یکی از این مسائل حساس اخذ مالیات از تولید هست. وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی جدیدا با تاکید بر اینکه از حجم مالیات ها به صورت کامل استفاده نمی کنیم، گفته که قسمت مالیات در اقتصاد کشور هفت درصد هست که باید آن را به ۱۰ درصد برسانیم. در چند سال موخر بخش مالیات […]

یکی از این مسائل حساس اخذ مالیات از تولید هست.

وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی جدیدا با تاکید بر اینکه از حجم مالیات ها به صورت کامل استفاده نمی کنیم، گفته که قسمت مالیات در اقتصاد کشور هفت درصد هست که باید آن را به ۱۰ درصد برسانیم. در چند سال موخر بخش مالیات کارکرد خوبی داشته هست اما باید راه های فرار و پرهیز از مالیات بسته گردد. شناسایی پایه های جدید مالیاتی و کنسل بعضی معافیت ها باعث افزایش درآمد مالیاتی می گردد. مالیات ها باید بدون فشار بر مردم و مالیات دهندگان افزایش پیدا نماید.

او ضمن اعلام موافقت با مالیات بر عایدی سرمایه بر اینکه قیمت مالیات نباید تولید را کور کند هم تاکید کرده و گفته هست که در چنین شرایطی افزایش مالیات ها توجیهی ندارد و خوب تر هست در مورد کاهش آن مطالعه گردد، در حال حاضر اصلا و ابدا افزایش قیمت مالیات ها مطرح نیست.

قبل از این هم سیدکامل تقوی نژاد – رئیس کل سازمان امور مالیاتی، با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف هست، بیان کرد ۹۷ درصد از ضرایب مالیاتی ذی ربط به تولید را کاهش دادیم در عوض ضرایب مالیاتی ذی ربط به واردات کالا را زیاد کردیم.

این اظهارنظرها از سوی مسئولین امر نشان می دهد تصمیم گیران مالیاتی کشور نسبت به وضعیت حساس تولید آگاه می باشند و قصد ندارد فشار بیشتری به آن وارد کنند. از طرف دیگر چیزی که با اهمیت هست احتیاج کشور به افزایش درآمدهای مالیاتی هست که یکی از نیازهای بنیادی دولت برای بودجه بندی در سال آینده هست. افزایش پایه های جدید مالیاتی و اخذ مالیات بر عائدی سرمایه دو راهکاری می باشند که از آن طریق سازمان امور مالیاتی توان دارد بدون فشار زیادتر بر تولیدکننده درآمدهای مالیاتی خود را هم افزایش دهد.

در این ارتباط حسین میرشجاعیان – معاون اقتصادی وزارت اقتصاد – قبل از این در مورد طرح طرح شده مبنی بر اخذ مالیات بر سرمایه نظام مالیاتی و حکمرانی ما نیازمند این اتفاق هست، چراکه با این طرح میتوان جلوی زیادی از سفته بازی ها را گرفت.

میرشجاعیان ضمن گلایه از اینکه هنوز سازمان امور مالیاتی نتوانسته به بانک های اطلاعاتی بانک ها وصل گردد، اظهار کرد که زمانی که سازمان امور مالیاتی اعلام می نماید که هنوز نتوانسته هست به بانک های اطلاعاتی بانک ها وصل گردد و هنوز در این مسئله مشکل دارد یعنی اینکه رسیدن به نقطه مطلوب زمان می برد. در این شرایط باید از دستگاه های اطلاعاتی متفاوت خواست تا اطلاعاتشان را با سازمان امور مالیاتی تقسیم کنند.

اکنون اینکه وزیر جدید اقتصاد از چه راه هایی قصد دارد نسبت به شناسایی مؤدیان مالیاتی مشمول ایده مالیات بر عائدی سرمایه، اقدام نماید امری هست که هنوز به آن اشاره ای نکرده هست. علاوه بر این افزایش پایه های مالیاتی هم در حال حاضر ایده مبهمی هست.

با این همه باید در انتظار باشیم تا دژپسند از راهکارهای خود برای افزایش مالیات ضمن فشار نیاوردن بر تولید پرده برداری کند.

انتهای پیام