محمدنعیم امینی فرد در اظهار کرد وگو با ایسنا، در توضیح وضع فعلی تامین دوا در کشور، اظهار کرد: جدیدا کمیسیون بهداشت به سبب آنکه بعضی تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در مورد ی مسائل ذی ربط به تامین دوا به سران قوا مطرح می شود، نشستی با رییس مجلس شورای اسلامی برگزار […]

محمدنعیم امینی فرد در اظهار کرد وگو با ایسنا، در توضیح وضع فعلی تامین دوا در کشور، اظهار کرد: جدیدا کمیسیون بهداشت به سبب آنکه بعضی تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در مورد ی مسائل ذی ربط به تامین دوا به سران قوا مطرح می شود، نشستی با رییس مجلس شورای اسلامی برگزار و دغدغه های بنیادی را پیگیری کرد.

وی با بیان این که «تخصیص ارز در زمان و میزان مناسب مهمترین دغدغه و چالش است» دنبال کرد: علی رغم این که حدود ۹۰ درصد تقاضای دارویی در کشور توسط صنعت داروسازی تامین می شود، میزان قابل ملاحظه ای از مواد اولیه باید وارد شود تا چرخه تولید ۹۰ درصدی دوا در کشور محافظت شود، این یعنی باید مواد اولیه در زمان مناسب وارد شود. از سوی دیگر کمتر از ۱۰ درصد دوا ها از خارج کشور تامین می شود که به لحاظ اعتبار ریالی ۳۰ درصد بازار دارویی کشور را تشکیل می دهد که باید برای آن تمهیدات مناسب اندیشید.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که «مساله امکانات پزشکی نیز یکی دیگر از مشکلات این روزهاست» توضیح داد: وضع امکانات پزشکی پیچیده تر از داروست، چون تنوع بیشتری در امکانات پزشکی اعم از مصرفی و غیرمصرفی و علاوه بر این نوع سیاست گذاری و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد که به بعضی کالاها تخصیص داده و بعضی کالاها از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره مند نیستند. از این لحاظ امکانات پزشکی پیچیدگی بیشتری دارد.

امینی فرد دنبال کرد: بانک مرکزی تجربه این چنینی را در مورد امکانات پزشکی ندارد و طبق معمول نرخ مشخصی را دنبال می کرد. به نظر می آید ناهماهنگی ای وجود دارد. کمیسیون بهداشت در پی ایجاد چنین سازگاری و سامان دادن آن هست.

وی در مورد وضع تامین دوا های مریض ها خاص و مشکلات پیش رو اظهار کرد: پیش از ایجاد مسائل ذی ربط به تخصیص ارز، تفاوت نرخ قابل ملاحظه ای بین دوا های تولید داخل با همانند بیگانه وجود نداشت. با التهابات و تحولات ارزی این تفاوت محسوس گردید، بنابراین در عمل سبد حمایتی بیمه ها متمرکز به دوا های تولید داخل گردید. این موجب ایجاد التهاب و آشفتگی بین مریض ها شده البته که دوا های همانند داخلی به سبب حساسیت موجود از کیفیت پذیرفتنی و شایسته ای بهره مند هست، ولی به هرحال مشکل آن هست که دولت و بیمه ها چتر حمایتی را از روی دوا های برند بیگانه که همانند داخلی دارند، برداشته اند این فشار مضاعفی به مریض ها وارد می کند. البته دو مرتبه هم اگر مواردی وجود داشته باشد برای تنظیم بازار و تامین دوا کم بودن دیده شود، مطمئنا آن را برطرف خواهند کرد.

امینی فرد دنبال کرد: در چنین شرایطی قوانین باید اصلاح شود چون با قوانین فعلی توان نداریم برای دوا های برند که همانند داخلی دارند چتر حمایتی ایجاد کنیم، چون بر طبق قانون برنامه ششم موظفند طبق فارماکوپه دوا تجهیز کنند. تجهیز دوا خارج از فارماکوپه وجاهت قانونی ندارد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که «بعضا کم بودن دوا وجود دارد»، اظهار کرد: چهار ماه گذشته حدود ۴۰ قلم کم بودن دارویی داشتیم این میزان دو ماه گذشته به ۸۰ قلم رسید حالا ۱۱۰ تا ۱۲۰ قلم کم بودن دوا داریم. البته ۳۰ قلم موجود هست، اما شرکت های دارویی به سبب کم بودن نقدینگی توان ندارند به بازار دهند، کما این که بقیه اقلام دارویی موجود بوده و ذخیره استراتژیک هم داریم.

امینی فرد در مورد کم بودن دارویی اظهار کرد: همیشه قدری کم بودن در بازار دارویی داریم. ما در اوج تحریم های سال ۱۳۹۰، ۲۷۰ قلم دوا کم بودن داشتیم که با گشایش ها و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و داخلی این میزان به ۲۰ قلم رسید. حالا با مشکلات به وجود آمده ۸۰ قلم کم بودن دارویی داریم.

وی راهکار برطرف کم بودن دارویی را تامین نقدینگی دانست و توضیح داد: باید سازمان برنامه برای شرکت های بیمه گر در زمان مناسب تر تخصیص ها را انجام دهد. پرداخت های سازمان های بیمه گر هم باید طوری سامان پیدا نماید که دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه دارویی هزینه نمایند. مطمئنا با تخصیص و تامین ارز در موقع و زمان مناسب مشکلات تا حدودی برطرف می شود و برای واردات مواد اولیه به عنوان احتیاج سریع صنعت داروسازی جهت چرخش کار مشکلات کمتر خواهد گردید.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس شورای اسلامی در توضیح سبب وجود مشکل نقدینگی در شرکت های دارویی و امکانات پزشکی اظهار کرد: بیمارستان ها مقادیر قابل ملاحظه ای به شرکت های پخش دوا بدهکارند، شرکت های پخش دوا نیز به صنعت داروسازی بدهکار هستند، بنابراین عاجل ترین مشکل صنعت دوا و حتی مهمتر از تخصیص ارز برطرف کم بودن نقدینگی در حوزه دارویی هست که حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار صنعت دارویی کشور هست. در این شرایط حدود هفت تا هشت هزار میلیارد تومان شرکت های دارویی از داروخانه ها و بیمه ها طلب دارند این موجب شده که امکان توصیه مواد اولیه و توصیه امکانات با اشکال روبه رو شود.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه علی رغم این که تامین اجتماعی به بیمارستان ها بدهکار هست، اما به سبب آنکه بزرگترین هلدینگ تولید دوا در کشور محسوب می گردد مبلغی حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان از شرکت های پخش دوا طلبکار هست.

امینی فرد با تاکید بر این که «باید دانشگاه علوم پزشکی میزان مبالغ تخصیص یافته را تنها برای پرداخت بدهی ها به حوزه دوا و امکانات پزشکی پرداخت کند»، اظهار کرد: در سال گذشته وجوهی که برای مصارف دارویی و امکانات پزشکی به شرکت های امکانات پزشکی داده می گردید در جاهای دیگری هزینه می گردید که این فرایند باید عوض شود.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس شورای اسلامی در انتهاء اظهار کرد: این یک حقیقت هست که امکان دارد ما در آینده به سبب تبادلات مالی در حوزه دارویی دچار مضیقه شویم. درست هست که حوزه دارویی تهدید نشده اما مشکل در تبادلات مالی امکان دارد گریبانگیر حوزه دارویی شود بنابراین باید تخصیص ها جدی تر، سریع تر و در زمان قطعی صورت بگیرد.

انتهای پیام