به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اوایل مردادماه سال کنونی جامعه هتلداران از تصمیمی برای دو نرخی کردن اقامت در ایران اطلاع داد، دستاویز نوسانات ارز و ایجاد مشکلاتی برای مسافران بیگانه در محاسبه نرخ اقامت به ریال بود که روزانه تغییر می کرد. » »معاون گردشگری هم در ادامه این رایزنی ها از […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اوایل مردادماه سال کنونی جامعه هتلداران از تصمیمی برای دو نرخی کردن اقامت در ایران اطلاع داد، دستاویز نوسانات ارز و ایجاد مشکلاتی برای مسافران بیگانه در محاسبه نرخ اقامت به ریال بود که روزانه تغییر می کرد. »

»معاون گردشگری هم در ادامه این رایزنی ها از احتمال انتصاب تابلو ارزی در رزرواسیون هتل ها اطلاع داد و در مورد این اقدام توضیح داد که «قرار نیست با احتساب نرخ دلاری برای گردشگران بیگانه نرخ اتاق هتل ها افزایش یابد. باید در این باره با هتلداران نشستی برگزار کنیم تا این نرخ کارشناسی گردد. شاید به این نتیجه برسیم که در بخش رزرواسیون هتل ها تابلوی نرخ ارزی نیز انتصاب گردد تا گردشگر سردرگم برای پیدا کردن نرخ ارزی در همان روز نماند.    چون همیشه گردشگران و هتلداران این مشکل را داشتند که نمی دانستند با کدام نرخ باید ارز را مبدل کنند. »

»حالا بعضی هتل ها قبل از آن که تاییدیه دو نرخی صادر گردد، خودشان دست به کار شده اند و خدماتشان را ارزی ـ ریالی می فروشند؛ هرچند که بعضی دیگر این کار را از مدت ها قبل حتی قبل از نوسانات شدید ارز، انجام می دادند. با این وجود جمشید حمزه زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران ـ منکر این قضیه گردید و به ایسنا اظهار کرد: طرح دو نرخی شدن هتل ها هنوز اجرا نشده و پیشنهاد ما در سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری درحال ارزیابی هست.

او افزود: کاری که هتل ها حالا انجام می دهند چنج (تبدیل) ارز هست و خدماتشان دو نرخی (ارزی ـ ریالی) نشده هست.

ارزیابی های خبرنگار ایسنا از هتل ها نیز سخنان رییس جامعه هتلداران را تا حدودی تایید می کند؛ چون که رزرواسیون بعضی از هتل ها این روزها در مواجهه با مسافر بیگانه همانند چنجرهای ارز عمل می نمایند.

یکی از تورگردان ها به ایسنا اظهار کرد: زیادتر هتل ها خدمات را با مسافر بیگانه ارزی حساب می کنند، اگر آن مسافر و یا آژانس نتواند و یا نخواهد ارز بدهد، رزرواسیون هتل آن نرخ را که به یورو و یا دلار اعلام گردیده به نرخ روز محاسبه کرده و ما به ازای آن را تحویل می گیرد که حداقل نرخ اتاق دو تا سه برابر زیادتر می گردد.

رییس جامعه هتلداران ایران پیش تر این اقدام هتل ها را که چند سالی هست تدام دارد، تخلف دانسته و بیان کرد: اگر ما اجاره های اتاق هتل ها را ارزی کنیم، همان نرخ ریالی را با توجه به نرخ بانک مرکزی به ارز مبدل می کنیم. اجاره اتاق نباید زیادتر از نرخ ریالی آن باشد.

به گفته بعضی از آژانس دارها که رزرو اتاق برای تورهای بیگانه ها در فصل پاییز را آغاز کرده اند، در بعضی از هتل ها نرخ های ارزی افزایش یافته، این درحالی هست که بر طبق فرایند هرسال، مهرماه باید این افزایش نرخ را لحاظ کنند.

یکی از برگزارکنندگان تورهای اروپایی نیز اظهار کرد: هتل ها هنگام رزرو وقتی متوجه هویت بیگانه مسافر می گردند ک نرخ را ارزی محاسبه می کنند که مابه ازای آن را به نرخ روز، از ما تومان می گیرند. با این اقدام نرخ اتاق گاهی تا زیادتر از دو برابر افزایش پیدا می نماید.

رییس جامعه هتلداران از وقتی که زمزمه دو نرخی شدن هتل ها بلند شده منکر اعمال هرگونه سیاستی برای افزایش نرخ شده هست. او پیش تر هم به ایسنا بیان کرد: دو نرخی و یا ارزی شدن هتل ها، میان بری برای گران تر کردن اجاره اتاق ها نیست، اما نرخ های ارزی با توجه به اقتضاء کشور تعیین خواهد گردید، طبعا ما توان نداریم هتل هایمان را با لندن، پاریس و یا حتی ترکیه قیاس کنیم، اما برای واضح سازی و جلب نظر مهمان های بیگانه خوب تر هست این تحولات را اعمال کنیم تا مسافر بیگانه از سردرگمی رهایی یابد …  

    این درحالی هست ارزیابی تابلو نرخ بعضی از هتل ها به ویژه پرستاره ها از انتقال نرخ های ارزی و افزایش نرخ آنان حکایت دارد.

انتهای پیام