حرمت الله رفیعی به دنبال برگرداندن شماری از شهروندان ایرانی از گرجستان که علی رغم ابراز گلایه مندی وزارت خارجه کشورمان به سفیر دولت تفلیس در تهران، همچنان تا روز چهارشنبه (۲۱ آذرماه) ادامه داشت، در مورد ضرورت ادامه ارتباطات گردشگری دو کشور در چنین وضعی به ایسنا اظهار کرد: به شهروندان ایرانی اهانتی شده […]

حرمت الله رفیعی به دنبال برگرداندن شماری از شهروندان ایرانی از گرجستان که علی رغم ابراز گلایه مندی وزارت خارجه کشورمان به سفیر دولت تفلیس در تهران، همچنان تا روز چهارشنبه (۲۱ آذرماه) ادامه داشت، در مورد ضرورت ادامه ارتباطات گردشگری دو کشور در چنین وضعی به ایسنا اظهار کرد: به شهروندان ایرانی اهانتی شده هست. انتظار داریم دولت برای برطرف این مشکل کوشش کند. ما قصد نداریم با گرجستان مبارزه به نظیر کنیم، چون عمل آنان را قبیح می دانیم. در چنین شرایطی این دولت ها می باشند که باید کوشش کنند حقوق شهروندی محافظت گردد. ما نیز از دولتمان انتظار داریم برخورد ناشایست با شهروندان ایرانی که مشکل قانونی برای ورود به این کشور را نداشتند، پیگیری کند تا فرد یا اشخاص خاطی تنبیه گردند.

وی اضافه کرد: منحصرا یک مورد از آن برخوردهای چالش برانگیز و نامحترمانه با اتباع ایرانی در مرزهای گرجستان، رسانه ای شده هست مورد ها دیگری هم بوده، لازم هست سفیر ایران در گرجستان فوری تر از ادامه این مشی فحش آمیز جلوگیری کند. به چه سبب مسافر ایرانی که مدارک کاملی داشته ۲۰ ساعت در فرودگاه گرجستان دستگیر شده هست، اگر این فرد تخلفی داشته قانونی رسیدگی می کردند اگر  هم متخلف نبوده، پس دلیل این برخورد چه بوده هست.

این فعال گردشگری دنبال کرد: در گردشگری استمرار ارتباطات یک سویه امکان پذیر نیست، ما می خواهیم با گرجستان ارتباطات دو طرفه دارا باشیم. هر ساله شمار بسیاری از ایرانی ها به این کشور عزیمت و در آن هزینه می کنند، انتظار داریم به آنان احترام بگذارند. در شرایطی که ایرانی ها احترام گردشگر بیگانه را محافظت می کنند انتظار می رود این مشی دو سویه باشد.

وی اضافه کرد: به عنوان بخش خصوصی توان داریم تورهای گرجستان را متوقف کنیم، ولی با این تصمیم منحصرا مردم و آژانس های مسافرتی که قسمتی از هزینه این عزیمت را از قبل به بخش های خدماتی در کشور گرجستان پرداخته اند، متضرر می گردند.

ما بدون اقدام وزارت خارجه توان نداریم عزیمت به این کشور را یکطرفه متوقف کنیم، آنان باید نخست اخطار دهند و اگر این مشی ادامه داشت به صورت رسمی به مردم اعلام کنند که به این کشور نروند تا بدین ترتیب علاوه بر محافظت شأن و حقوق اتباع ایرانی، خسارت های مالی هم جبران گردد.   

  دولت گرجستان در هفته های موخر بعد از برپایی انتخابات رئیس جمهوری در پذیرش مسافران ایرانی چرخش سیاسی نمایش داد و بعضی از اتباع ایرانی را علی رغم همراه داشتن مدارک کامل عزیمت، برگرداندند. گرجستان علی رغم هشدارهای وزارت خارجه کشورمان هنوز جواب شفافی در مورد این برخوردها نداده هست. ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۹ رژیم کنسل روادید را به اجرا گذاشتند، پس از ان سفیر این کشور در ایران اعلام نمود: عزیمت ایرانی ها در این مدت به گرجستان ۶۰۰ درصد رشد داشته هست.

انتهای پیام