روزنامه صبح نو: یکی از کارکردهای ادبیات توجه به زمانه و مقتضیات هست. در هر دوره‌ای می‌توان رخدادهای و رخدادهایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما تهی هست و عموماً نویسندگان به عللی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ مباحث چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند. شاید از یک […]

روزنامه صبح نو: یکی از کارکردهای ادبیات توجه به زمانه و مقتضیات هست. در هر دوره‌ای می‌توان رخدادهای و رخدادهایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما تهی هست و عموماً نویسندگان به عللی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ مباحث چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند.

شاید از یک سو با مبحث همدلی ندارند و از طرف دیگر احساس می‌کنند با نوشتن آثاری که به مسائلی چون عدالت‌خواهی، مفاسد اقتصادی و … بپردازند وارد حریمی غیر از ادبیات خواهند گردید.

با این وجود طی چند سال گذشته بعضی نویسندگان ترجیح دادند این ملاحظات را کنار گذاشته و آثاری را تولید کنند که حال و احوال زمانه را انعکاس دهد. در گزارش ذیل به چند کتاب که به مبحث مفاسد اقتصادی و عدالت‌خواهی پرداخته‌اند اشاره خواهیم کرد.

سرگردانی در «سه راه سرگردان»

سرک کشیدن به محافل سری

یکی از آثاری که دو سال پیش با مبحث مفاسد اقتصادی به طور رمان نوشته گردید «سه راه سرگردان» اثر آقای رضا رسولی بود. داستان رمان در مورد یک مدیر رسانه‌ای هست که در بخش صنعت کشور مشغول به کار هست.

این شخصیت که دارای تحصیلات در راستای ایرانشناسی هست، دغدغه ایران و مردم کشور را دارد و با مفاسد بزرگ در صنعت روبه‌رو می‌شود و تمام تلاشش را می‌کند تا نهادهای نظارتی اشخاص متخلف را مورد بازرسی قرار دهد و در این مسیر با مشکلات و گرفتاری‌هایی که این اشخاص متخلف برای او پدید می‌آورند، رو به رو می‌شود.

رسولی در رمانش به خوبی در اثرش نشان می‌دهد در جایی که اشخاص فاسد لانه‌گذاری کرده‌اند، خدمت صادقانه دیگر اشخاص نیز هدر می‌شود و اگر چشم های تیزبینی در بالادست وجود نداشته باشد، این فساد قابل سرایت به سایر اجزاست و وقتی گسترش پیدا نماید درمانش از هر زمانی سخت‌تر خواهد گردید.

نکته با اهمیت رمان «سه راه سرگردان» تشکیلاتی عمل کردن شخصیت اول داستان هست که سر انجام برای حل معضل سراغ نهادهای قانونی نظام می‌رود و نویسنده از اقدام فردی و انفرادی در جهت عدالت‌خواهی پرهیز می‌کند.

هر چند اثر رضا رسولی در بخش‌های فنی دچار ضعف‌هایی هست اما از جهت پرداخت مضمونی و بعضاً تیپ‌سازی در رمان موفق عمل کرده و کتاب «سه راه سرگردان» توانست نظر بعضی منتقدان را به خودجلب کند تا جایی که نویسنده را ترغیب کرده داستانش را در جلد دوم این اثر دنبال کند. «سه راه سرگردان» را انتشارات عهد مانا روانه بازار کرده هست

«رستاخیز عاشقی» داستان‌های آشنای این روزها

سرک کشیدن به محافل سری

«سه راه سرگردان» را انتشارات عهد مانا روانه بازار کرده استداستان طلبه سیرجانی را همه احتمالاً شنیده یا خوانده‌اید. طلبه‌ای که بر علیه زمین‌خواری در منطقه محل سکونتش اقدام کرد و در این راه به مشکلات بسیاری برخورد و حتی کارش به زندان کشید. راهپیمایی‌های اعتراضی او در آن دوران بسیار معروف گردید.

اکنون آقای محمد سرشار در اولین تجربه رمان‌نویسی خود رفته سراغ مسأله‌ای همانند و روحانی خلق کرده که در شهر و دیار خود بر علیه زمین‌خواری و فساد اقتصادی ایستادگی می‌کند.

محمد سرشار (که هم اینک مدیر شبکه پویا نیز هست) در رمان خود دو جبهه درست کرده. قسمتی از مدیران فاسد شهر که با گرفتن رشوه راه را برای زمین‌خواران هموار می‌کنند و طرف دیگر هم این روحانی جوان هست که بر علیه این مفاسد اقدام می‌کند و وقتی مدیران شهر را قبول کننده خود نمی‌بیند به مردم متوسل می‌شود.

نویسنده در رستاخیز عاشقی فساد را نشان می‌دهد بهمراه مدیران فاسد. از طرف دیگر تبعات حرکت در این مسیر را هم نشان می‌دهد.

جایی که روحانی جوان به گناه اقدام بر علیه امنیت ملی به زندان می افتد و آبرویش در خطر قرار می‌گیرد. رستاخیر عاشقی اما منحصرا ناامیدی نیست چون که چشم‌های بیدار و نظارتی سر انجام وارد گردیده و دست مفسدان را از بیت‌المال کوتاه می‌کنند.

««رستاخیزعاشقی» در اردبیهشت‌ماه سال کنونی در ایام نمایشگاه کتاب تهران منتشر و مورد اقبال مخاطب های واقع گردید.

«بیست زخم کاری» و فسادهای مخفی

سرک کشیدن به محافل سری

آقای محمود حسینی‌زاد را قبل تر با عنوان مترجم می‌شناختیم آن‌هم آثاری از نویسندگان آلمانی‌زبان. حال این مترجم چند سالی هست خود دست به قلم شده و داستانی نوشته هست با مبحث فساد اقتصادی.

««بیست زخم کاری» در مورد افرادی هست که با ظاهرسازی خود را افرادی ظاهرالصلاح جا می‌زنند و با نفوذ در دستگاه‌های دولتی و عمومی به دست‌اندازی به بیت‌المال مشغول می‌شوند.

داستان کسانی که با ولع اکتساب قدرت و ثروت حتی مذهب را هم قربانی امیال شخصی خود می‌کنند. « «بیست زخم کاری» اثری از انتشارات چشمه هست.

«مستوری» و داستان جنگ ندیده‌های مدعی

سرک کشیدن به محافل سری

آقای صادق کرمیار، نویسنده نام‌آشنای کشورمان در تازه‌ترین اثر خود سراغ یک مبحث جذاب رفته هست.

مستوری داستان در مورد تولید ملی و البته افرادی هست که از ارتباطات و قدرت خود استفاده می‌کنند تا تولید ملی زمین بخورد تا راه برای واردات بی‌رویه و نابودشدن جنس ایرانی هموار گردد.

یکی از شخصیت‌های کلیدی داستان رزمنده دوران جنگ بوده و از همین مسأله برای سوءاستفاده‌های بی‌رویه بهره‌گیری می‌کند تا جایی که موجب ورشکستگی‌های متوالی کارخانه‌های تولیدی می‌شود.

سوی دیگر واقعه ی مستوری، حضور جالب و البته همه‌جانبه نیروهای امنیتی کشور هست به نحوی که از اوائل رمان حاضر هستند و محسوس و نامحسوس به کنترل وضعیت می‌پردازند تا در لحظه حساس دست به اقدام مقتضی بزنند.

مستوری وجهه دیگری هم دارد و آن معرفی یکی از شخصیت‌های دوران دفاع مقدس هست.

در ماجراهای متوالی مستوری با شخصیت مهدی زین‌الدین آشنا می‌شویم و نویسنده حین روایت داستانی خود به طرز هنرمندانه‌ای ماجراهای پیگیری فساد اقتصادی را به زندگی این شهید بزرگوار وصل می‌کند تا خواننده در مورد این فرمانده بزرگ جنگ به آشنایی خوبی برسد. « «مستوری» توسط انتشارات کتاب جمکران روانه بازار نشر شده هست.