به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک هیات حقوق بشری سازمان ملل متحد جمعه اعلام نمود گزارش های معتبر متعددی در اختیار دارد که نشان می دهد یک میلیون قومیت اویغوری در چین در مکان هایی که شبیه “کمپ های دستگیری بزرگ با حالت محرمانه است” چین می گوید […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک هیات حقوق بشری سازمان ملل متحد جمعه اعلام نمود گزارش های معتبر متعددی در اختیار دارد که نشان می دهد یک میلیون قومیت اویغوری در چین در مکان هایی که شبیه “کمپ های دستگیری بزرگ با حالت محرمانه است”

چین می گوید سین کیانگ با یک خطر جدی از طرف “شبه نظامیان اسلام گرا” و “جدایی طلبانی” چین می گوید سین کیانگ با یک خطر جدی از طرف “شبه نظامیان اسلام گرا” و “جدایی طلبانی” که برای اجرای حمله های دسیسه می کنند، رو به رو هست و به تنش ها میان اویغورهای مسلمان و قومیت هان چین که اکثریت هستند، دامن می زنند.

روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین اما در سرمقاله ای درج کرد: انتقاد از پیشینه حقوق بشری در سین کیانگ با هدف مشکل آفرینی در آنجا و نابود شدن ثباتی هست که به دشواری حاصله هست. حضور امنیتی در آنجا باعث شده هست تا سین کیانگ یک سوریه یا لیبی دیگر نشود.

در این سرمقاله که به زبان های انگلیسی و چینی منتشر شده، آمده هست: شکی نیست که صلح و ثباتی که حالا در سین کیانگ برقرار هست، حاصل تشدید قوانین و مقررات هست. پلیس و ایست های بازرسی در تمام سطح سین کیانگ دیده می گردند. اما این روندی هست که سین کیانگ باید در مسیر صلح و رسیدن به شکوفایی از آن گذر کند و این به حکومتداری عادی ختم خواهد گردید. محافظت صلح و ثبات در آنجا به سود مردم سین کیانگ و تمام چینی هاست.

این روزنامه دولتی درج کرد: برقرار کردن شرایط امنیتی در سین کیانگ مانع از واقع شدن یک تراژدی بزرگ شده، جان آدم های زیادی را رهایی داده و این حاصل قوانین نیرومند چین و قدرت حاکمیتی حزب کمونیست چین هست. زمانیکه که همین شکل نفوذ شیطانی در سین کیانگ در حال توسعه بود، محکم محدود گردید. سین کیانگ برای افکار مخرب غربی جایی ندارد و تمام تدابیر برای اطمینان از ثبات آنجا باید اتخاذ گردد. باید به این عقیده پایبند بمانیم که دور نگه داشتن سین کیانگ از آشوب، بزرگترین حق حقوق بشری هست.

وزارت خارجه چین هنوز به نحو رسمی به گزارش خبرنما به نقل از سازمان ملل متحد واکنشی نداشته هست.

انتهای پیام