به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل طیبه سیاوشی عضو فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی از تدوین برنامه ای در قالب “کودک همسری” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل طیبه سیاوشی عضو فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی از تدوین برنامه ای در قالب “کودک همسری” در مجلس شورای اسلامی از […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل طیبه سیاوشی عضو فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی از تدوین برنامه ای در قالب “کودک همسری” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل طیبه سیاوشی عضو فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی از تدوین برنامه ای در قالب “کودک همسری” در مجلس شورای اسلامی از سوی فراکسیون بانوان خبر داده که طبق آن دست کم سن ازدواج برای دخترهای به ۱۶ سال افزایش می یابد.  در این طرح دست کم سن ازدواج برای دخترهای ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال حدس شده و ازدواج برای دخترهای زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد گردید. این در حالی هست که در حال حاضر دست کم سن ازدواج برای دخترهای ۱۳ سال بوده و دخترهای زیر ۱۳ سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند.

طیبه سیاوشی: عدم مشارکت مرکز پژوهش های مجلس در افزایش سن ازدواج کودکان

طرح “افزایش سن ازدواج” تاحالا مخالفان زیادی را با خود همراه داشته، از جمله این مخالفتها از سوی مرکز پژوهشهای مجلس بوده به طوریکه طیبه سیاوشی در مورد عدم مشارکت مرکز مطالعات در تدوین طرح «کودک همسری» گفته: «این مرکز در تمام سمینار هایی که در مورد ازدواج زیر ۱۸ سال انجام می گیرد حضور می یابد تا بتواند جلوی افزایش سن ازدواج را بگیرد.» » به گفته سیاوشی این مرکز معتقد است که تعداد ازدواج هایی که در سن کودکی اتفاق می افتند کم هست و همین مسأله را پایه کلیدی مخالفت خود با افزایش سن ازدواج می دانند.

کبری خزعلی: جمع کثیری از پزشکان نظریه خطر بالای فوت برای مادران در سنین پایین را رد کرده اند

در حالی که سیاوشی عنوان نموده این مبحث مخالفانی در کشور دارد اما با شورای فرهنگی اجتماعی بانوان در مورد ممنوعیت ازدواج دخترهای زیر ۱۳ سال به توافق دست یافته هست، کبری خزعلی، عضو شورای فرهنگی اجتماعی بانوان با رد کردن این مدعا اظهار کرده که « علی رغم فشار زیاد معاونت امور بانوان رئیس جمهوری و فراکسیون بانوان مجلس و هم چنین تبیین نهادهای بین المللی به تغییر قانون سن ازدواج در کشور، این امر مورد اقبال عمومی واقع نشد».

خزعلی علاوه بر این گفته هست: در پشتیبانی از تغییر قانون سن ازدواج عللی مثل آمار بالای طلاق در این سن، خطرهای پزشکی برای مادران در این سن، ازدواج این گروه سنی با اشخاص دارای سن بالای میانسالی و پیری و …طرح شده اما با توجه به آمار رسمی کشور زیادی از این ادعاها رد گردید و هم چنین جمع کثیری از پزشکان نظریه خطر بالای فوت برای مادران در سنین پایین را رد کرده اند و این آمار را دربردارنده منحصرا ۱ درصد از فوت و میر مادران دانسته اند که زیادی از آنان به سبب وجود مریضی زمینه ای و … بوده هست و علیرغم تمام موضع گیری های اشتباه پزشکی از سوی بعضی اشخاص، افرادی که در سنین زیر ۲۰سال مادر می گردند در مقابل سرطان های زنانه از تندرستی بیشتری برخوردارند. با توجه به اینکه جدیدا مرکز پژوهش های مجلس طی تحقیق وسیع خود تغییر قانون را لازم ندانسته و زیادی از مدعیات حامی های تغییر قانون سن ازدواج را رد نموده هست، این مسئله را میتوان مهر تایید دیگری بر عدم لزوم تغییر قانون فعلی دانست.

یک پزشک مشاور ژنتیک: عارضه ها احتمالی بارداری در سنین زیر ۱۸ سال

با این حال جمیله رضازاده- پزشک مشاور ژنتیک در میزگردی که ایسنا با مبحث کودک همسری برگزار کرد، با اشاره به اینکه مشاوره های ژنتیک سن زیر ۱۸ سال را برای ازدواج سفارش نمی کند، گفته: خوب ترین سن ازدواج بین ۱۸ تا ۲۵ سال و حداکثر ۳۰ سال هست.  ازدواج زیر ۱۸ سال برای بارداری بسیار خطرناک هست، ولادت کودکان کم وزن که زمینه ای برای اختلالات ژنتیک است ، ایجاد معلولیت  ها و زایمان زودرس از عارضه ها بارداری مادر در سن کم تر از ۱۸ سال هست.

این پزشک مشاور ژنتیک به خاطر یابی ازدواج کودکان پرداخت و اظهار کرد: طبق مشاهدات در مشاوره ژنتیک، علت این چنین ازدواج  ها، تفکرات بومی اشخاص و یا برداشت های اشتباه از دیرکرد در ازدواج هست.

رضازاده با اشاره به اینکه باید به معضلات  این گونه ازدواج ها توجه کرد، یادآور گردید: ازدواج های کودکان تنها جنبه بازی دارد و هیجانی زودگذر هست.

یک متخصص بانوان: رشد ناکافی لگن بانوان و احتمال زایمان سزارین در دخترهای زیر ۱۸ سال سن

مادران زیر ۱۸ سال آمادگی بارداری ندارند

علاوه بر این محبوبه شیرازی- متخصص بانوان نیز در مورد عارضه ها احتمالی بارداری در سنین زیر ۱۸ سال، تاکید کرده بود که امکان دارد دخترهای در سنین کمتر از ۱۸ و ۲۰ سالگی و گاهی ۲۵سالگی به بلوغ فیزیکی نرسند؛ که این مسئله عوارضی در این دوران خواهد داشت. علاوه بر این امکان دارد به سبب رشد ناکافی لگن بانوان، این مبحث مانع زایمان طبیعی شود و یا به سبب نامرتب بودن عادت ماهیانه در سنین پایین، اشخاص کم خون باشند.

این متخصص بانوان بیان کرده که در سنین کمتر از ۱۸ سال استخوان ها احتیاج به تکامل و ایجاد ذخیره استخوانی دارند تا بعد از ۵۰ سالگی که برداشت کلسیم از استخوان ها شروع می شود به مشکل برنخورند. با توجه به این مبحث وقتی بارداری در سنین پایین اتفاق می افتد، ذخیره استخوانی مادر به سمت جنین می رود. علاوه بر این به احتمال زیاد مادر از نظر روحی و روانی آمادگی بارداری ندارد و بالغ نیست.

این فوق تخصص بارداری های خطرناک وزن کم نوزاد، امکان کم خونی و مشکلات کروموزومی را هم از دیگر مشکلات بارداری در اوایل سن عادت ماهیانه دانشسته بود.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ایران که یکی از کشورهای عضو پیمان نامه جهانی حقوق کودک بوده این پیمان نامه را در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۷۰ امضاء کرد و مجلس آن را در اول اسفند ماه سال ۱۳۷۲ به تصویب رساند .باتوجه به پیمان نامه جهانی حقوق کودک که یک کنوانسیون بین المللی هست در آن حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان بیان شده و بر طبق آن، اشخاص زیر سن ۱۸ سال کودک به شمار می روند.

در ماده ۶ این پیمان نامه آمده :کشورهای طرف کنوانسیون حق ذاتی هر کودک را برای زندگی به رسمیت خواهند شناخت ؛ علاوه بر این کشورهای طرف کنواسیون ایجاد حداکثر ابزارها را برای بقا و پیشرفت کودک ضمانت خواهند کرد.

در ماده ۹ نیز گفته شده کشورهای طرف کنوانسیون ضمانت می کنند که کودکان علیرغم خواسته شان از والدین خود جدا نشوند، مگر در مواردی که مقام های ذیصلاح مطابق قوانین و مقررات و پس از بررسیهای قضایی مصمم گردند که این جدایی به سود کودک هست . این گونه تصمیم های ممکن هست در مورد ها به خصوصی از قبیل سوءاستفاده و یا بی توجهی والدین کودک و یا هنگام جدا شدن والدین از یکدیگر لزوم یابد و در این صورت باید در مورد محل اقامت کودک تصمیمی اتخاذ شود.

لازم به ذکر هست که ایران در تصویب کنوانسیون حق شرط خود را اینطور مطرح نموده که دولت جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود محفوظ می داند که مفاد یا بندهایی از پیمان نامه را که در تعارض با قوانین اسلامی و قوانین داخلی باشد، به اجرا درنخواهد آورد.گرچه ۱۰ کشور دیگر اسلامی نیز حق شرط مانندی را بر پیمان نامه داشته اند اما حق شرط ایران بیشترین اعتراض را در تاریخ این کنوانسیون به دنبال داشته اما باید توجه داشت که این شرط مشخص نخواهد کرد که ایران چه استانداردهایی از حقوق بین المللی کودکان را رعایت خواهد کرد و کدام یکی از حقوقها با قوانین اسلامی متعارض هست.

با این حال فعالین حقوق کودک به علل آسیبهای اجتماعی و پایمال شدن حقوق کودکان با این پدیده بشدت مخالف می باشند و اعتقاد دارند کودک همسری نوعی کودک آزاری جنسی هست که با امتداد ازدواج کودکان در جامعه، کشور به جامعه ای نابالغ مبدل خواهد گردید.

یک فعال حقوق کودک: مخالفان طرح افزایش سن ازدواج، آن را ژستی غربی می دانند

مونیکا نادی، یکی از فعالین حقوق کودک در اظهار کرد وگویی با ایسنا، با اظهار خوشحالی از طرح “کودک همسری” مونیکا نادی، یکی از فعالین حقوق کودک در اظهار کرد وگویی با ایسنا، با اظهار خوشحالی از طرح “کودک همسری” که دست کم سن ازدواج برای دخترهای به ۱۶ سال افزایش می یابد وازدواج در سنین زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد گردید، اظهار کرد: متاسفانه زیادی از مخالفین با این طرح اعتقاد دارند که این طرح تقلیدی از دیدگاههای غربی هست و آن را یک ژست بین المللی تلقی می کنند اما مبحث کلیدی در این مورد، نقض حقوق بنیادی کودکان در کودک همسری هست. در قوانین داخلی، کودکی که زیر ۱۸ سال سن دارد برای امورمالی و شرکت در انتخابات و رانندگی بدون عزم سالم تلقی می شود اما همان کودکان برای ورود به یک ارتباط جدی مثل ازدواج، قانونا مجاز می باشند.

نادی با اشاره به بعضی مخالفت ها نسبت به طرح “کودک همسری” نادی با اشاره به بعضی مخالفت ها نسبت به طرح “کودک همسری” و افزایش سن ازدواج اظهار کرد: افرادی می باشند که گاها با استناد به علل شرعی در مقابل افزایش سن ازدواج مخالفت دارند و اعتقاد دارند که در شرع تنگنا در سن ازدواج وجود ندارد اما در کمال خوشبختی عرضه کنندگان این طرح مشکلات شرعی را برطرف کرده اند و از فتاوی فقهای معتبر معاصر که بلوغ عقلی را ملاک ازدواج قرار داده اند بهره جسته اند.

 کودکان توانایی آنالیز و بررسی یک ازدواج را ندارند

وی اضافه کرد: علاوه بر این بعضی از مخالفان اعتقاد دارند که کودکان با بلوغ جنسی باید نیازهای خود را از طریق ازدواج برطرف کنند این درحالیست که از لحاظ اقلیمی و زیست محیطی شرایط بلوغ جنسی نسبت به قبل تماما متمایز شده و نمی شود سن مشخص را ملاک کلی برای همه کودکان دانست. بعضی از این مخالفان نیز باور دارند که این ازدواجها با رضایت کودکان و برای برطرف نیازهای جنسی هست در حالیکه با اندکی واقع بینی متوجه خواهیم گردید که کودکان از نظرعلمی به بلوغ عقلی نرسیده و قدرت آنالیز و بررسی یک ازدواج را ندارند. در نتیجه عزم و رضایت کودک در ازدواج معیوب بوده و نمی شود به انتخاب کودک اعتبار حقوقی بخشید مخصوصا اینکه آمارها نشان از آن دارد که زیادی از این ازدواج ها به اجبار خانواده ها و شرایط هست.

نادی با اشاره به طرح کودک همسری که دست کم سن ازدواج برای دخترهای را به ۱۶ سال افزایش داده هست، اضافه کرد: این طرح به صورت قطع، مثبت بررسی می شود زیرا با پیمان نامه جهانی حقوق کودک که ایران هم به آن ملحق شده هست هماهنگی بیشتری دارد. بر طبق پیمان نامه اشخاص زیر ۱۸ سال کودک تلقی می گردند و دولتهای عضو ملزم می باشند تا منفعت های عالیه آنان را تامین کنند.

کودک همسری با حقوق بنیادی کودکان متعارض هست

این فعال حقوق کودکان اظهار کرد:  کودک همسری با حقوق بنیادی  کودکان متعارض هست چراکه حق کودکی را از آنان  سلب می کند و علاوه بر این حق رشد و بقا  کودک را در خطر قرار می دهد و حتی امکان دارد مانع تحصیل وی نیز شود به همین سبب ازدواج کودک در تضاد با حقوق بنیادی کودکان بر طبق پیمان نامه هست و باید نسبت به برطرف این معضل تدابیر قانونی اتخاذ شود.

نادی در ادامه در خصوص سن تعیینی در طرح اظهار کرد: خوب تر بود تا سن قانونی ازدواج افزایش بیشتری داشته باشد تا به صورت کامل با پیمان نامه تطبیق یابد چراکه تدوین کنندگان  پیمان نامه حقوق کودک با پیروی از اصول روانشناسی، حقوقی، اجتماعی و مددکاری آن را تنظیم کرده اند. اما باید این نکته را موردنظر قرار داد که باتوجه به مقتضیات فرهنگی و اجتماعی جامعه ما، اجرای این  طرح با توجه به ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال و لزوم اجازه دادگاه با جلب نظر پزشکی قانونی و اجازه ولی، به شرط رعایت مصلحت در ازدواج های بین ۱۳ تا ۱۶ سال  مثبت تلقی می شود و تا حدی به ایده ال و استانداردهای علمی نزدیک شده هست.

وی اظهار کرد: شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه در زمان و مکان کنونی،  بلوغ جسمی و روانی و حتی جنسی کودکان را تحت تاثیر قرار داده و علت شده تا کودکان دیرتر به بلوغ برسند و حتی در جامعه کودکانی را شاهد هستیم که از نظر جسمی و جنسی بالغ شده اما به بلوغ فکری نرسیده اند و طبیعی هست که آمادگی ازدواج سالم و مناسب را ندارند.

این وکیل دادگستری در بخش دیگری از اظهارات خود به ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی که ازدواج  دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال را مشروط به اجازه ولی وحکم دادگاه کرده و ازدواج کودکان بزرگتر را به صورت مطلق جایز دانسته هست اشاره نمود و اظهار کرد: متاسفانه تجویز ازدواج زیر این سنین در دادگاه ها فرایند مشخصی ندارد و برطبق مورد به قاضی واگذار شده هست که به خاطر سلیقه ای عمل کردن در این مسئله تصمیم گیریها در این مبحث از شهری به شهر دیگر متمایز هست و علت شده تا رویه های متفاوتی هم در این مورد اعمال شود.

این فعال حقوق کودک در ادامه گفت وگو هایش به آسیبهای ازدواج کودکان اشاره نمود و اضافه کرد: کودک همسری تبعات و عارضه هایی من جمله جدایی غیرمنتظره کودکان از دنیای بچگانه شان، ضعف جسمی دخترهای برای مادر شدن و مشکلات زایمان های زودرس، ضعف در حفظ از زندگی و فرزند را دارد. علاوه بر این بیوه شدن زودرس، طلاق و حتی طلاق های عاطفی زوجین بعد از افزایش سن از تبعات کودک همسری هست و زیادی از اشخاص با ازدواج در سنین کودکی و بعد از بلوغ فکری تناسبی بین ازدواجشان با معیارهای خود نمی بینند که به سبب نداشتن شرایط جدایی این ارتباط به یک طلاق عاطفی منتهی می شود.

نادی در ادامه گفت وگو هایش به آسیبهای ازدواج کودکان اشاره نمود و اضافه کرد: کودک همسری تبعات و آسیبهایی من جمله جدایی غیرمنتظره کودکان از دنیای بچگانه شان، ضعف جسمی دخترهای برای مادر شدن و مشکلات زایمان های زودرس، ضعف در حفظ از زندگی و فرزند را دارد.

وی علاوه بر این بیوه شدن زودرس، طلاق و حتی طلاق های عاطفی زوجین بعد از افزایش سن را از تبعات کودک همسری دانست و تاکید کرد: زیادی از اشخاص با ازدواج در سنین کودکی و بعد از بلوغ فکری تناسبی بین ازدواجشان با معیارهای خود نمی بینند و به سبب اینکه شرایط جدایی را ندارند این ارتباط به یک طلاق عاطفی منتهی می شود.

او در جواب به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان ندارد با اجرای این طرح بعضی خانواده ها با عدم ثبت ازدواج و یا ثبت ازدواج به صورت غیر مجاز کودکان خود را وارد ارتباط جدی “ازدواج” او در جواب به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان ندارد با اجرای این طرح بعضی خانواده ها با عدم ثبت ازدواج و یا ثبت ازدواج به صورت غیر مجاز کودکان خود را وارد ارتباط جدی “ازدواج” کنند؟، به ضمانت اجراهای کیفری قطعی در مواد ۵۰ و ۵۶ قانون پشتیبانی از خانواده برای مردان، اولیای قهری، مادران و سرپرستان قانونی و علاوه بر این سرپرستانی اشاره نمود که در صورت عدم رعایت مقرات قانونی مرتکب گناه می گردند و مجازات هایی مشمول وی می شود و اظهار کرد: زیادی از خانواده ها در روستاها و شهرهای کوچک این ازدواجها را ثبت نمی کنند و از تبعات آن نااگاه می باشند من جمله اینکه امکان دارد حاصل ازدواجهای ثبت نشده، نوزادانی باشند که بدون هویت قانونی گردند.

افزایش سن ازدواج کودکان نیازمند افزایش آگاهی و فرهنگ هست

از طرف دیگر وی بر این نکته تاکید کرد که در این زمینه تنها اعمال مجازات کافی نخواهد بود و احتیاج به استفاده از ابزارهای کارآمد فرهنگی و افزایش آگاهی های عمومی برای ترویج این مبحث وجود دارد و اضافه کرد: در اجتماع کنونی احتیاج به قوانین مترقی داریم که با فرهنگ سازی در جامعه درونی شود. مجازات ها یک تنه سودمند نخواهد بود هر چند در صورت تصویب طرح کودک همسری، مجازات های قانونی مشمول آن نیز خواهد گردید.

نادی در ادامه در مورد لزوم شناسایی خانواده های متخلف در این مبحث اظهار کرد: شناسایی این خانواده ها به صورت موردی شاید عده ای از کودکان را از ازدواج در امان نگه دارد اما در کل روش شایسته ای نخواهد بود و نباید فراموش کرد که خوب ترین راه برای کاهش ازدواجهای زودرس کودکان این هست تا خانواده های متخلف به تبعات آن پی ببرند و آگاهانه در این مورد تصمیم گیری کنند.

نادی با بیان اینکه تعلیم حقوق کودک و فرهنگ سازی و آگاهی از تبعات این ازدواجها از طریق رسانه ها توان دارد در جامعه موثر باشد اظهار کرد: تصویب این طرح نوید وجود یک قانون مطلوب هست ولی اگر در کنار آن، تعلیم و فرهنگ سازی وجود نداشته باشد، نمی شود با این معضل بدرستی مبازره کرد، چراکه آسیبهای اجتماعی و معضلات اجتماعی تنها جنبه قانونی نداشته و بخش عمده آن وجهه فرهنگی و اجتماعی دارند.

سنت و عرف و مشکلات اقتصادی عمده سبب ازدواج کودکان

وی علت گرایش بعضی خانواده ها به ازدواج کودکان را در فرهنگ و سنت و عرف حاکم منطقه ای و علاوه بر این مسئله های اقتصادی دانست و اضافه کرد: مشکلات جامعه به ویژه معضلات اقتصادی ، اجتماعی و بیکاری در این مبحث بسیار موثر هست. چراکه در زیادی از مواقع رویت می شود که خانواده ها به سبب مشکلات اقتصادی فرزندان خود را  به ازدواج در می آمورند تا از این راه هم فرزندشان تامین اقتصادی گردند و هم خودشان از زیر بار تامین نیازهای کودکانشان خارج گردند و یا حتی بعضی از خانواده ها منفعت های مالی از این ازدواج ها به دست می آورند.

این فعال حقوق کودکان در انتهاء اظهارات خود اظهار امیدواری کرد تا تبعات پدیده کودک همسری توسط مخالفان دیده شود و راه تصویب این طرح و اجرایی شدن آن به مدد همه مسئولان و فعالین اجتماعی و رسانه ها هموارد شود تا امکان بهره مندی کودکان از حق کودکی شان فراهم شود.

گزارش از نجمه محمودی نیا

انتهای پیام