عیسی راستین نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می شود امسال پنج هزار هکتار از مزارع شهرستان‌های گچساران، باشت، بهمئی، چرام و کهگیلویه و سایر مناطق مستعد کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت محصول ذرت دانه‌ای برود. وی بیان کرد: بخشی از بذر مورد نیاز کشاورزان ذرت کار از […]

عیسی راستین نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می شود امسال پنج هزار هکتار از مزارع شهرستان‌های گچساران، باشت، بهمئی، چرام و کهگیلویه و سایر مناطق مستعد کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت محصول ذرت دانه‌ای برود.

وی بیان کرد: بخشی از بذر مورد نیاز کشاورزان ذرت کار از سوی کارگزاران مورد تایید جهاد کشاورزی استان توزیع و بقیه در روزهای آینده توزیع خواهد شد.

زاستین نسب افزود:امسال میزان کشت ذرت در مزارع کهگیلویه و بویراحمد نسبت به پارسال یکهزار هکتار افزایش می یابد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: پارسال حدود چهار هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت ذرت  دانه ای رفته بود.

وی همچنین از کشت برنج در پنج هزار و ۳۰۰ هکتار از مزارع استان در سال جاری خبر داد.

راستین نسب ابراز داشت: این میزان برنج در شهرستان های هشت گانه استان با توجه به بارندگی های مطلوب کشت شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد:تاکنون ۵۳هزار تن گندم سیلویی، هشت هزار و ۱۰۰ تن گندم بذری و ۲ هزار و۵۶۰ تن دانه های روغنی کلزا از کشاورزان استان خریداری شده است.

راستین نسب عنوان کرد: برداشت محصول گندم بهار و تابستان امسال در ۷۸هزار هکتار مزرعه دیم و ۲۱ هزار هکتار مزرعه آبی کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود.

راستین نسب ابراز داشت: هر کیلوگرم گندم معمولی به قیمت ۲۵هزار ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم به نرخ ۲۶هزار ریال از کشاورزان خرید تضمینی می شود.

وی گفت:براساس برآوردها ۱۳۵ هزار تن گندم در مزارع استان برداشت می شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویر احمد افزود: با توجه به اینکه بخشی از گندم تولید شده در استان برای پخت نان به مصرف کشاورزان می رسد میزان خرید تضمینی این محصول در استان ۷۵هزار تن برآورد شده است.

راستین نسب عنوان کرد: پاییز امسال ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع مناطق مختلف استان زیر کشت دانه های روغنی کلزا رفت در حالی که میزان کشت این محصول در سال زراعی پیش یکهزار و ۷۰۰ هکتار بود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزایش عملکرد در واحد سطح و بالا رفتن مساحت زیر کشت از دلایل بالا رفتن تولید این محصول است.

وی ابراز داشت: امسال هر کیلوگرم محصول کلزا به قیمت ۴۶هزار ریال از کشاورزان خریداری می شود.

راستین نسب گفت:جهاد کشاورزی با هدف اصلاح الگوی کشت از تولید محصول کلزا حمایت می کند و خرید تضمینی محصول کلزا از جمله مهمترین این حمایت هاست.

وی افزود: پرداخت تسهیلات برای کشت و خرید ماشین آلات کشاورزی و نظارت بر کاشت، داشت و برداشت از جمله حمایت های دولت برای توسعه کشت این محصول است.

راستین نسب بیان کرد: کشت محصول کلزا برای خودکفا شدن در زمینه روغن نباتی از اولویت های دولت است.

وی اظهار داشت که محصول کلزا نسبت به دیگر محصولات زراعی آب کمتری برای تولید نیاز دارد که به دلیل خشکسالی جایگزین خوبی برای دیگر محصولات زراعی است.

براساس آمار رسمی هم اکنون ۵۰ هزار خانوار کهگیلویه و بویراحمد در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به فعالیت مشغولند که حاصل دسترنج این بهره برداران سالانه ۹۱۰ هزار تن محصول است.

سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.