به گزارش خبرنما به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، فیلم های اکران شده در اکران نوروزی ۹۸ توسط هفت شرکت پخش در سینماهای کشور توزیع شدند .شرکت پخش فیلمیران با ارایه فیلم رحمان ۱۴۰۰ بیشترین سهم از فروش (۴۴ درصد) را به خود اختصاص داده است؛ پس از آن خانه فیلم با […]

 به گزارش خبرنما به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، فیلم های اکران شده در اکران نوروزی ۹۸ توسط هفت شرکت پخش در سینماهای کشور توزیع شدند .شرکت پخش فیلمیران با ارایه فیلم رحمان ۱۴۰۰ بیشترین سهم از فروش (۴۴ درصد) را به خود اختصاص داده است؛ پس از آن خانه فیلم با فیلم متری شیش و نیم سهم از فروش (۳۰ درصد) را داشته است.

فیلم‌های اکران شده (۴۳درصد) دارای ژانر اجتماعی، (۴۳درصد) ژانر کمدی بوده‌اند و (۱۴ درصد) در ژانر کودک و نوجوان- موزیکال می باشند. سیمای کلی:

 کل میزان فروش ۴۲۰,۴۰۰,۵۸۸,۶۶۰ ریال

تعداد بیننده ۳,۰۹۸,۲۵۶ نفر 

 متوسط قیمت بلیت ۱۳۵,۶۸۹ریال 

پرفروش‌ترین سینما پردیس سینمایی کوروش-تهران ۴۹,۲۹۳,۶۲۹,۴۹۰ریال

 کم فروش‌ترین سینما سینما فردوسی اوز۳,۱۰۰,۰۰۰ ریال

پربیننده‌ترین سینما پردیس سینمایی کوروش – تهران ۲۶۵,۳۹۳نفر

 کم بیننده ترین سینما فردوسی اوز ۶۲ نفر

پر فروش ترین استان تهران ۲۶۵,۲۲۱,۹۹۷,۴۳۰ریال

 کم فروش ترین استان ایلام ۱۱۲,۶۷۰,۰۰۰ریال

 پربیننده‌ترین استان تهران ۱,۵۵۸,۹۳۴نفر

کم بیننده ترین استان ایلام ۱,۲۵۳ نفر

گران‌ترین سینما پردیس سینمایی قلهک – تهران ۲۰۰,۰۰۰ریال

ارزان ترین سینما آبشار شوشتر ۲۰,۰۰۰ ریال

 ده سینمای پرفروش در اکران نوروزی۹۸:

در بین سینماهای کشور سینما پردیس کوروش تهران بیشترین سهم از  فروش( ۱۲ درصد) و بیشترین سهم از بیینده (۹ درصد)را به خود اختصاص داده است پس از آن پردیس سینمایی ایران مال تهران بیشترین سهم از فروش (۴/۵ درصد)داشته‌است ، در رده سوم پردیس سینما آزادی تهران با سهم( ۹/۴ درصدی) از کل فروش قرار دارد که نشان از موفقیت ساخت و تجهیز پردیس‌های سینمایی در کشور است.

 جدول ده سینمای پرفروش‌ در اکران نوروزی۹۸

  جدول

 نمودار ده سینمای پرفروش اکران نوروزی۹۸

هفت فیلم اکران نوروزی:

 در نوروز ۹۸ فیلم رحمان ۱۴۰۰ پربیننده ترین فیلم با سهمی معادل۴۵ درصد از مخاطبان کل کشور را به خود اختصاص داده است؛ این فیلم در ژانر کمدی به کارگردانی منوچهر هادی، تهیه‌کنندگی علی سرتیپی می‌باشد، پخش این فیلم را شرکت فیلمیران برعهده داشته است. حضور بازیگران موفقی مثل مهران مدیری، محمدرضا گلزار و ساره بیات در فروش و جذب مخاطب این فیلم بی‌تاثیر نبوده است.

جدول هفت فیلم اکران نوروزی به ترتیب بیشترین تعداد بیننده

جدول 2

نمودار هفت فیلم اکران نوروزی به ترتیب بیشترین تعداد بیننده

شرکت پخش:

 همان طور که در جدول ذیل مشاهده می‌شود شرکت فیلمیران در اکران نوروزی۹۸ بیشترین سهم از فروش(۴۳ درصد)  و سهم (۴۵ درصدی) بیننده را به خود اختصاص داده است؛ پس از آن شرکت خانه فیلم با سهم ۳۰ درصدی فروش و ۲۹ درصدی بیننده در رتبه دوم قرار می‌گیرد و سومین رتبه شرکت نمایش گستران با سهم ۱۳ درصدی از فروش و ۱۲درصدی از بیننده  می‌باشد.

جدول میزان فروش و بیننده به تفکیک شرکت پخش به ترتیب بیشترین میزان فروش در اکران نوروزی ۹۸

جدول 3  

نمودار سهم از فروش شرکت پخش در اکران نوروز۹۸

 ژانر:

 فیلم های اکران شده در نوروز۹۸دارای ژانرهای متنوعی ( کمدی، اجتماعی، کودک و نوجوان- موزیکال و کمدی اجتماعی) بودند البته سهم هر ژانر و میزان فروش آنها متفاوت بود .

ژانر کمدی بیشترین سهم از فروش ۶۲درصد را به دست آورده است ، پس از آن ژانر اجتماعی ۳۵ درصد از سهم فروش و ژانر کودک و نوجوان-موزیکال ۳ درصد فروش را کسب کرده است. جدول  میزان فروش فیلم‌های اکران نوروز ۹۸ برحسب ژانر   جدول 4

نمودار سهم از فروش فیلم‌های اکران نوروز۹۸  به برحسب ژانر

مقایسه تطبیقی فیلم‌های اکران نوروزی در بازه زمانی یک تا نوزده فروردین سال‌های ۹۶-۹۷-۹۸

 همان‌طور که ملاحظه می‌شود میزان فروش در سال ۹۸ از رشد خوبی برخوردار بوده است و وضعیت مطلوب‌تری نسبت به سال‌های گذشته به دست آورده است. چیزی حدود ۴۴ درصد رشد  داشته است و میزان بیننده نیز ۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

جدول میزان فروش در تاریخ یک تا نوزده فروردین سال‌های ۹۶-۹۷-۹۸

جدول 5

 نمودار میزان فروش در تاریخ یک تا نوزده فروردین سال‌های ۹۶-۹۷-۹۸

 *اطلاعات ارایه شده با تغییر اندکی در میزان فروش و بیننده و… پس از تکمیل اطلاعات سینماها( در پایان هر ماه) در سامانه مکانیزه فروش همراه خواهد بود.