روزنامه ایران: جواد کریمی قدوسی دو مرتبه هم در مجلس فیل هوا کرد؛ ارتباط همسر عدنان خاشقجی با بیژن زنگنه وزیر نفت. فیل هوا شده توسط قدوسی اما یک گاف بزرگ برای نماینده‌ای هست که سال‌ها کوشش می‌کند خودش را فرد باخبر از پشت پرده‌ها نشان دهد. اما ماجرا چیست؟ اما ماجرا چیست؟نماینده مخالف دولت […]

روزنامه ایران: جواد کریمی قدوسی دو مرتبه هم در مجلس فیل هوا کرد؛ ارتباط همسر عدنان خاشقجی با بیژن زنگنه وزیر نفت. فیل هوا شده توسط قدوسی اما یک گاف بزرگ برای نماینده‌ای هست که سال‌ها کوشش می‌کند خودش را فرد باخبر از پشت پرده‌ها نشان دهد. اما ماجرا چیست؟

اما ماجرا چیست؟نماینده مخالف دولت روز گذشته سؤالی را از زنگنه پرسیده که متن آن این چنین هست: «شاه پری زنگنه همسر عدنان خاشقجی، الهه سرمایه‌گذاری در فرانسه که در قراردادهای کرسنت، توتال و مفاسد وسیع نقش مؤثری در عقد قراردادهای استعماری در حوزه نفت و گاز داشته هست. جناب آقای زنگنه، جنابعالی در این ارتباطات چه نقشی داشته‌اید و آیا نسبت فامیلی پادشاه پری زنگنه با جنابعالی وجود دارد یا خیر؟ در فضای سایبری مطالب بسیاری در این مورد منتشر گردیده هست.»

به عبارتی ایراد این اتهام به یک وزیر تنها طبق یک تشابه فامیلی خودش جای سوال زیاد دارد.

اما مسأله خیلی فراتر از این هست؛ کریمی قدوسی که سال‌هاست ادعای سیطره بر پشت پرده‌های سیاست و قدرت در ایران و حتی دنیا را دارد برای طرح سوال خود حتی یک جستجوی آسان اینترنتی هم نکرده که بفهمد به هیچ عنوان ارتباط فامیلی بین وزیر نفت و همسر عدنان خاشقجی وجود ندارد. همسر این میلیاردر عربستانی در حقیقت دختر پری زنگنه هست که خود یکی از هنرمندان معروف و صاحبنام موسیقی ایران هست. این خانواده اصالتی کاشانی دارند در حالی که بیژن زنگنه اهل کرمانشاه هست. نکته دیگر هم اینکه اسم خانوادگی کامل وزیر نفت نه «زنگنه» که «نامدار زنگنه» هست.

پری زنگنه، مادر همسر عدنان خاشقجی همین یک ماه قبل یعنی ۲۸ مهرماه در مورد این ارتباط بیان کرد که حدود ۵ دهه قبل، یکی از دخترانش با «عدنان خاشقجی» عموی «جمال خاشقجی» ازدواج نموده هست و حاصل ازدواج «شاه‌پری زنگنه» و «عدنان خاشقجی» هم دو فرزند بوده که هم اکنون نیز در قید حیات می باشند.

اکنون سوال اینجاست که به چه سبب نماینده همیشه باخبر و مدعی برای طرح سوژه ای که در حقیقت اتهام مشارکت در یک فساد اقتصادی را به زعم او به وزیر نفت نسبت می‌دهد، حتی از یک جست و جوی آسان اینترنتی هم دریغ کرده؟ اطلاعات جریان سیاسی که کریمی قدوسی یکی از اشخاص آن هست از کجا می‌آید که اولاً آنان اینقدر به آن اعتماد دارند و ثانیاً تا این اندازه مغشوش، نادرست و دروغ هست؟

اما سوال کریمی قدوسی هنوز زوایای دیگری هم دارد. من جمله جایی که در جمله آخر آن در مورد نسبت خانوادگی بیژن زنگنه با پادشاه پری زنگنه آورده هست: «در فضای سایبری مطالب بسیاری در این مبحث منتشر گردیده هست.» » اولاً که آقای کریمی قدوسی از همان جریان سیاسی و فکری هست که مدام در مورد آسیب‌های فضای سایبری و ضرورت فاصله گرفتن از آن اخطار می‌دهند و خواستار استفاده کاملاً کنترل شده از این امکان در کشور می باشند.

ثانیاً ارزیابی پایه‌های دروغ این مدعا و بازنشر آن به گفته کریمی قدوسی در فضای سایبری نشان می‌دهد که احتمالاً ظرفیت «فیک نیوز» یا همان خبر ها غیرواقعی در داده‌های این جریان چقدر زیاد هست.

ثالثاً برای نماینده‌ای که سال‌هاست مدعی هست آگاه به پیدا و مخفی پشت صحنه‌های سیاست در ایران هست، شاید پذیرفته نباشد که خبر ها فضای سایبری محل استناد قرار بگیرد.