به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این طرح که طبق آن، دست کم سن ازدواج برای دخترهای، ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال حدس شده و ازدواج برای دخترهای زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد گردید، باید در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به عنوان کمیسیون کلیدی ارزیابی گردد. با این حال نظرات و […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این طرح که طبق آن، دست کم سن ازدواج برای دخترهای، ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال حدس شده و ازدواج برای دخترهای زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد گردید، باید در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به عنوان کمیسیون کلیدی ارزیابی گردد. با این حال نظرات و انتقاداتی چون « فوریت نداشتن طرح افزایش دست کم سن ازدواج، وجود فرهنگ های متفاوت در کشور و تنوع در رسیدن به بلوغ جسمی _ فکری، مغایرت طرح افزایش دست کم سن ازدواج با شرع اسلام، صحت قوانین فعلی و… » » از سوی بعضی اعضای این کمیسیون به طرح وارد گردیده هست.

پس از حملاتی که به این طرح گردید در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس حاضر گردیدیم.

در همین راستا «طیبه سیاوشی» عضو فراکسیون بانوان مجلس هم گفته: «یکی از انتقاداتی که وارد می گردد این هست که بیان می کنند شما باتوجه به چشم انداز سند ۲۰۳۰ این طرح را نوشته اید اما اصلا اینچنین نیست». وی علاوه بر این از ارزیابی این طرح در کمیسیون قضایی خبر داده هست.

به همین مقصود خبرنگار ایسنا پیگیر وضع کنونی طرح کودک همسری گردید، اما علیرغم پیگیری ها و ارتباط های مکرر، برخی اعضای فراکسیون بانوان ترجیح دادند در مورد آخرین وضع روند ارزیابی این طرح ساکت باشند و این مبحث را بیشتر از این رسانه ای نکنند.

« «سمیرا مهدوی»- فعال اجتماعی در حوزه بانوان و کودکان در اظهار کرد وگو با ایسنا اما با بیان اینکه این طرح همچنان در صحن علنی مجلس در حال ارزیابی هست اضافه کرد: «طبق گفت وگو هایی که با فاطمه ذوالقدر- نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس داشته ام این طرح همچنان در شورای نگهبان و کمیسیون قضایی در حال ارزیابی هست، البته گفت وگو هایی ضمنی در مورد این طرح میان نمایندگان وجود داشته که نه آن را رد و نه تایید می کردند و همین مسئله موجب گردید این طرح مدتی از دستور کار مجلس نیز خارج گردد، اما در آذرماه مراحل ارزیابی طرح کودک همسری دوباره در دستور کار صحن مجلس قرار گرفته هست.»

این فعال اجتماعی در حوزه بانوان و کودکان معتقد هست: « اعضای فراکسیون بانوان و کمیسیون فرهنگی اجتماعی برای مطرح کردن مشکلات ازدواج های اجباری در کودکان و طرح “کودک همسری” »این فعال اجتماعی در حوزه بانوان و کودکان معتقد هست: « اعضای فراکسیون بانوان و کمیسیون فرهنگی اجتماعی برای مطرح کردن مشکلات ازدواج های اجباری در کودکان و طرح “کودک همسری” بسیار دغدغه مند عمل و طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر موضوعاتی را مطرح کرده اند که مطرح شدن آن زمانی تابو بوده هست تا جایی که حتی اگر شورای نگهبان و یا کمیسیون قضایی با علل توجیه کننده این طرح را مسکوت بگذارند، به شخصه به عنوان یک فعال اجتماعی به سبب شکسته شدن تابوهایی که زمانی در جامعه مطرح بوده و با این لایحه شکسته گردید، دو مرتبه هم خوشحال می مانم.»

»وی در ادامه با اشاره به خاطر بروز ازدوج های اجباری در سنین کودکی اظهار کرد : « بعضی از این ازدواج ها به سبب فرهنگ های قومی قبیله ای شکل می گیرند؛ بطوریکه اگر قبیله ها به هر دلیلی با یکدیگر اختلاف دارا باشند برای حل اختلاف، دخترشان را به عقد پسر قبیله مقابل درمی آورند و دختری نیز از آن قبیله می گیرند، حال گمان کنید قوم ای دختری با سن مناسب برای ازدواج نداشته باشد، در این زمان آنان کودک دختر خود را بدون درنظر گرفتن شرایط روحی، روانی و جسمی به عقد پسری از قوم مقابل در می آورند. علاوه بر این متاسفانه بعضی دیگر از ازدواج های کودکان به سبب فقر اقتصادی والدین خانواده اتفاق می افتد.»

»به گفته این فعال اجتماعی بانوان و کودکان عارضه، «فقر فرهنگی خانواده ها» یکی دیگر از علل برزو ازدواج های کودکان هست. به گفته او « این خانواده ها باور دارند که دخترهای باید پیش از رسیدن به سن بلوغ ازدواج نموده و در خانه شوهر خود دوران بلوغ را طی کنند.»

مرکز پژوهش های مجلس طرح «کودک همسری» را سدی مقابل راه «کاهش سن ازدواج» می داند

»مهدوی در ادامه با طرح این مبحث که فعالین و قبول کنندگان طرح کودک همسری به سبب عدم مشارکت مرکز پژوهش های مجلس با چالش و سوالاتی رو به رو شده اند، اضافه کرد:« سن منطقی ازدواج برای بانوان ۲۵ و برای مردان ۲۷ سال تشریح شده، اما آمارهای میانگین سن ازدواج بیشتر از ۳۰ سال را نشان می دهد . در همین راستا مرکز پژوهش های مجلس به سبب بالا بودن میانگین سن ازدواج با این طرح مخالفت دارد، آنان اعتقاد دارند که ” در همین راستا مرکز پژوهش های مجلس به سبب بالا بودن میانگین سن ازدواج با این طرح مخالفت دارد، آنان اعتقاد دارند که “با طرح «کودک همسری» در عمل سن ازدواج را افزایش می دهیم و باید به جای مطرح کردن طرح کودک همسری اشخاص را تشویق به ازدواج کنیم؛ به عبارت دیگر مرکز پژوهش های مجلس طرح «کودک همسری» را سدی مقابل راه کاهش سن ازدواج می داند.»

»وی در بخش دیگر سخنانش به مسئله دیگری هم اشاره نمود و اظهار کرد: « سؤال دیگری که مطرح می گردد این هست که آیا زمانیکه اجبار برای ازدواج در سنین پایین مطرح هست، اصراری هم در ثبت دائمی عقد این کودکان وجود دارد یا خیر؟ باید بگویم که زیادی از این خانواده ها چندان در قید و بند ثبت ازدواج های فرزندان خود نیستند و به همین سبب هست که تعداد ازدواج های کودکان، پایین به نظر می آید.»

»به گفته مهدوی برخورد قانونی با دفترخانه هایی که بدون مجوز، ازدواج های غیرقانونی را ثبت می کنند یکی از مواردی هست که در طرح «کودک همسری» طرح شده و تحقق این با اهمیت نیازمند مشارکت وزارت دادگستری هست اما ورود آن در نص صریح قانون موجب می گردد ابزارهای قانونی برای برخورد با این مبحث افزایش یابد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعضی پزشکان اعتقاد دارند که ازدواج زیر ۱۸ سال برای بارداری بسیار پرخطر هست. آنان ولادت کودکان کم وزن که زمینه ای برای اختلالات ژنتیک دارند و ایجاد معلولیت ها و زایمان زودرس را از عارضه ها بارداری مادر در سن کم تر از ۱۸ سال می دانند؛ با این حال «کبری خزعلی»-عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان- در مورد طرح «کودک همسری» معتقد هست: «جمع کثیری از پزشکان نظریه خطر بالای فوت برای مادران در سنین پایین را رد کرده اند و این آمار را دربردارنده منحصرا یک درصد از فوت و میر مادران دانسته اند؛ زیرا زیادی از فوت ها به سبب وجود مریضی زمینه ای و … علیرغم تمام موضع گیری های اشتباه پزشکی از سوی بعضی اشخاص، افرادی که در سنین زیر ۲۰ سال مادر می گردند در مقابل سرطان های زنانه از تندرستی بیشتری برخوردارند و با توجه به اینکه جدیدا مرکز پژوهش های مجلس طی تحقیق وسیع خود، تغییر قانون را لازم ندانسته و زیادی از مدعیات حامی های تغییر قانون سن ازدواج را رد نموده هست، این مسئله را میتوان مهر تایید دیگری بر عدم ضرورت تغییر قانون فعلی دانست». اما مهدوی با طرح این سوال که آیا شرایط دختری را که در سن ۱۳ سالگی رحم یا لگن او به صورت کامل شکل نگرفته، و به سبب نامناسب بودن شرایط جسمانی متاثر از ازدواج زودرس دچار مشکل جسمی و روانی می شو، دنباید خطر تلقی کرد؟ اظهار کرد : « این در حالیت که آمارهایی که از تعداد فوت و میر کودکان متاثر از ازدواج های زودرس وجود دارد تنها ذی ربط به فوت و میر آنان بوده و به مریضی های جسمی، جنسی و روانی این کودکان توجهی نمی توان.

»به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، «فرشته روح افزا» -معاون فرهنگی اجتماعی بانوان شورای عالی انقلاب فرهنگی- هم با بیان اینکه ازدواج کودکان موجب بروز سرطان دهانه رحم می گردد، اما باید دید که چند کودک در ایران در کودکی ازدواج می کنند؟ افزود: «آمارهای دخترهای فراری که به خاطر ارتباط ها از خانه فرار می کنند بسیار زیادتر هست.»

وقتی سن ازدواج افزایش یابد، دختری که قصد دارد ازدواج کند و پدرش مخالف هست، فرار و تن فروشی می کند. خوب تر هست در جایی که پدری فرزندش را وادار به ازدواج می کند، برای او قانون بگذارید. آمار دخترهای فراری ۱۳ تا ۱۶ ساله بسیار بالاست و وقتی سن ازدواج را افزایش می دهید، در حقیقت آمار دخترهای فراری افزایش می یابد؛ در نتیجه باید فکری هم به حال آنان کرد. شاید دختری ۱۵ ساله آماده ازدواج باشد.

او معتقد هست: « ما با دیدگاه های اشتباه خود تنها آمار طلاق را افزایش می دهیم؛ آمار دخترهای فراری با اجبار خانواده برای ازدواج کودکانشان زیادتر خواهد گردید؛ این مصیبت زمانی به وقوع می پیوندد که با افزایش ازدواج های اجباری کودکان، با گروهی از دخترهای مطلقه فراری بیوه و یا دخترهای فراری شوهردار رو به رو می گردیم. »این فعال اجتماعی بانوان و کودکان با بیان اینکه شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه در زمان و مکان کنونی، بلوغ جسمی و روانی و حتی جنسی کودکان را تحت تاثیر قرار داده و علت شده تا کودکان دیرتر به بلوغ برسند، توضیح داد: « زیادی از کودکان امکان دارد در عصر پیشرفته از نظر جسمی و جنسی بالغ شده باشند اما به بلوغ فکری نرسیده باشند؛ پس طبیعی هست که آمادگی ازدواج سالم و مناسب را ندارند. »

»

انتهای پیام