به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، وزارت خارجه چین امروز (جمعه) با محکوم نمودن سخنان مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا اظهار کرد: او طبق “ظواهر نامعتبر و شایعات”     هرگونه اتهام زنی بر علیه چین بی ثمر هست. در بحبوحه تنش میان چین و آمریکا، معاون […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، وزارت خارجه چین امروز (جمعه) با محکوم نمودن سخنان مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا اظهار کرد: او طبق “ظواهر نامعتبر و شایعات”     هرگونه اتهام زنی بر علیه چین بی ثمر هست.

در بحبوحه تنش میان چین و آمریکا، معاون دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا، چین را به کوشش برای نفوذ در انتخابات کنگره متهم کرده و علاوه بر این دیدگاه شهر پکن را در مورد آینده مردم چین به چالش کشید و به این مسئله اشاره نمود که دموکراسی تایوان نشان دهنده یک راه خوب تر برای تمامی کشورهای آسیایی هست.

وزارت خارجه چین علاوه بر این با تاکید بر این مسئله که مردم چین در مورد راه موفقیت آمیز سوسیالیسم در این کشور بسیار مطمئن هستند، به این مسئله اشاره نمود که این راه، به عظمت ملی و خرسندی مردم چین منتج شده هست و هرگونه کوشش برای انحراف این راه، در نطفه خفه می گردد.

وزارت خارجه چین علاوه بر این اتهامات از سوی آمریکا در کوشش برای دخالت در انتخابات کنگره را زیر سؤال برد و در اطلاعیه ای آورده هست: واقعا برای آمریکا خنده دار و خنده دار هست که بر روی مشارکت و تبادل عادی ارتباطات با چین با این عنوان برچسب بزند که شهر پکن در پی دخالت در امور داخلی و انتخابات کنگره هست. واشنگتن خودش در امور داخلی کشورهای مستقل دخالت می کند.

وی اضافه کرد که “چین به مشارکت دوستانه با آمریکا فارغ از مقابله و طبق احترام متقابل” وی اضافه کرد که “چین به مشارکت دوستانه با آمریکا فارغ از مقابله و طبق احترام متقابل” دارای تعهد هست.

پنس در موسسه هادسون بیان کرد که دولت چین “با توسل به شیوه های مدرن و پیچیده و کارهای بدخواهانه” پنس در موسسه هادسون بیان کرد که دولت چین “با توسل به شیوه های مدرن و پیچیده و کارهای بدخواهانه” در صدد اثرگذاری بر نتیجه انتخابات کنگره آمریکا از طریق تضعیف نامزدهای طرفدار دونالد ترامپ هست.

پنس اظهار کرد که داعیه دولت چین برای دخالت در انتخابات میاندوره ای، جلوگیری از پیشبرد سیاست های دولت دونالد ترامپ در راستای های مبادلات تجاری ، مقابله با حمله های سایبری، مبحث تایوان، آزادی دریانوردی و وضع حقوق بشر هست.

دونالد ترامپ به ویژه تراز تجاری منفی بین آمریکا و چین را مورد انتقاد شدید قرار داده و چین را به سوء استفاده از آزادی صادرات به آمریکا و دخالت در روند تجارت آزاد به منظور پشتیبانی از صادرات خود و کاهش واردات از آمریکا متهم کرده هست. وی تعرفه هایی را نیز بر کالاهای وارداتی چین وضع کرده هست.

مایک پنس اظهار کرد که دولت چین نه فقط در صدد اثرگذاری بر انتخابات میان دوره ای پیش رو هست لکن می کوشد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را هم به میل خود شکل دهد. وی اظهار کرد: ” وی اظهار کرد: “چین یک ریاست جمهوری متمایز برای آمریکا قصد دارد.”

“ریاست جمهوری آمریکا نیز در سخنرانی در نشست ویژه شورای امنیت که ریاست آن را خود برعهده داشت، دولت چین را به کوشش برای دخالت در انتخابات در ایالات متحده متهم کرده بود.

به گفته ناظران، آمریکا مدت هاست که نسبت به فعالیت های چین در راستای هک شبکه های اینترنتی نهادهای دولتی و تجاری آمریکا مظنون هست اما، برخلاف اتهام نفوذ اینترنتی روسیه، ظواهر مشخصی برای اثبات دخالت چین اکتساب یا حداقل گزارش نشده هست. با اینهمه پنس اظهار کرد که ” با اینهمه پنس اظهار کرد که “یک عضو ارشد تشکیلات اطلاعاتی آمریکا به من گفته هست آنچه که روسیه با کشورمان کرده هست در مقابل با آنچه که چین در صدد اجرای آن هست رنگ می بازد.”

“معاون ریاست جمهوری آمریکا علاوه بر این از چین به علت استقرار جنگ افزار ها ضد کشتی و ضد هواپیما در جزایر تصنعی واقع در آب های مورد منازعه در دریای جنوبی چین انتقاد نمود و اظهار کرد که روز یکشنبه، یک ناو چینی در صدد اخلال در مسیر گذر یک ناو آمریکایی در این منطقه برآمد. چند کشور منطقه مدعی مالکیت این بخش از دریایی جنوبی چین می باشند.

انتهای پیام