دکتر محمدرضا صادقی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد تاثیر تحریم ها بر روی فعالیت های این پژوهشگاه، اظهار کرد: امید داریم تحریم ها افزایش پیدا نکند، اما این نگرانی وجود دارد که در صورت افزایش تحریم ها بخش زیادی از پروژه های ما متوقف گردد. ریاست پژوهشگاه ابن سینا دنبال کرد: […]

دکتر محمدرضا صادقی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد تاثیر تحریم ها بر روی فعالیت های این پژوهشگاه، اظهار کرد: امید داریم تحریم ها افزایش پیدا نکند، اما این نگرانی وجود دارد که در صورت افزایش تحریم ها بخش زیادی از پروژه های ما متوقف گردد.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا دنبال کرد: اگر تحریم ها تشدید گردد و تحولات نرخ ارز تعدیل نشود حتماً پروژه ها توان ندارند انجام گردند و جایگاه ها هم به علت معیشت پرسنل و اعضای هیئت علمی شان وادار می گردند بودجه شان را منحصرا صرف حقوق و مزایا کنند و بودجه ای برای انجام طرح های پژوهشی باقی نمی ماند الا اینکه تحریم ها برداشته گردد و یک رونق اقتصادی در کشور ایجاد گردد.

وی اضافه کرد: الان فکر همه پژوهشگران این هست که فردا چه خواهد گردید، آیا بودجه ای خواهد بود؟ یا اینکه دولت بودجه ای را برای ادامه فعالیت ها تامین خواهد کرد؟

تحریم ها، زمینه ساز ورود فرآورده ها شرکت های دانش بنیان به بازار

ریاست پژوهشگاه ابن سینا افزود: گرچه تحریم ها و نوسانات ارزی فشارهای زیادی را به جهاددانشگاهی و تمامی جایگاه ها و شرکت هایی که در حوزه فعالیت های دانش اساس کار می کنند وارد می کند اما  تحریم ها در عین حال توان دارد برای این جایگاه ها فرصتی را هم ایجاد کند تا زیادی از حیطه هایی که در آنان دانش و محصولی تولید کرده ایم اما به علت عدم توان رقابت در مقابل کالاهای چینی و وارداتی به بازار وارد نکرده ایم، وارد بازار کنیم.

تکثیر دام های سازگار با اقلیم از طریق تکنیک های بیوتکنولوژی

وی در بخش دیگری از گفت وگو های خود در مورد فعالیت های پژوهشکده بیوتکنولوژی تولید مثل این پژوهشگاه در حوزه دامی اظهار کرد: امروزه با توجه به نیازی که در کشور برای بحث غذا و تامین گوشت کشور وجود دارد و از سوی دیگر بحث خشکسالی که کشور با آن رو به رو هست، تامین علوفه و آب مورد احتیاج دام ها یک معضل خواهد گردید. در کشور این گرایش ایجاد شده که در نژاد دام های کشور تغییر ایجاد کنیم.

صادقی دنبال کرد:  یک زمانی در صنعت دامپروری مان منحصرا نژاد بومی ایرانی را داشتیم، پس از صنعتی شدن دامپروری به سمت دام هایی از نژاد “هلشتاین” صادقی دنبال کرد:  یک زمانی در صنعت دامپروری مان منحصرا نژاد بومی ایرانی را داشتیم، پس از صنعتی شدن دامپروری به سمت دام هایی از نژاد “هلشتاین” و نژادهایی که با اقلیم اروپا و آمریکای شمالی سازگار هست رفتیم.

وی اضافه کرد: پس از ورود این نژادها در سامانه، با توجه به وضع خشکسالی متوجه گردیدیم که ما برای تامین آب و علوفه اینها مشکل داریم.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه تغییر میلیون ها راس دامی که در کشور وجود دارد به یک باره امکان ندارد و هزیه مالی زیادی قصد دارد، توضیح داد: یکی از راه هایی که برای حل این مشکلات وجود دارد این هست که با استفاده از تکنیک ها و فرآیندهای بیوتکنولوژی سراغ نژادهای پیروزی که در دنیا وجود دارند برویم.

صادقی یادآور گردید: برای این کار باید سراغ نژادهایی رفت که با اقلیم و شرایط ایران سازگارند، از نظر تولید شیر و گوشت راندمان بالایی دارند و از جهت هزینه علوفه و حفظ با توجه به شرایط ما مقرون به صرفه می باشند.

  وی با بیان اینکه خریداری این دام ها و تکثیر آنان به صورت طبیعی خیلی زمان بر هست، اظهار کرد: ما کاری انجام دادیم که با استفاده از تکنولوژی تولید جنین ها در محیط آزمایشگاه فرآیند تولید کوتاه گردد. یک دام وقتی که گوساله هست و به دوره باروری می رسد امکان دارد در طول دوره حدوداً ۱۰ ساله باروری اش، چهار یا پنج گوساله تولید کند. اما ما فرآیندی را ایجاد نمودیم که پس از گذشت پنج تا شش ماه از سن گوساله در یک فرآیند شش ماهه، از هر گوساله چیزی بیشتر از ۵۰ جنین قابل جابه جایی به دام های دیگر دریافت کنیم.

تولید ۲۵ تا ۳۰ گوساله از یک گاو در طی شش ماه

ریاست پژوهشگاه ابن سینا دنبال کرد: اگر از این ۵۰ جنین، ۵۰ درصدشان هم گیرایی دارا باشند و بتوانند منتج به تولید گوساله زنده گردند، به این مفهوم هست که میتوان در طول شش ماه از یک گوساله تعداد ۲۵ تا ۳۰ گوساله دیگر ایجاد نمود. در حالتی که اگر حیوان خودش به صورت طبیعی در طول سال هایی که قدرت باروری داشت قصد داشت بارور گردد، ممکن بود پنج گوساله ایجاد کند.

صادقی تصریح نمود: با توجه به این تکنولوژی ما امروزه توانسته ایم آن نژادهایی را که میزان تولید و کیفیت شیر وگوشت شان بالاست و علوفه کمتری احتیاج دارند و با شرایط اقلیمی ایران سازگار می باشند تکثیر دهیم.

وی با بیان اینکه این پژوهشگاه  در کنار جایگاه ها درمانی که برای آدم دارد یک مرکز خدمات تخصصی حیوانات هم ایجاد نموده که در حال حاضر هدفش تولید جنین گاو هست، اظهار کرد: برای پروژه بعدی برنامه ریزی کردیم که جنین بُز تولید کنیم، برای تکثیر و گسترش زیادی از نژادهای بُز در سطح کشور با توجه به میزان استفاده علوفه و راندمان شیری که تولید می کنند توجیه اقتصادی وجود دارد.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا در مورد حیوانات متولد شده از این طریق توضیح داد: نخستین گوساله متولد شده از این طریق با اسم گندم در رسانه ها بازتاب داده گردید، اما تعداد این گوساله ها فراوان هست. ما جنین های متعددی را در دامداری های بخش خصوصی متفاوت جابه جا کردیم که از هر دو گاوی که جنین به آنان جابه جا می گردد یکی باردار می گردد. یعنی این جنین ها حدود ۵۰ درصد گیرایی دارد که راندمان خوبی هست.

توقف فعالیت های بین المللی به علت عدم وجود مراجع مالی کافی

صادقی در مورد فعالیت های بین المللی این پژوهشگاه، اظهار کرد: متاسفانه تقریباً فعالیت های بین المللی ما متوقف شده هست.

وی دنبال کرد: در گذشته فعالیت بین المللی ما به این شکل بود که پروژه ای را تشریح می کردیم و قسمتی از هزینه این پروژه را ما و قسمتی را طرف مقابل پرداخت می کرد، اما با توجه به اینکه الان مراجع کافی مالی وجود ندارد این امکان را نداریم.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا یادآور گردید: در حال حاضر اقدامات بین المللی فعلی ما تنها به این شکل هست که با دانشجویانی که از کشور خارج می گردند رابطه را محافظت می کنیم تا بتوانیم طرح های مشترکی که استعداد اجرا دارد را انجام دهیم و متاسفانه تنگناهای اقتصادی مانع از آن شده هست که با شرکت خاصی پروژه دارا باشیم.

لزوم کم کردن وابستگی جهاد دانشگاهی به بودجه دولتی

صادقی در مورد کارکرد ۳۸ ساله جهاد دانشگاهی، یادآور گردید: جهاد باید در طول زمان وابستگی اش را به بودجه های دولتی کم می کرد اما امروزه وابستگی خیلی زیادتر شده و اگر مراجع و کمک های دولتی نباشد زیادی از واحدهای جهاد استمرار و پایداری شان با علامت سؤال رو به رو خواهد گردید.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه جهاد دانشگاهی باید با تولید فناوری های بومی و برطرف نیازهای کشور از توانمندی مالی بهره مند گردد، اظهار کرد: این ها عارضه پذیری جهاد را کاهش می دهند.

صادقی دنبال کرد: ما در جهاد، خودمان مسئولیت هایی را برای خود متصور گردیدیم و طبق بررسی هایی که کردیم به دنبالش رفتیم. نهاد حاکمیت و دولت باید یکسری از مسئولیت هایی را که خودش انجام می دهد به جهاد واسپاری کند و خودش روند انجام آن را نظارت کند.

وی با بیان اینکه دولت ساختارهایی را ایجاد می کند تا بتواند همه چیز را خودش اداره کند، تصریح نمود: این بدنه لَخت و بسیار بزرگ دولت چابکی لازم را ندارد. جاهایی مثل جهاد دانشگاهی توان دارد در این حوزه ها فعالیت نماید و برای دولت بازوی قوی باشد.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا یادآور گردید: در نتیجه درعین اینکه می گوییم کارکرد جهاد در قیاس با سایر جایگاه ها همانند در کشور خوب بوده هست، توانمندی ها و خصوصیات زیادی داشته که نتوانسته از آنان استفاده نماید.

نمره جهاد دانشگاهی نسبت به جایگاه ها همانند در جهان خوب نیست

صادقی در جواب به سوالی مبنی بر نمره کارنامه ۳۸ ساله جهاد دانشگاهی اظهار کرد: نمره ای که میتوان به کارکرد جهاد داد نسبی هست، یعنی اگر بخواهیم نسبت به مراکزی که در جهان ساختار همانند با جهاد دارند و طول عمرشان چیزی حدود ۳۵ تا ۴۰ سال هست مثل مراکزی که در کره جنوبی و آلمان وجود دارد، به جهاد نمره دهیم، نمره خوبی توان نداریم بدهیم.

وی دنبال کرد: ساختار جهاد همانند آنان بوده اما آنان هر ساله چند هزار پتنت ثبت و فناوری هایی ایجاد می کنند که شرکت های مختلفی از دل این فناوری ها ایجاد می گردد، در حالتی که ما هم در جهاد این اغراض را داشتیم اما موفق نشدیم.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا اضافه کرد: اما اگر بخواهیم جهاد را با جایگاه ها و دانشگاه ها و زیادی از ساختارهای همانند با آن در داخل کشور قیاس کنیم، جهاد بسیار موفق بوده و توانسته قسمتی از تحقیقاتی که انجام می دهد را مبتنی بر نیازها و خواست کارفرما کند و پروژه هایی ایجاد کند که خروجی مشخصی دارا باشند.

صادقی تصریح نمود: جهاد در قیاس با زیادی از جایگاه ها کشور خوب تر عمل کرده اما شاید مثل سایر جایگاه ها از قسمتی از اغراض خودش نیز دور مانده باشد.

کُند شدن فعالیت های پژوهشی در اثر نوسانات نرخ ارز

ریاست پژوهشگاه ابن سینا در مورد تاثیر تحریم ها و نوسانات ارزی، اظهار کرد: به صورت حتم نرخ ارز و تحریم ها روی فعالیت ما اثر داشته هست. در حال حاضر اولویت کشور تامین اقلام گروه یک هست که دربردارنده دوا و مواد بنیادی می گردد و متاسفانه برای اقلام مصرفی تحقیقاتی به علت کنترل سخت آن، هیچگونه ارزی مدنظر داشته نشده هست.

وی با بیان اینکه پروژه های تحقیقاتی منسوب به مواد و وسایلی هست که از خارج از کشور تهیه می گردد، اضافه کرد: برای مثال با دلار چهار هزار تومانی برای پروژه ای ۱۰۰ میلیون تومان هزینه تخمین شده هست. وقتی که نرخ ارز بیشتر از چندین برابر می گردد، پروژه با مشکل مواجه می گردد زیرا از محل طرح هزینه زیادی برای حق الزحمه پرداخت نمی توان و تقریبا تمام هزینه صرف خود طرح می گردد و اگر در گذشته مواد مورد احتیاج طرح با ۱۰۰ میلیون تومان تامین می گردید، الان برای انجام طرح به چند صد میلیون تومان احتیاج هست.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه به علت مشکلات مالی، معاونت علم و فناوری ریاست جمهور، صندوق پشتیبانی از پژوهشگران، معاونت های وزات ها و شوراهای متفاوت در تامین بودجه های پژوهشی دچار مشکل شده اند، اظهار کرد: همه این ها منسوب به سامانه دولت و پول نفت می باشند به همین دلیل تامین مراجع پژوهشی در حال حاضر برای آنان یک معضل هست.

وی تصریح نمود: تنگنا های مراجع مالی بخش عمده ای از فعالیت ها را کُند کرده اما این فعالیت ها هنوز متوقف نشده هست. برای مثال ما برای تولید پروتئین ها از شرکت های چینی اقلامی با هزینه حدود پنج تا شش هزار دلار توصیه می دادیم که اکنون هزینه این توصیه به چیزی حدود صد میلیون تومان دست یافته هست در حالی که شاید مبلغ کل این پروژه چند ده میلیون تومان زیادتر نباشد.

دکتر صادقی در مورد پیشینه فعالیت های پژوهشگاه ابن سینا یادآورشد: پیشینه و پیشینه پژوهشگاه ابن سینا به سال ۱۳۷۶ برمی گردد که دکتر آخوندی از خارج از کشور برگشتند و با توجه به پیشینه و پیشینه ای که وی در جهاد دانشگاهی داشتند مجموعه ای از دوستان شان را در پژوهشگاه رویان جمع کردند، تا بتوانند در حوزه تولید مثل و ناباروری کار پژوهشی انجام دهند و با توجه به اینکه در رویان امکان گسترش فعالیت ها نبود در آن زمان دکتر منتظری ریاست وقت جهاد دانشگاهی این شرایط را فراهم کردند که پژوهشگاه دیگری در کنار پژوهشگاه رویان ایجاد گردد و پژوهشگاه ابن سینا ایجاد گردید.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا در مورد فعالیت های این پژوهشگاه اظهار کرد: پژوهشکده ابن سینا عمده فعالیتش در راستای تولید مثل و ناباروری هست. همیشه هدف پژوهشگاه این بوده که اشخاص توانمند خارج و داخل کشور را جذب نماید و به تبع آن اشخاص مختلفی من جمله همکارانی که در حوزه تشخیص و معالجه سرطان فعالیت داشتند در پژوهشگاه جذب گردیدند.

صادقی دنبال کرد: در عمل به فاصله یک سال پس از ایجاد پژوهشگاه، پژوهشکده دومی به عنوان مرکز تحقیقات “آنتی بادی مونوکلونال” ایجاد گردید و در پی یکسری فعالیت ها در حوزه تشخیص سرطان و جذب اعضای هیئت علمی، مرکز تحقیقات سومی تحت عنوان مرکز تحقیقات “نانوبیوتکنولوژی” صادقی دنبال کرد: در عمل به فاصله یک سال پس از ایجاد پژوهشگاه، پژوهشکده دومی به عنوان مرکز تحقیقات “آنتی بادی مونوکلونال” ایجاد گردید و در پی یکسری فعالیت ها در حوزه تشخیص سرطان و جذب اعضای هیئت علمی، مرکز تحقیقات سومی تحت عنوان مرکز تحقیقات “نانوبیوتکنولوژی” ایجاد گردید. بعدها این ها از سوی شورای گسترش جهاد دانشگاهی در قالب سه پژوهشکده در آمدند و بعد در پژوهشگاهی با عنوان ابن سینا تجمیع گردیدند.

وی عمده فعالیت و گرایش پژوهشگاه ابن سینا را حوزه تولید مثل، ناباروری،  بیولوژی و بیوتکنولوژی تولید مثل در حوزه آدم و دام عنوان نمود و اضافه کرد: فعالیت پژوهشکده آنتی بادی و نانو بر سرطان و خصوصاً تشخیص زودهنگام و معالجه مبتنی بر سامانه امنیت معطوف هست.

ریاست پژوهشگاه ابن سینا دنبال کرد: فعالیت هایی که پژوهشگاه دنبال کرد موجب گردید تا به عنوان یک پژوهشگاه پیشرو و فعال در سطح کشور شناخته گردد و بتواند ردیف بودجه بگیرد.

صادقی در انتهاء اضافه کرد: ما امروزه اهتمام کردیم بتوانیم به محیطی قابل درک برای عرضه نتیجه مطالعات به زوج ها دستیابی پیدا نماییم و به همین دلیل مرکز معالجه ناباروری و سقط متعدد ابن سینا از حدود ۱۵ سال پیش ایجاد گردید و در حال حاضر به عنوان یک مرکز شاخص و معروف در حوزه تشخیص و معالجه ناباروری فعالیت می کند.

انتهای پیام