نمود که گفتگوها واشنگتن و مسکو درباره پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) بی‌نتیجه ماند. آمریکا روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و بیان کرد اگر ایالات متحده به این معاهده پایبند نباشد از آن خارج خواهد شد. خبرگزاری ریانووستی روسیه پنج‌شنبه ۳۱ ژانویه / […]

پایگاه خبری انتخاب: معاون وزیر خارجه روسیه اعلام نمود که گفتگوها واشنگتن و مسکو درباره پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) بی‌نتیجه ماند. آمریکا روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و بیان کرد اگر ایالات متحده به این معاهده پایبند نباشد از آن خارج خواهد شد.

خبرگزاری ریانووستی روسیه پنج‌شنبه ۳۱ ژانویه / ۱۱ بهمن به‌نقل از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه درج کرد: «متأسفانه ما هیچ پیشرفتی در گفتگوها نداشتیم.»

در این گفتگوها سرگئی ریابکوف با آندره‌آ تامپسون، معاون وزیر خارجه آمریکا در راستای کنترل جنگ افزار ها و امنیت بین‌المللی، در حاشیه نشست پنج قدرت عمده هسته‌ای در شهر پکن گفت‌وگو کرد.

قبل از این در تاریخ ۱۵ ژانویه / ۲۵ دی نیز گفت‌وگوهایی بین دو کشور درمورد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد برگزار شده بود که بدون نتیجه تمام شد.

شکست در دور جدید گفتگوها راه را برای خارج شدن حتمی آمریکا از این پیمان فراهم می‌سازد و همان‌طور که دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا تهدید کرده بود این اقدام روز شنبه آینده صورت خواهد گرفت.

ترامپ ۲۰ اکتبر ۲۰۱۸ / ۲۸ مهرماه سال جاری اعلام کرده بود که به سبب آن‌که روسیه به‌طور متعدد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده، آمریکا از این پیمان خارج خواهد شد.

پوتین ۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان ماه بیان کرد که اگر آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج گردد کرملین دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهد زد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در ۸ دسامبر ۱۹۸۷ (۱۷ آذر ۱۳۶۶)، بین رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیرکل وقت حزب کمونیست وحدت شوروی، امضا شد و در یکم ژوئن ۱۹۸۸ (۱۱ خرداد ۱۳۶۷) به‌اجرا در آمد. با این پیمان موشک‌های هسته‌ای و متعارف کروز و سکوهای پرت آن‌ها، با برد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر (کوتاه‌برد) و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر (میان‌برد) از میان برداشته شد.