علی اکبر لبافی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به مدد جبرانی دولت به کارکنان و بازنشستگان، اظهار کرد: دولت مدتی هست که مبحث سبد پشتیبانی غذایی را به منظور کمک به معیشت اقشار ضعیف و کم درآمد دنبال می نماید که البته هنوز به صورت کامل اختصاص نداده هست. سازمان بازنشستگی هم […]

علی اکبر لبافی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به مدد جبرانی دولت به کارکنان و بازنشستگان، اظهار کرد: دولت مدتی هست که مبحث سبد پشتیبانی غذایی را به منظور کمک به معیشت اقشار ضعیف و کم درآمد دنبال می نماید که البته هنوز به صورت کامل اختصاص نداده هست. سازمان بازنشستگی هم جدیدا اعلام نمود که ۹۵ درصد بازنشستگان کشوری، کمتر از سه میلیون تومان حقوق دریافت می کنند که از این جهت نیازمند توجه می باشند و با توجه به آنکه مصوبه واریز کمک جبرانی دولت، مختص حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان هست، بر این اساس جامعه بازنشستگان مشمول دریافت سبد کالا می گردند.

وی در جواب به این سوال که اگر این طرح تورم زا هست به چه سبب دولت درصدد پرداخت کمک جبرانی به کارکنان و بازنشستگان هست؟ اظهار کرد: حقیقت این هست که با تورم نقطه به نقطه ای که هم اکنون به بالای ۳۶ درصد دست یافته هست، دیگر برای دولت اهمیتی ندارد که با واریز کمک جبرانی، پنج یا شش درصد دیگر به تورم اضافه گردد. دولت به تبعات پرداختهای نقدی و تاثیر آن بر قیمت تورم به خوبی آگاه هست منتها در شرایط کنونی اولویت را بر محافظت قدرت خرید مردم گذاشته و کوشش می نماید تا معیشت دهک های پایین جامعه را ولو به شکل مسکّن موقتی، حفظ کند.

این کارشناس مسایل اقتصادی در مورد جامعه هدف این طرح که حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان را دربردارنده می گردد نیز، گفت: دولت خط معیشتی را تشریح کرده که طبق آن یک خانواده مایحتاج اولیه خود را تامین می کند و با ارزیابی اولیه ای که انجام داده سه میلیون تومان را به عنوان خط معیشت و معیار خط فقر قرار داده تا برای افرادی که در این خط جای می گیرند کمک های جبرانی اختصاص بدهد، منتها این بررسی توان ندارد منطقی باشد چون همین اکنون خانواده هایی می باشند که کمتر از سه میلیون تومان می گیرند ولی درآمد سرشاری از عواید اقدامات جانبی دارند و زندگیشان از پنج میلیون تومان خوب تر هست؛ خانواده هایی هم می باشند که فقط همین رقم را می گیرند یا عائله بیشتری دارند که نمی توان معیار قرار داد بنابراین آنچه که امروز دولت استخراج و تصمیم گیری کرده همین رقم سه میلیون تومان هست ولی مبنای علمی و ساز و کار شایسته ای برای تشخیص میزان درآمد اشخاص نیست.

لبافی درعین حال در مورد مراجع اجرای این طرح، اظهار کرد: دولت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات دارد که ۵۰ میلیارد دلار آن نفت و گاز، ۲۵ میلیارد دلار فولاد و پتروشیمی و ۲۵ میلیارد دلار هم صادرات بخش خصوصی هست که اگر از صادرات بخش خصوصی بگذریم، متولی کلیدی ۷۵ درصد ارز کشور خود دولت هست بنابر این مراجع کافی برای اجرای این طرح و علاوه بر این اختصاص سبد کالا را در اختیار دارد.             

             وی در انتهاء اضافه کرد: در گذشته سامانه کوپنی وجود داشت ولی چندان مورد استفاده خانواده ها قرار نمی گرفت یا کالاهایی ارائه می گردید که مورد احتیاج مردم نبود بنابراین اعتقاد دارم راهکار پشتیبانی از اقشار محروم و کم درآمد، توزیع سبد کالا یا کوپن و بسته های غذایی نیست و باید به شکل ریشه ای اقدام عملیاتی صورت دهیم.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، جدیدا هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه وبودجه کشور «پرداخت کمک جبرانی  به کارکنان دولت و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری» را به تصویب رسانده هست. طبق این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز هست، برای کارکنان رسمی، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قرار دادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی کشوری، لشکری و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوقها که مجموع پرداختی آنان کمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه هست، کمک جبرانی از طریق حساب بانکی مربوط با حقوق و دستمزد آنان واریز کند.

انتهای پیام