روزنامه کیهان درج کرد: رئیس‌جمهور در دومین سالگرد درگذشت زنده یاد هاشمی اظهار کرد که هاشمی پدر دانش هسته‌ای هست و او بود که نخستین سانتریفیوژ را وارد ایران کرد. روحانی علاوه بر این گفته هست: هاشمی بود که برای نخستین بار موشک ساخت و اگر امروز توان دفاعی بالایی داریم وامدار هاشمی هستیم. روحانی […]

روزنامه کیهان درج کرد: رئیس‌جمهور در دومین سالگرد درگذشت زنده یاد هاشمی اظهار کرد که هاشمی پدر دانش هسته‌ای هست و او بود که نخستین سانتریفیوژ را وارد ایران کرد.

روحانی علاوه بر این گفته هست: هاشمی بود که برای نخستین بار موشک ساخت و اگر امروز توان دفاعی بالایی داریم وامدار هاشمی هستیم.

روحانی می‌افزاید: هاشمی بعد از انتخابات ۹۲ بسیار دلواپس گفتگوها برجام بود. وقتی برجام به ثمر رسید به من اظهار کرد من دیگه اکنون راحت می‌میرم. به من اظهار کرد شما سایه جنگ را از روی دوش ملت برداشتید. وی اضافه کرد: هاشمی پدر اندیشه اعتدال هست، هاشمی پدر امید در کشور بود.

این اظهارات در حالی هست که پایگاه رسمی منسوب به هاشمی، در زمان حیات وی، در توئیتی از قول او نوشته بود «روزگار فردا، روزگار گفتمان هست نه موشک».

هاشمی علاوه بر این در جمع مسئولان آموزش و پرورش به نادرست بیان کرد «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی دارا باشند محروم گردیدند… نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و به همین علت با این اقدام پول‌های‌شان آزاد گردید و به ‌دنبال اقدامات علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند، بنابراین دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است»!

نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و به همین علت با این اقدام پول‌های‌شان آزاد گردید و به ‌دنبال اقدامات علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند، بنابراین دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است»!بر خلاف این مدعا و بر طبق اعلام موسسه تحقیقات صلح استکهلم، آلمان و ژاپن در سال ۲۰۱۵ در رده بالای اختصاص بودجه نظامی در جهان بوده‌اند. ژاپن با اختصاص ۴۰/۹ میلیارد دلار (طبق اعلام موسسه بین‌المللی پژوهش ها استراتژیک) در سال ۲۰۱۵ در رده هشتمین کشوری جای گرفت که بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد.بعد از ژاپن نیز، کشور آلمان با اختصاص ۳۶/۷ میلیارد دلار در رده نهم قرار گرفته که حدوداً ۴ برابر زیادتر از بودجه دفاعی ایران بوده هست.

هاشمی تشویق‌کننده کلیدی برای اعتماد به شیطان بزرگ بود. او بعد از آغاز گفتگوها، با هیجان‌زدگی اظهار کرد «تابو شکست»! هاشمی علاوه بر این ۲۸ آذر ۱۳۹۲ در مصلای کرمان خطاب به مردم اظهار کرد: «وزیر خارجه آمریکا با اعتراف به خلف وعده آمریکا، قول داده هست که واشنگتن جبران کند. وقتی وزیر خارجه آمریکا به وزیر خارجه ایران می‌گوید ما خلف وعده خود را جبران می‌کنیم و گفتگوها باید ادامه یابد؛ یعنی اراده قدرت‌های غربی برای گفت‌وگوهای دوستانه با ایران جدی هست. تغییر رویکرد غرب و آمریکا نسبت به ایران، به علت هوشیاری مردم هست. شما مردم به گونه‌ای در انتخابات حاضر شدید و دولتی را آوردید که دنیا را وادار و متقاعدکرد باید با ایران در فضای برابر مذاکره کند».

علی رغم معیت هاشمی با روحانی در انتخابات ۹۲ و برجام، او اواخر از روحانی گله‌مند بود. هاشمی رفسنجانی چند روز قبل از فوت، در آخرین جلسه یکی از کمیسیون‌های «مجمع تشخیص مصلحت نظام»، گلایه و نقدهای جدی نسبت به مدیریت روحانی مطرح کرد؛ هم به این خاطر که وقت کافی همه روزه برای رسیدگی به مسائل بویژه مشکلات اقتصادی نمی‌گذارد و هم اینکه از موضع بالا برخورد می‌کند و ملاقات با او حتی برای من‌(هاشمی) هم ساده نیست.

هاشمی ۹ آبان ماه ۹۵ در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد و در مورد نقدش به ۳ سال کارکرد دولت تاکید کرده بود: «از آن سال اول اهتمام داشتم که شما نقدینگی در کشور فراوان دارید و الان این نقدینگی در اقدامات انگلی استفاده می‌شود. دو، سه سال وقت کشور تلف گردید…