بعد از برپایی نشست ها رییس کل بانک مرکزی با بخش خصوصی در ارتباط با تحولات در بازگشت ارز حاصل از صادرات، بخشنامه ای جدید با عرضه پایبندی بازگشت ارز حاصل از صادرات در چهار قالب و علاوه بر این ظرف مدت سه ماه، از سوی بانک مرکزی تصویب و ابلاغ گردید که به گفته […]

بعد از برپایی نشست ها رییس کل بانک مرکزی با بخش خصوصی در ارتباط با تحولات در بازگشت ارز حاصل از صادرات، بخشنامه ای جدید با عرضه پایبندی بازگشت ارز حاصل از صادرات در چهار قالب و علاوه بر این ظرف مدت سه ماه، از سوی بانک مرکزی تصویب و ابلاغ گردید که به گفته فعالین حوزه صادرات؛ بخشنامه جدید برخلاف نظرات بخش خصوصی بوده و نه تنها کار را برای صادرکنندگان آسان سازی نکرده لکن دشوارتر نیز کرده هست.

در این ارتباط احمد کیمیایی اسدی – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران- در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال های موخر شاهد بودیم که دولت بخشنامه هایی کارشناسی نشده را صادر می کند و پس از ان توقع دارد که بخش خصوصی ورود کرده و صادرکنندگان ارزهای حاصل از صادرات خود را به سیستم نیما برگردانند. ضمن این که مکررا صادرکنندگان اعلام نمودند که طرف بیگانه (مشتری خارجی) سیستم نیما را نمی شناسد و در حقیقت “سیستم نیما”  

حالا حتی عراقی ها که طرف کلیدی تجار ما برای صادرات هستند، توان ندارند با بانک های ایران نقل و انتقالات دلاری انجام دهند.

کیمیایی اسدی تصریح نمود: بخشنامه موخر بانک مرکزی را میتوان از آن دست بخشنامه هایی برشمرد که همسو با تحریم های بیگانه هست. این بخشنامه در ظاهر برای ارزآوری زیادتر هست اما مطمئنا در انتهای آن به افزایش بیکاری خواهیم رسید تا ارزآوری زیادتر؛ چراکه وقتی که صادرات دچار چالش و اختلال می شود، مطمئنا تولید نیز کمتر خواهد گردید و تولید کمتر کارخانه های بیشتری را تعطیل خواهد کرد. بنابراین بیکاری رشد می کند.

 

انتهای پیام