به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این رشته در لرستان نیز قدمتی هزاران ساله دارد و دکتر جعفر مرندی در کتاب تاریخ المپیک‌ها نوشته‌ است: قدیمی‌ترین اسناد و مدارکی که نشان از کشتی در ایران دارد، «تبر» مفرغی است که در لرستان کشف شده است. این تبر حاصل دست‌رنج قوم کاسی است که مردم […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این رشته در لرستان نیز قدمتی هزاران ساله دارد و دکتر جعفر مرندی در کتاب تاریخ المپیک‌ها نوشته‌ است: قدیمی‌ترین اسناد و مدارکی که نشان از کشتی در ایران دارد، «تبر» مفرغی است که در لرستان کشف شده است. این تبر حاصل دست‌رنج قوم کاسی است که مردم آن در هزاره اول قبل از میلاد در دامنه میانی کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس زندگی می‌کردند، مجسمه دو کشتی‌گیر بر بالای تیغه تبر که دست در کمر یکدیگر انداخته‌اند از تلفیق پرورش جسمی، روحی و توانمندی حاصل از آن حکایت دارد.

در کتاب تاریخ فرهنگ و جوانمردی به قلم سید مسعود رضوی آمده است: نقشینه‌ها و ظروف مکشوفه هزاره دوم پیش از میلاد در لرستان حاوی نقوش کشتی‌ است که نشان می‌دهند این ورزش ریشه‌ای بس کهن و تاریخی در فرهنگ و تمدن این مرزوبوم دارد.

با توجه به این قدمت انتظار می‌رود کشتی لرستان همواره در اوج باشد اما در مواقعی نه‌تنها در بالا سیر نکرده‌ایم بلکه جزو استان‌های پایین بوده‌ایم و نتایجمان سینوسی بوده و گاهی در اوج، گاهی در میانه و گاهی در قعر جدول کشور بوده‌ایم.

در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در کشتی لرستان رخ داده که می‌توانیم به افتتاح خانه کشتی استان، قرار گرفتن در گروه “الف” استان‌ها، میزبانی رقابت‌های کشوری و لیگ برتر، مقام‌های انفرادی و تیمی در میادین و رشته‌های مختلف اشاره کنیم.

امسال اما خیلی از موفقیت‌های کشتی لرستان نمی‌شنویم و در بخش تیمی روی سکو نرفته‌ایم و به‌عنوان‌مثال در کشتی فرنگی رده سنی بزرگ‌سالان قهرمانی کشور که دو سال پیش نایب‌قهرمان شدیم امسال در جایگاه دهم گروه “الف” ایستادیم و در کشتی آزاد این رده سنی نهم شدیم. همچنین در رده سنی نوجوانان و جوانان در رقابت‌های اخیر مقام تیمی درخوری کسب نکرده‌ایم.

بیشتر پیشکسوتان و زحمت‌کشان این رشته از گود خارج شده و کناره گرفته‌اند و اعتقاد دارند اتمسفر کشتی لرستان آن چیزی نیست که انتظار داشته‌اند و از تعداد کشتی‌گیران نیز کاسته شده است. در بخش بانوان نیز خبر خاصی از کشتی سرزمین آبشارها نیست و تقریباً تعطیل شده است.

تنها نکته بارز امسال ورزش اول را در لرستان می‌توان به حضور تیم هیأت کشتی خرم‌آباد در لیگ برتر برای نخستین بار  قلمداد کرد که البته با توجه به شرایط و میانگین سنی، نباید انتظار نتایج درخشان از این تیم داشته باشیم. البته سال ۹۵ نیز تیم بیمه رازی در دور رفت به نام لرستان شرکت کرد اما پس از آن نام استان ما حذف شد و رازی هم خیری برای لرستان نداشت و کشتی ما را بیمه نکرد!

به هر حال کشتی لرستان در حال حاضر جایگاه شایسته‌ای ندارد و نسبت به یکی دو سال اخیر نیز افت کرده‌ایم و باید از مسئولان امر این سؤال را بپرسیم آیا کشتی کشتی لرستان به گل نشسته یا می‌توانیم دوباره به دریا برگردیم؟